Contact Us Site Map rss

کریس مارکر

بيوگرافي کریس مارکر

گردآوري و ترجمه : لاله ميرسيوندي

tulip5859@yahoo.com

2013/02/19

Chris Markerکریس مارکر
"کریس مارکر" (Chris Marker)، نویسنده، عکاس، مستند ساز و مقاله نویس فرانسوی، در ۲۹ جولای ۱۹۲۱ با نام حقیقی‌ "کریستین فرانسوا بوش ویل نو" در شهر نوی سور سن فرانسه به دنیا آمد؛ هرچند خودش همیشه به طعنه ادعا میکرد که در مغولستان به دنیا آمده است. مارکر تا قبل از جنگ جهانی‌ دوم در رشتهٔ فلسفه تحصیل میکرد. وی پس از اشغال فرانسه توسط آلمان به جنبش مقاومت فرانسه پیوست. در خلال جنگ، او فرانسه را ترک گفته و به عنوان چتر باز به نیروی هوایی ایالت متحده آمریکا پیوست؛ هرچند که برخی آن را شایعه ای بیش نمی دانند. پس از جنگ در مجله اسپریت که مجله‌ای مارکسیست- نئو کاتولیک بود، به عنوان روزنامه نگار شروع به کار کرد. جایی که در آن مارکر برای اولین بار با آندره بازن آشنا شد. مارکر در مجله اسپریت به تفسیر سیاسی، شعر، داستان کوتاه و با همکاری بازن به نقد فیلم می پرداخت. این فعالیتها، بعدها منجر به پایه گذاری مجله کایه دو سینما توسط آندره بازن شد. در همین دوران بود که او به عنوان روزنامه نگار و عکاس شروع به سفر به دور دنیا کرد؛ کاری که تا آخر عمر نیز ادامه پیدا کرد. او به عنوان ویراستار مجموعهٔ " Petite Planète" (دنیای کوچک) به استخدام ناشر فرانسوی ،ادیسین دو سوی، در آمده بود. هر جلد از این مجموعه به اطلاعات و تصاویر مکانی مجزا اختصاص پیدا می کرد. وی در سال ۱۹۴۹ اولین رمان خود تحت عنوان "روح بی پروا"را که دربارهٔ هوانوردی بود به چاپ رساند.

در همان ابتدای کار روزنامه نگری در دهه ۵۰ بود که مارکر به عکاسی و فیلم سازی روی آورد. در همین زمان او با بسیاری از کسانی‌ که بعد‌ها موج نو‌ سینمای فرانسه را تشکیل دادند آشنا شده و رابطه رفاقت ایجاد کرد؛ کسانی‌ چون آلن رنه، آنیس وردا، آرموند گتی، هنری کلپی و نویسندگانی مانند ژان کیرل و مارگارت دوراس. مارکر اولین فیلمش را در سال ۱۹۵۲ با عنوان "المپیک ۵۲" که مستندی ۱۶ میلیمتری دربارهٔ بازی‌‌های المپیک تابستانی ۵۲ بود ساخت. در سال ۱۹۵۳ با همکاری آلن رنه با ساخت مستندی با عنوان "تندیس‌ها هم می میرند" به بررسی هنر آفریقا مثل مجسمه ها و ماسک‌های آن و تنزل آن پس از استعمار غرب پرداخت. این فیلم هرچند به دلیل نقد استعمار فرانسه از طرف دولت آن توقیف و سانسور شد، اما توانست جایزه سینمایی ژان ویگو را به خود اختصاص دهد. مارکر بعد از آنکه در فیلم " شب و مه" دستیار کارگردان آلن رنه بود، فیلم "یکشنبه در پکن" را ساخت. مستندی کوتاه که سبک منحصر بفرد مارکر را که در بسیاری از کارهای بعدی او ادامه داشت، تثبیت کرد. فیلم در طول دو هفته مسافرت مارکر وگتی به چین در سپتامبر ۱۹۵۵ فیملبرداری شد. در این فیلم تفاسیر مارکر در کنار تصاویری که از چین میبینیم، مانند مقبره های چینی‌، برخلاف درک و انتظار غربی از افسانه های چین، شامل پرداختن به بقایای امپراطوری مینگ نبود.

