Contact Us Site Map rss

دانیل چکورا

بيوگرافي دانیل چکورا

گردآوري و ترجمه : لاله ميرسيوندي

tulip5859@yahoo.com

2012/11/19

Daniel Szczechuraدانیل چکورا
"دانیل چکورا" (Daniel Szczechura) فیلم نامه نویس، هنرمند هنرهای تصویری، کارگردان انیمیشن و طراح صحنه در ۱۳ جولای ۱۹۳۰ در روستای کوچکی در لهستان متولد شد. او به مدت یک سال در دانشگاه ورشو در رشتهٔ هنرهای زیبا به تحصیل پرداخت. اما در سال 1958 در رشته تاریخ هنر از دانشگاه ورشو فارغ التحصیل شد و مجددا در سال ۱۹۶۱رشتهٔ سینما را در دانشکده تئاتر و تلویزیون ووج به اتمام رساند.

چکورا را می‌توان از پایه گذران تئاتر طنز در ورشو شمرد. چکورا در طول دهه پنجاه شمار زیادی فیلم ۱۶ میلیمیتری ساخت. از این میان می‌توان به فیلم "نگاه‌های خیره" (Gazes)، محصول مشترک او و آندری بواشینسکی (Andrzej Błasiński) اشاره کرد؛ فیلمی که توانست جایزه بهترین فیلمساز را برای آنها به ارمغان بیاورد. وی از سال ۱۹۶۱ شروع به ساخت فیلمهایش در استودیو سِما‌فور کرد. (Se-Ma-For Studio) (1). چکورا در سال ۱۹۷۰ سرپرستی کارگاه نمایشی در دانشگاه ورشو در بخش طراحی گرافیکی رابه عهده گرفت؛ دانشگاهی که او در آن زمان به عنوان سخنران نیز در آن به فعالیت مشغول بود. او همچنین در دانشگاه‌های خارجی‌ همچون آکادمی سلطنتی هنر گنت یا کالج املی کار در ونکوور نیز تدریس می کرد. او به مدت سه سال (۱۹۷۰-۱۹۷۳) سمت هیئت مدیرهٔ شورای ملی‌ در انجمن فیلم سازان لهستان را به عهده داشت. وی همچنین معاون انجمن بین المللی انیمیشن (ASIFA) بود.

چکورا در بدو شروع کار هنری خود به کارگیری عناصر زیبایی شناسی را از یان لنیکا (2) (Jan Lenica) و والرین بروچيک (3) (Walerian Borowczyk) وام می‌گرفت. او خود در این باره می‌گوید: "لزومی نمی‌بینم پنهان کنم که من تکنیک كات آوت را از یان لنیکا و والرین بروچيک الهام گرفتم. تکنیکی‌ که انقلابی در صنعت انیمیشن به وجود آورد. چرا که حوزه انیمیشن با سبک كات آوت گسترش پیدا کرد. ...زمانی که فیلم های انیمیشن کلاسیک از چیزی بیش از تعقیب موش و گربه فراتر نرفته بود، كات آوت فضا را برای هنرمند برای طرح مسائل مهمتر باز کرد." چکورا آنقدر بر این تکنیک تاکید داشت که از آن با عنوان "سهم خرد در انیمیشن" نام می‌برد.

graph"گراف" ساخته دانیل چکورا

او اولین فیلمش را با عنوان "تعارض" (conflict) در دوران دانشجویی هنگامی که در رشتهٔ سینما تحصیل می کرد، در سال ۱۹۶۰ ساخت. در این فیلم او با ادغام تکنیک كات آوت با صحنه‌های زنده، امکان بازی هنرمند با اشیائ فیلم را فراهم ساخت. یکی‌ از عناصر این اثر این بود که با استفاده از بازی زندهٔ بازیگران، تداعی گر فیلمهای ملودرام قدیمی‌، با تکنیک کات‌اوت تصویری واقعی‌ تر از زندگی‌ حقیقی‌ را برای بینندگان به تصویر کشید. فیلم‌های بعدی او از تئاتر طنز او مایه گرفتند. اولین کار حرفه ای او "ماشین" (The Machine) و یک سال بعد "نامه" (Letter) و مهمتر از همه "صندلی" (Chair)‌، که مطرح‌ترین اثر او در این سالها به شمار میاید، از آن جمله اند. در اولین اثر چکورا با نمایش پروسه طراحی ماشینی پیچیده و عظیم تنها برای... یک مداد تراش(!) کنایه طنز آمیزی دارد به جنون گسترش پروژه‌های غول آسایی که در آن زمان در جمهوری لهستان شیوع داشت. در "نامه" او سعی‌ دارد تا چشمان عده بیشتری از تماشاگرانش را با تکنیک طرح معما، به ایده طنز و هجو معطوف کند. اما در "صندلی‌" که بزرگترین اثر کنایه آمیز او به شمار میاید، چکورا به قویترین شکل به استهزائ سیستم حکومتی لهستان میپردازد.

