Contact Us Site Map rss

دون هرتزفلد

بيوگرافي دون هرتزفلد

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2009/03/21

Don Hertzfeldtدون هرتزفلد
دون هرتزفلد (Don Hertzfeldt) متولد 1 آگوست 1976 در فرمونت کالیفرنیا خالق تعداد زیادی انیمیشن کوتاه از جمله انیمیشن های نامزد اسکاری مانند Rejected و Everything Will Be Ok می باشد. فیلمهای انیمیشن وی بیش از 100 جایزه دریافت کرده اند و در بیش از 1000 جشنواره و فستیوال در دنیا حضور داشته اند. پیش از اينكه حتي به 30 سالگی برسد، کارهای او موضوع نمایشگاههای متعددی بوده اند.

محبوبیت کارهای او در تاریخ انیمیشن مستقل بی سابقه بوده و فیلمهای او محبوب خاص و عام است. در سال 2009 فستیوال فیلم ساندنس خاطر نشان شد: "اگر دوستداران سینما فکر می کنند که کار کوتاه طرفدارانی مانند فیلم بلند ندارد مسلماً از دون هرتزفلد چیزی نشنیده اند."

او در حال حاضر فیلم "من به تو خيلي افتخار مي كنم" (I am so Proud of You ) که در واقع قسمت دوم Everything Will Be Ok است را به پایان رسانده و اکران کرده است. مشخص نیست که او شروع به ساخت قسمت سوم این مجموعه نموده است و یا اینکه پرژه بعدی او چه خواهد بود.

بر اساس گفته های وبلاگش او یک پروژه تلویزیونی را در دست دارد و نیز در حال جمع آوری منابع برای کار روی یک رمان است.


دوران دبیرستان و فیلمهای دانشجویی:

هرتزفلد در فرمونت به دنیا آمد و همانجا در مدارس محلی به تحصیل مشغول گشت و کتابهای کمیک طراحی می کرد. در 15 سالگی تصمیم گرفت تا با یک دوربین کوچک ویدئویی انیمیشن بیاموزد. دون در مصاحبه ای در سال 2001 اظهار داشت: "من به شدت فیلم می دیدم و جذب ویژه های بصری بودم. خانواده ام هر سال به دیدن فستیوال انیمیشن سانفرانسیسکو می رفتند. به همین خاطر در طول نوجوانی تمام کارتونهای کلاسیک مستقل را دیدم. تولید انیمیشن فقط نتیجه فرعی آن بود. در تمام زندگی ام نقاشی می کردم و می نوشتم و انیمه کردن داستانهایم همیشه ارزانتر و جالب تر از فیلمهای زنده کم بودجه بود."


هرتزفلد حتی در طول نوجوانی اش کاری به جز تولید انیمیشن های خودش نکرد. انیمیشن های ویدئویی اولیه او در فستیوالها به نمایش درآمدند و او در مدرسه فیلم دانشگاه کالیفرنیا موفق به توزیع تمام فیلمهای 16 تا میلیمتری دانشجویی اش Ah, L'Amour ، Genre ، Lily and Jim و Billy's Balloon (که همه را در سنین 18 تا 21 سالگی تولید کرده بود) شد.


تکنیک:

فیلمهای هرتزفلد اغلب اشکال ساده طراحی شده با دست هستند که با تلفیقی از کمدی اسلپ استیک، پوچ گرايي و کمدی سیاه همراه با درون مایه های اگزیستانسیالیستی همراه می شوند. هرتزفلد فیلمهایش را به صورت انیمیشن کاغذ و قلمی سنتی و بدون کمک کامپیوتر تولید می کند. او از دوربین های 16 یا 35 میلیمتری برای عکسبرداری کارش استفاده می کند و اغلب تکنیکهای جلوه های ویژه قدیمی مانند نوردهی مضاعف به فیلم، فیلترهای مات داخل دوربین و عکاسی تجربی (که در The Meaning of Life و Everything Will Be Ok به میزان زیادی به کار رفته است) را به کار می برد. برخی از این تکنیکها مانند سکانسهای استاپ موشن، سنتی هستند (مانند تکنیکهای استفاده شده در Intermission in the Third Dimension ) یا کهکشانی از ستارگان متحرک در The Meaning of Life که با چاله های back-lit pin خلق شدند ولی برخی نوآوریها را روی تکنیکهای کلاسیک نیز اعمال کرده است مانند کاغذ مچاله شده و مداد که به جزیی از تصویر بدل می شوند در Rejected ، Genre و Ah, L'Amour و یا تقسیم صحنه و تبدیل آن به اجزای دیگر در Everything Will Be Ok .