Chris Marker"اسكله" ساخته کریس مارکر در سال 1962

پس از همکاری با رنه در سال ۵۷ مارکر با ساخت فیلم "نامه‌ای از سیبری" به فرم دهی سبک خاص سینمایی خود ادامه داد. این فیلم که متشکل از شات‌هایی‌ بود که مارکر در سیبری تهیه کرده بود، شامل بخشهایی از اخبار روزانه‌ قدیمی‌، کارتون، عکس صحنه هایی از فیلم و لحظه‌ای تصویر آلفرد نیومن بر جلد مجله "مد مگزین" ، زوال تدریجی فرهنگ و استقلال سیبری را به تصویر می‌کشید. در یک سکانس فیلم شاهد تکرار مجموعه‌ای از شات‌ها با سه تفسیر متفاوت هستیم: اولی‌ در ستایش از اتحاد جماهیر شوروی، دوم در محکوم کردن آن و سوم از موضعی بی‌ طرف.

مارکر در سال ۱۹۵۹ انیمیشن خود به نام "فضانوردان" را ساخت که شامل طراحی سنتی و عکس می شد. او در سال ۱۹۶۰ "شرح یک نبرد" را به نمایش درآورد. مستندی درباره ی کشور اسرائیل که در آن به گذشته و آیندهٔ این کشور می پردازد. این فیلم توانست جایزهٔ خرس طلایی بهترین مستند را از جشورهٔ فیلم برلین به خود اختصاص دهد.

در سال ۱۹۶۱ مارکر در سفری به کوبا "کوبا آری" را ساخت. فیلمی که طی دو مصاحبه مفصل با فیدل کاسترو ، در مقام تجلیل و دفاع از او برآمد. حسن ختام فیلم که شرمساری آمریکا را بابت شکست مفتضحانه عملیات خلیج خوکها به تصویر می کشید، باعث توقیف فیلم شد. این توقیف شامل مجموعه اول یادداشتهای سینمایی او که تحت عنوان "یادداشت های 1" در سال ۱۹۶۱ به چاپ رسیده بود، نیز گشت. سال بعد مارکر کتاب "کره ای" را که مشتمل بر مقالات و عکسهایی از کره و زندگی در آنجا بود، به چاپ رساند.

اما پس از ساخت فیلم کوتاه او با نام "اسکله" در سال ۱۹۶۲بود که مارکر به شهرت جهانی‌ دست یافت. این فیلم پسا رستاخیزی، که داستان جنگی هسته‌ای در آینده را با سفر در زمان تشریح می‌کند، با روش فتو‌مونتاژ و کمی‌ نریشن و جلوه های صوتی ساخته شد. در این فیلم یکی‌ از بازماندگان جنگ جهانی‌ سوم را شاهدیم که به شکلی وسواسی با خاطرات دور و درازی که از اسکله‌ای در فرودگاه اورلی در ذهن دارد، دست و پنجه نرم می کند؛ تصاویری منقطع از زنی‌ اثیری و مرگ یک مرد. دانشمندان برای آزمایش سفر در زمان، او را انتخاب میکنند. مرد به گذشته سفر کرده تا راز زن اثیری و مرگ مرد را در فرودگاه کشف کند؛ مرگی که در واقع مرگ خود اوست. سوژهٔ این فیلم منبع الهام کارگردانان زیادی پس از خود گشت و فیلم‌هایی‌ با سوژه ی مشابه همچون "مناظر سرخ"، "۱۲ میمون" و "همنام" از روی آن ساخته شد.

همزمان با ساخت "اسکله" مارکر به ضبط فیلم مستند ۱۵۰ دقیقه ای خود با نام "ماه می زیبا" پرداخت که در سال ۱۹۶۳ به اکران درآمد. در آغاز بهار ۱۹۶۲ مارکر به همراه فیملبردارش پیر لم در خیابان‌های پاریس با افرادی تصادفی به مصاحبه می‌پرداختند و طی‌ این کار، ۵۵ ساعت فیلم ضبط کردند. سوال‌ها به مسائل متفاوت زندگی‌ شخصی‌ افراد و افکار اجتماعی و سیاسی رایج در آن زمان جامعه می پرداخت. مانند مستند‌هایی‌ که او از مناظر و طبیعت به تصویر می‌کشید، این فیلم نیز به مستندی در تضاد و تقابل زندگی‌ انسانی‌ با امضای مارکر در نسخهٔ نهایی آن تبدیل شد. این فیلم در جشنواره فیلم ونیز شرکت کرده و چند جایزه را از آن خود کرد.