این سه فیلم باعث مقایسه چکورا را با اسلاومیر مرتژک (Sławomir Mrożek) (4) شده است. حتی تا امروز هم مفسران زیادی او را به عنوان فردی که وقایع حقیقی جمهوری لهستان را با نگاهی‌ تیزبین و منتقد می بیند و پوچیش را بی‌ پروا به استهزا می‌گیرد، می شناسند. چنانچه طنز پرداز آنتونی چدروسکی (Antoni Chodorowski) در توضیح یکی‌ از طرح های خودش در کاخ علم و فرهنگ در ورشو اظهار داشت: "انگار همه چیز در این مملکت مسخره بود."

یکی‌ دیگر از آثار مطرح چکورا "سرگرمی" (Hobby) در دوره مقارن با شورشهای دانشجویی بر علیه سیستم توتالیتر ساخته شد (۱۹۶۸). این کار را می‌توان کنایه‌ای به اسارت و رهایی دانست؛ کاری که از تفسیر‌ها و تعبیر‌های زمان خود نیز پیشی‌ گرفته بود. از بُعد روانشناسی‌ یا روانکاوی این اثر را می‌توان تصویری از بلوغ و تکامل زودرس زن در کنار سادگی‌ و به همان اندازه نارسایی مرد دانست. محتوایی که چکورا در فیلم پیشین خود "گراف" (Graph) به آن اشاره کرده بود. فیلمی که قهرمان آن در تمام طول فیلم به دنبال هدفی‌ دست نیافتنی در تقلا است. "گراف" اثری کاملا طنز آمیز است؛ طنزی که همهٔ افراد را در دورهٔ رئال سوسیال شامل میشود. دوره ای که همه به دنبال هدفی‌ دست نیافتنی بودند، هدفی‌ که قرار بود شادی و سعادت مردم زیر لوای کمونیسم باشد. اما از نگاهی‌ دیگر می‌توان فیلم را نمادی از تلاش بی‌ ثمر انسان دانست. منظری که نشان دهنده رفتار انسان از نگاه فلسفهٔ اگزیستانسیالیسم است.

یرژي آرماتا (Jerzy Armata) در خلاصه‌ای که بر ۱۰ فیلم چکورا نوشته است توضیح میدهد: "فیلم‌های چکورا با توصیف واقعیت آغاز میشوند؛ طنز آمیز، اغراق آمیز، همراه با استهزا اما واقعی‌. کمی‌ بعد، تمی گستاخانه جای خود را با چشم انداز جدی عوض کرد. اشتیاق سندیّت دادن به حقایق خارجی‌ راهی‌ برای کشف مسائل عمیق پنهان شده در وجود خودمان را نشانمان می دهد."

Daniel Szczechuraدانیل چکورا

چکورا خود توضیح میدهد:"پس از ساخت "صندلی"‌ در سال ۱۹۶۳ سیل هولناکی از درخواست برای ادامهٔ آنچه که "تلنگری به وقایع با شلاق طنز" میخواندنش به سویم روانه شد. آن روز چیزی مرا از پذیرفتن آنها منع میکرد. و اکنون که به گذشته نگاه می‌کنم آن حس را برای اجتناب از ایجاد تصاویری بی‌ مایه سودمند می بینم."