هرتزفلد را می توان یکی از معدود فیلمسازان مولف دانست. برای او اینکه نویسندگی، کارگردانی، تهیه کنندگی، انیماتوری، فیلمبرداری، ویرایش، ضبط و میکس صدا و یا آهنگسازی آهنگ فیلم را به تنهایی انجام دهد امری غیرعادی نیست. گاهی ساختن یک فیلم کوتاه سالها زمان می برد و انیمیشن تنها یک فیلم او نیاز به دهها هزار طراحی دارد.

دون در بحث و گفتگویی درباره فیلم با نیویورک تایمز گفت: "نمی دانم چرا این مسایل به شکل تناسبهای احمقانه نشان داده می شوند: طراحی دستی در مقابل کامپیوتر، فیلم در مقابل دیجیتال. اکنون ما بیش از 100 سال تاریخ تکنولوژی فیلم را پشت سر داریم و من نمی فهمم چرا یک هنرمند باید یکی از ابزارهای قدیمی را دور بیندازد. مردم فکر می کنند چون من فیلم می گیرم و روی کاغذ طراحی می کنم از روش سخت تری استفاده می کنم در حالیکه در حقیقت از نظر بصری غیرممکن بود که 4 فیلم آخرم را به شکل دیجیتال بسازم. نکته مهم این است که چه چیز روی پرده به نمایش در می آید نه اینکه چطور آنرا ساخته ای. می توان کارتونی درباره یک مربع قرمز ساخت که عشق بی پاسخی به یک دایره آبی دارد و اگر بدانی چطور داستان را بگویی همه را به گریه خواهی انداخت."

هرتزفلد بارها در فیلمهایش از موسیقی کلاسیک و اپرا استفاده کرده است مانند موسیقی چایکوفسکی، بیزت، اسمتانا، بتهوون، ریچارد اشتراوس، واگنر و یوهان اشتراوس. گاهی هرتزفلد برخی از موسیقی فیلم را خودش با گیتار یا کیبورد اجرا کرده است.

Don Hertzfeldtدون هرتزفلد

محبوبیت:

فیلمهای اولیه هرتزفلد تاثیر برجسته ای روی سورئالیسم و ابزوردیسم (پوچ گرايي) انیمیشن داشته اند به ویژه روی سبک Adult Swim انیمیشن کمدی تاثیرگذار بوده اند. در سال 2008 مرکز کمدی اذعان داشت که کارهای او روی تمام فیلمسازان اثرگذار بوده است.


فیلمهای جدیدتر او مانند The Meaning of Life و Everything Will Be Ok سبک خاص او در استفاده از کمدی سیاه برای بیان موضوعات عمیق تر اگزیستانسیالیسم، زندگی و مرگ و فلسفه را گسترش می دهند. منتقدان این کارهای کوتاه را با کارهای استنلی کوبریک و دیوید لینچ مقایسه می کنند. Everything Will Be Ok به عنوان بهترین کار او در طول دوره شگفت انگیز حرفه ایش شناخته شده است.

فیلمهای هرتزفلد مدام در فستیوالهای فیلم دور دنیا و در کانالهایی مانند MTV ، Bravo ، Via X ، شبکه ساندنس، IFC و Cartoon Network دیده می شوند.

جوایز و افتخارات:

در سال 1998 و در سن 21 سالگی هرتزفلد نامزد دریافت نخل طلایی فیلم کوتاه فستیوال فیلم کن برای فیلم بادکنک بیلی بود. در آن فستیوال او جوانترین کارگردان مسابقه بود.


در سال 2000 در سن 23 سالگی نامزد دریافت اسکار انیمیشن کوتاه برای پنجمین فیلم کوتاهش Rejected بود.

در سال 2001 نام هرتزفلد در لیست "25 فیلمساز برتر" مجله Filmmaker قرار گرفته بود.