Chris Markerکریس مارکر (چپ) با آلن رنه (راست)

پس از آن در سال ۱۹۶۵، مارکر فیلم "اگر ۴ شتر داشتم" را ساخت. فیلمی که همچون اسکله به روش فتومنتاژ از ۸۰۰ عکس گرفته شده در طول ۱۰ سال سفر از ۲۶ کشور مختلف دنیا ساخته شده بود. تفاوت ظریف این فیلم با بقیه آثار مارکر، در نحوه اجرای آن بود: در طول اجرای فیلم و تماشای عکسها، مکالمه عکاسی خیالی با دو دوست خود و بحث آنها درباره آن عکسها را می شنویم. نام فیلم نیز کنایه‌ای است به یکی‌ اشعار گیوم آپولینر. این آخرین فیلم مارکر است که از نتیجه عکاسی های او در طی سفرهایش ساخته شده است.

در سال ۱۹۶۷ مارکر دومین کتاب از مجموعهٔ مقالات سینماییش، به نام "یادداشتهای 2" را به چاپ رساند. همچنین در این سال او فیلم "دور از ویتنام" را نیز بر پرده برد. فیلمی بر علیه جنگ ویتنام که با همکاری جان لوک گدار،آلن رنه، آنیس ورادا، کلود للوش، ویلیام کلین، یوریس ایونس ساخته شده بود. فیلم شامل صحنه‌های جنگ از دید هر دو سوی مخاصمه است. دیدی ضد جنگ و فعالیتهای ضد خشونت چه در پاریس و چه در نیویورک. این کار سر آغاز شکل گیریِ گروهی متشکل از کارگردانانی با گرایشات سیاسی چپ، تحت عنوان S.L.O.N شد که هدف آن، فیلم سازی و ترغیب کارگران بخش‌های صنعتی برای ساخت فیلم‌های شخصی‌ بود. پس از جنبش دانشجویی‌کارگری ماه می سال ۱۹۶۸ در فرانسه، مارکر تصمیم گرفت که فیلم سازی شخصی را متوقف کرده و همهٔ وقت خود را به نهاد S.L.O.N اختصاص دهد. از فیلم‌هایی‌ که در این دوره ساخته شد می‌توان به "به امید دیدار، امیدورم" (مستندی دربارهٔ اعتصاب کارخانه ای)، "روی ششم پنتاگن" (فیلمی اعتراضی بر علیه سیاست‌های جنگ طلبانه) و "قطار در حال حرکت" نام برد. S.L.O.N در سال ۱۹۷۴به I.S.K.R.A (مخفف تصویر٬ صدا٬ کینه سکوپ ٬کارگردانی و صوتی ـ تصویری) تغییر نام داد؛ هرچند که این نام روزنامه حزبی ولادیمیر لنین هم بود.

در سال ۱۹۷۴ مارکر دوباره به کار فردی روی آورد و فیلم "تنهاییِ آواز خوانِ همخوان" را مستقل از I.S.K.R.A ساخت. این فیلم یک ساعت به کنسرت خیریه‌ای می پردازد که ایو منتاند، یکی‌ از دوستان مارکر، در حمایت از پناهندگان شیلی ترتیب داده بود. این کنسرت اولین اجرای عمومی‌ منتاند پس از چهار سال به شمار میرفت و فیلم شامل کلیپ فیلم‌هایی‌ از فعالیت‌های یک عمر بازیگری و خوانندگی او می شد. تلاش‌های مارکر برای ساخت فیلمی دربارهٔ کشور شیلی با I.S.K.R.A که از سال ۱۹۷۳ شروع شده بود، منجر به مستند دو ساعت و نیم "مارپیچ" شد که در سال ۱۹۷۵ به اکران رسید. این فیلم تاریخچه‌ مستندی از وقایع اخیر شیلی می شد که از انتخابات ۱۹۷۰ و تشکیل حزب سوسیالیسم شیلی توسط سالوادور آلنده آغاز و با کودتای ۱۹۷۳ و مرگ آلنده ختم می شد.