دو فیلم دیگر او با نام‌های سراب (Mirage) و سراب۲ که دو سال بعد ساخته شد، هر دو داستان‌هایی‌ با روحی‌ سورئال و تخیلی‌ منطقی‌ را به تصویر میکشند. در اولی آسمان خراش عظیم بتونی را می بینیم که در یک چمنزار به راه می افتد، از کنار مردمی که غرق شدن در زندگی روزمره مانع دیدن این پدیده عجیب برای آنها شده است، عبور کرده و در نهایت در دریاچه ای غرق می شود. این فیلم جایزه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه اوبرهازن را برای او به ارمغان آورد. در"سراب2" که ادامه قسمت اول آن است، اینبار شاهدیم که آسمان خراش از دریاچه بیرون آمده و ساکنان آن یک روز کامل را در ساحل دریا سپری می کنند؛ پیش از آنکه آسمان خراش یکبار دیگر در زیر آبها ناپدید شود. و در نهایت "انگشتان سوزان" (Burning Fingers) که فیلمیست با محتوایی رؤیایی، هرچند رؤیایی کابوس وار تا شادی آفرین، روایت انتقام گیری راهزنی جنگلی از مجریان قانونیست که یکی از دوستانش را به حلقه دار آویخته اند. نام فیلم حکایت دست بریده مقتول است که چون یک شاخه شمع، انگشتان آن بر روی میز می سوزند و با انتقام هر قاتل، یک شعله از آن خاموش می شود. هرچند که در نهایت یکی آنها شعله ور باقی می ماند... . و آخرین فیلم "قصه‌ شب" (A Goodnight Story) که تصویری از رؤیایی جهانی را تداعی می کند، قصه شاه و پریونی درباره جستجوی شادیست. یک خانه، یک در و کلیدی که آن را باز می کند.

Goodnight Story"قصه‌ شب" ساخته دانیل چکورا

چکورا معتقد است که در انیمیشن روایت باید مرتباً تغییر کند. همانطور که در فیلم‌های آخر او شاهدیم که با تغییر فرم روایت، پایان فیلم‌ها به گونه‌ای رمز آلود باز میماند. او "سراب" را اینگونه توصیف می کند: "آیا می توان فهمید منظور شاعر چیست؟ من که نمی‌‌توانم عنوانی روی آن بگذارم."
دانیل چکورا بارها اظهار داشته است که فیلم‌های او روایتی تصویریند. او این ویژگی‌ را مرهون رشتهٔ تحصیلی خود میداند و خلق تصاویرش را از نگاه یک فیلمبردار می‌داند تا یک طراح. او اعتقاد دارد که انیمیشن، هنر تصویری به حساب نمی‌‌آید چرا که هر صحنه‌ی آن را نمی‌توان به تنهایی اثر گذار دانست. آنطور که خود اذعان دارد: "فیلم مجموعه‌ای از تصاویریست که هر کدام دارای معنا میباشد." او از این دیدگاه، انیمیشن را به شعر نزدیک تر میداند. "یک انیمیشن خوب برای من شبیه یک ترانه خوب است. مثلا کاری از اگنیشکا اشتسکا (Agnieszka Osiecka) (5) یا برل (Brel) (6). خیلی‌ خوب بود اگر انیمیشن هم میتوانست اینچنین باشد، یعنی‌ فرمی خلاصه و بسته که هم حاوی مفهوم باشد و هم احساس."

دانیل چکورا از نام آور‌ترین انیماتور‌های لهستان است و نام او تداعیگر بزرگ‌ترین موفقیت‌های انیمیشن لهستان، بخصوص در دهه ۶۰ است. او کسیست که تاکید بر بررسی روش‌های نو و رهایی از فرم‌های شناخته شده و تجربه ی نشناخته‌ها را بنیان گذاری کرد. به طور مثال "سفر" نوعی ضدفیلم است که در طول نمایش آن به نظر می‌رسد که هیچ اتفاقی‌ نمی‌افتاد. در این فیلم تاکید بر ریتم تلگراف پستی است که در طول نمایش فیلم جریان دارد؛ بر یکنواختی صدایی که بشکلی عادی در طول سفر همراه ماست. برگی که بر روی زمین پارک می‌افتد، ماجرایی را اثبات می‌کند. مارچین گیجوتسکی معتقد است که این اثر نقطه عطفی در انیمیشن لهستان است. "سفر اثری پیشرو در بین کارهای استثنائی به شمار میاید، کاری که پدیدهٔ سادهٔ سقوط یک برگ بر زمین پارک را شرح میدهد."

mirage"سراب" ساخته دانیل چکورا

دانیل چکورا برای فیلم‌های انیمیشن خود جوایز بسیاری را به دست آورد. از جملهٔ آنها می‌توان به انگور طلایی برای یک عمر دستاورد هنری، انگور طلایی‌ نمایشگاه هنرهای تصویری، جایزه زنون واشیلوسکی (Zenon Wasilewski) در سال 1975 و جایزه دوم وزارت فرهنگ و هنر برای برای یک عمر دستاورد انیمیشن (۱۹۷۵) را نام برد. او همچنین در سال ۱۹۹۰ جایزه ویژهٔ ASIFA را برای "همکاری ارزشمند هنری و توسعه انیمیشن" و همچنین جایزهٔ " Gemma" را از انجمن انیمیشن ایتالیا دریافت کرد.