Chris Marker"بی‌ آفتاب" ساخته کریس مارکر در سال 1983

پس از آن مارکر به ساخت "پوزخندی بدون گربه" پرداخت. نام این فیلم که برگرفته از شخصیت گربهٔ الیس در سرزمین عجایب است، کنایه‌ای است که به مقایسه آنچه که جنبش‌های سوسیالیستی تا قبل از می ۱۹۶۸ وعده میدادند (پوزخند) و حقایق امروزی پس آن (گربه) اشاره دارد. عنوان اصلی‌ فیلم به زبان فرانسه Le fond de l'air est rouge است که می‌توان آن را "هوا اساسا سرخ است" یا "انقلاب در هواست" معنا کرد. اشاره‌ای به موهوم بودن جنبش‌های سوسیالیستی (که تنها در هوا می‌توان آنها را یافت.) فیلم تلاش دارد تا مجموع جنبش‌های سیاسی از سال ۱۹۶۸ را پوشش داده و برایندی از نتایج به دست آمده در این ده سال را ارائه دهد. فیلم به دو بخش تقسیم میشود: بخش اول بر امید‌ها و ایده آلیسم‌های قبل از می‌‌۱۹۶۸ فوکوس می‌کند و بخش دوم بر رفع اوهام و نا امیدی‌های پس از وقایع. فیلم با سکانس پلکان اودسا * از فیلم "رزم ناو پوتیمکین" اثر سرگئی ایزن اشتاین شروع میشود؛ فیلمی که به عقیدهٔ او هرچند ساختهٔ‌ ذهن بشریست اما می‌توان آن را اقتباسی از رویداد‌های واقعی تاریخ برای همه اعصار دانست. هرچند که مارکر از تفسیر‌های طولانی‌ در این فیلم پرهیز کرد، اما ساختار مونتاژ و جایگاه پر رنگ خاطرات، آن را به یک فیلم مارکری تبدیل کرد. پس از اکران، فیلم به علت نپرداختن به بسیاری از گرایشات جدید چپ، چون جنبش زنان، آزادی‌های جنسی‌ و خود مدیریتی کارگران، مورد انتقاد قرار گرفت. فیلم یکبار دیگر در سال ۲۰۰۲ در آمریکا به اکران در آمد.

اواخر دهه هفتاد مارکر به سفرهای گسترده‌ای به اقصی نقاط دنیا پرداخت. از آن جمله سفری به ژاپن بود که ماحصل آن فیلم "بی‌ آفتاب" در سال ۱۹۸۲ شد. "بی‌ آفتاب" که به سختی می‌توان آن را فیلمی مستند دانست، ترکیبی‌ از گفتار، مونتاژ، تکه های فیلم‌های مستند، داستان و اشارات فلسفی‌، فضایی رویایی و علمی‌ تخیلی را بر روی بینندگان می گشاید. تم‌های اصلی‌ این فیلم را ژاپن، آفریقا، رویا و مسافرت تشکیل میدهد. سکانس میانی این فیلم که در سانفرانسیسکو اتفاق می‌افتد، منبع الهام آلفرد هیچکاک در فیلم "سرگیجه" قرار گرفت. فیلمی که مارکر دربارهٔ آن گفت: "این تنها فیلمیست که قادر به تصویر کشیدن خاطرات ناممکن است، خاطرات جنون آمیز." فیلم "بی‌ آفتاب "در بسیاری از کشور‌های دنیا به اکران رسید و در جشنواره فیلم برلین ۱۹۸۳ و انستیتو فیلم انگلستان موفق به دریافت جایزه شد.
در سال ۱۹۸۴ تهیه کننده سرجی سیلبرمن به او پیشنهاد داد تا مستندی دربارهٔ فیلم "ران" اثر آکیرا کورسوا بسازد. حاصل آن "A.K" فیلمی شد که بیشتر به شخصیت سرد و غیر صمیمی‌ اما مودب کورساوا میپردازد تا ساخت فیلم آن. حتی پیش از آنکه فیلم به اکران در آید، در جشنواره فیلم کن سال ۱۹۸۵ به نمایش در آمده بود.

در سال ۱۹۸۵ زمانی‌ که سیمون سینیوره از دوستان قدیمی‌ مارکر بر اثر بیماری سرطان جان سپرد، وی برای ادای دین به او مستندی تلویزیونی به نام "خاطراتی برای سیمون" را در سال ۱۹۸۶ ساخت. همگام با گذشت زمان، مارکر به تکنولوژی دیجیتال روی آورد که از جمله کارهای او در این سبک می‌توان به "جغدها در بعد از ظهر: مردان توخالی "که نامش برگرفته از یکی‌ اشعار تی‌.آس‌.الیوت است، اشاره کرد. مارکر در پاریس زندگی‌ کرد و به ندرت تن به مصاحبه می داد. وقتی‌ می‌خواستند از او عکس بگیرند معمولا می‌خواست تا به جای عکسش از عکس یک گربه استفاده کنند.

"اسکله" و "بی‌ آفتاب" یکبار دیگر در سال ۲۰۰۸ به اکران در آمدند و آن زمان بود که مارکر اعتراف کرد که فیلم "بی‌ آفتاب" را با یک دوربین صامت فیلمبرداری کرده و صدای فیلم را با یک کاست ضبط صدا، ضبط کرده اند. همچنین مارکر یادآوری کرد که تنها صحنه‌ی کوتاهی‌ از فیلم "اسکله" متحرک است چرا که او در طول پروسهٔ فیلم تنها یک بعد از ظهر توانسته است تا یک دوربین فیلمبرداری قرض کند.

کریس مارکر از فعال‌ترین فیلم سازان فرانسه بود که به اعتقاد آلن رنه "می‌توان او را پیش الگوی انسان ابتدای قرن بیستم دانست." روی ارمس تئوری پرداز سینما درباره او می‌گوید:" مارکر را نمی‌توان در طبقه خاصی‌ قرار داد. چرا که او منحصر به فرد است... سینمای فرانسه نمایش نامه نویسان، شاعران، تکنسین‌ها و نویسندگان خودش را دارد اما تنها یک مقاله نویس حقیقی‌ دارد: کریس مارکر." کریس مارکر در ۲۹ جولای 2012 در خانه اش در پاریس از دنیا رفت.


*. پلکان ادسا یکی از معدود فصل هایی است که به صورت مجزا مورد تکریم منتقدان و دوستداران سینما قرار گرفته است. در این فصل که به پله‌های پریمورسکی یا پلکان پوتیومکین نیز مشهور است، سربازان قزاق روسی با تونیک‌های تابستانی خود صفی ماشین وار وهماهنگ را تشکیل می‌دهند که به مردم عادی ادسا شلیک می‌کنند که در میان آنها یک پسر جوان نیز دیده می‌شود. در انتهای این فصل یک مادر که بچه‌ای را در یک کالسکه حمل می‌کند نیز مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد و وی کالسکهٔ بچه را به میان جمعیت فراری که از پله‌ها پایین می‌روند هل می‌دهد.

Chris Markerکریس مارکرفيلموگرافي:

2007: Leila Attacks

2004: The Case of the Grinning Cat

2003: Remembrance of Things to Come

2000: Cinéma, de notre temps: Une journée d'Andrei Arsenevitch

2000: Un maire au Kosovo

1997: Level Five

1995: Casque bleu

1993: The Last Bolshevik

1993: Le 20 heures dans les camps

1992: Le facteur sonne toujours cheval

1990: Zoo Piece

1990: Cat Listening to Music

1990: An Owl Is an Owl Is an Owl

1990: Berliner Ballade

1989: L'héritage de la chouette

1986: Mémoires pour Simone

1985: A.K.

1985: Matta '85

1985: From Chris to Christo

1984: 2084

1983: Sans Soleil

1981: Junkopia

1977: Grin Without a Cat

1974: La solitude du chanteur de fond

1973: The Train Rolls On

1973: On vous parle du Chili: Ce que disait Allende

1973: Puisqu'on vous dit que c'est possible

1973: L'ambassade

1972: Three Cheers for the Whale

1971: Cuba: Battle of the 10,000,000

1971: On vous parle de Prague: Le deuxième procès d'Artur London

1970: On vous parle de Paris: Maspero. Les mots ont un sens

1970: On vous parle du Brésil: Carlos Marighela

1969: Classe de lutte

1969: On vous parle du Brésil: Tortures

1969: Jour de tournage

1968: Cinétracts

1968: Be Seeing You

1968: La sixième face du pentagone

1967: Far from Vietnam

1967: The Koumiko Mystery

1967: Rhodiacéta

1966: Si j'avais quatre dromadaires

1963: Le joli mai

1962: La Jetée

1961: ¡Cuba Sí!

1961: Description d'un comba

1959: Les astronautes

1957: Letter from Siberia

1956: Dimanche à Pekin

1953: Statues also Die

1952: Olympia 52
لينكها:

سايت غيررسمي

پروفايل IMDb

پروفايل ويكيپيديا

Share |

منابع : IMDbويكيپيديا

آرشیو انیمک