پاورقي:
1. استودیو ساخت انیمیشن و استاپ موشن های عروسکی در ووج لهستان. معنی سه_ما_فور اختصار شده استودیوی فیلم کوتاه است.
2. گرافیست و کارتونیست لهستانی. (1928-2001)
3. کارگردان لهستانی که در سالهای 1946 تا 1988 بالغ بر 40 فیلم ساخته است. (1923-2006)
4. نمایشنامه نویس و نویسنده لهستانی. مرژوک در آثار خود موضوعات تخیلی را با واقعیت‌های سیاسی و تاریخی ترکیب کرده و نوعی طنز سیاه را پدید می‌آورد که در اروپای شرقی طرفداران زیادی دارد.
5. شاعر، نویسنده، نمایشنامه نویس و فیلمنامه نویس تلویزیونی، کارگردان و روزنامه نگار لهستانی. او برجسته ترین ترانه سرای لهستان به حساب می آید و بالغ بر 2000 ترانه سروده است. او را می توان از چهره های برجسته فرهنگی لهستان شمرد. (1936-1997)
6. به احتمال زیاد اشاره چکورا به ژاک برل، خواننده، نویسنده، بازیگر و کارگردان بلژیکی است. برل در دسامبر سال ۲۰۰۵ از سوی بینندگان و مخاطبان RTBF به عنوان بزرگترین بلژیکی تمام اعصار برگزیده شد. (1929-1978)


Daniel Szczechuraدانیل چکورا


فيلموگرافي:

2002: Hobby: Daniel Szczechura - Several animated films by one man

2000: Frame by Frame – Daniel Szczechura Speaking on Animation Technique

1997: Dobranocka / The Good Night Story

1995: Teresa Pągowska (rozmowa o malarstwie) / Teresa Pągowska

1995: Henryk Tomaszewski / Henryk Tomaszewski

1992: Odgłosy wiosny / The Sounds of Spring

1992: Humoreska Dvořáka / Dvořák’s Humoresque

1991: Grande valse brillante / Grande valse brillante

1991: Novi Singers / Novi Singers

1988: Rybką być / Being a Fish

1983: XYZ... / XYZ…

1983: Fatamorgana 2 / Mirage 2

1981: Fatamorgana / Mirage

1978: Skok / The Leap

1978: Skarpetka / A Sock

1977: Problem / The Problem

1975: Gorejące palce / Burning Fingers

1974: O królu Popielu / About Popiel the King

1973: Arena / The Arena

1972: Ogrodnik / The Gardener

1972: Lamus / The Glory Hole

1971: Differenzen / Differenzen

1971: Zamek w lesie / A Castle in the Forest

1971: Jeśli ujrzysz kota fruwającego po niebie... / If You See a Cat Flying in the Sky...

1970: Podróż / The Voyage

1969: Sindbad pogrzebany / Sinbad Buried

1969: Zbrodnia Stelli / Stella’s Crime

1968: Desant / The Landing Operation

1968: Ludzie rosną / People Growing

1968: Hobby / Hobby

1966: Wykres / The Graph

1966: Karol / Charles

1964: Pierwszy, drugi, trzeci... / First, Second, Third...

1964: Na jezdni / On the Roadway

1963: Fotel / The Chair

1963: Duet / The Duo

1962: Litera / The Letter

1962: Wizyta / The Visit

1961: Maszyna / The Machine

1961: Ułan i dziewczyna / Girl and Uhlan

1961: Plakat z drewna / Wooden Poster

1960: Śmierć i dziewczyna / Death and the Maiden

1960: Konflikty / Conflict

1959: Świat na nas czeka / The World is Waiting for Us

1959: STS 58 / STS ’58

1959: Diabeł kulawy / The Lame Devil

1955: Spojrzenia / The Looks
Share |

منابع : Culture10mff

آرشیو انیمک