هرتزفلد با 4 فیلم Rejected ، The Meaning of Life ، Everything Will Be Ok و I Am So Proud of You بیشتر از هر فیلمساز دیگری در فستیوال فیلم ساندنس حضور داشته است. فیلم Everything Will Be Ok برنده جایزه هیات داوران در رشته فیلمسازی کوتاه فستیوال فیلم ساندنس در ژانویه 2007 شد، جایزه ای که به ندرت به فیلم انیمیشن داده می شود.

در سال 2007 بر اساس گفته های وب سایت صنعت انیمیشن Cartoon Brew فیلم Everything Will Be Ok به راند نهایی انتخاب نامزدهای اسکار بهترین انیمیشن کوتاه راه یافت ولی در لیست 5 تایی آکادمی قرار نگرفت.


هرتزفلد در سال 2007 دعوت آرشیو خانه تصویر متحرک جورج ایستمن برای حفظ و شناسایی عناصر فیلم و نگاتیو دوربین کارهایش در فاصله 1995 تا 2005 را پذیرفت.

مجموعاً آثار هرتزفلد بیش از 130 جایزه از فستیوالهای فیلم دریافت کرده اند.

پخش DVD :

مجموعه کاملی از فیلمهای هرتزفلد از سال 1995 تا 2005 در سال 2006 پخش شد. فیلمهای کوتاه از روی نگاتیو اصلی فیلم ضبط و کپی شدند. این DVD توسط خود Bitter Film تهیه و پخش شد و تنها از طریق وب سایت Bitter Films در دسترس علاقمندان قرار گرفت.


این DVD برای اولین بار فیلمهای دانشجویی او مانند Genre و Lily and Jim را به شکل وسیع دسترس عموم قرار داد.


ترکیب اصلی این DVD به نام Bitter Films Volume One: 1995-2005 عبارت است از:

مستند Watching Grass Grow از انیماتوری The Meaning of Life

کارتونهای سه گانه The Animation Show

دیالوگها و سکانسهای حذف شده لیلی و جیم

نکات کوچک Rejected

آرشیو 140 صفحه ای از فوتیج کارتونهای اولیه هرتزفلد، تستهای قلمی ابتدایی، سکانسهای حذف شده و طرحهای مقایسه ای

تفسیر صوتی جلوه های ویژه The Meaning Of life

تفسیر لیلی و جیم با حضور صداپیشگان اصلی

تفسیر صوتی Rejected

نقد Everything Will Be Ok

مصاحبه های Animation Show با مایک جاج و دون هرتزفلد

ساندترک 2005 Ah, L'Amour

دفترچه 16 صفحه ای یادداشتهای هرتزفلد


در سال 2001 نسخه محدودی از فیلم کوتاه محبوب Rejected به تنهایی منتشر شد و در سال 2007 DVD مشابهی از Everything Will Be Ok منتشر شد.

Don Hertzfeldtدون هرتزفلد

دون هرتزفلد و دیدگاهش نسبت به تبلیغات:

به هرتزفلد تا کنون پیشنهادهای پرسودي برای کار روی آگهی های بازرگانی شده است از جمله تبلیغات Cingular Wireless و United Airlines که همه آنها را نیز رد کرده است. او بارها بی میلی خود را به شرکت در دنیای تبلیغات اعلام کرده و به طرفدارانش قول داده که هیچ گاه در دنیای تبلیغات وارد نشود. او معتقد است که آگهی های بازرگانی در حقیقت دروغ هستند و او هیچ گاه نمی خواهد با مخاطبینش دغلکارانه برخورد کند.


او در مارس 2009 در وبلاگش فیلمسازی را با علاقه اش به پیاده روی مقایسه کرد: کاری که او انجام می دهد فقط به خاطر لذتی که از آن می برد و احتمالاً همیشه از آن لذت خواهد برد. او ساخت آگهی های تجاری را اینگونه توصیف می کند که این کار راه رفتن در بیشه نیست بلکه مانند این است که 8 ساعت دور خانه کسی راه بروی در حالیکه یک لباس تبلیغاتی برای یک محصول خاص را تنت کرده ای. او می گوید: "من راه می روم چون از این کار لذت می برم و این کار را به خاطر پول نمی کنم. این کاری است که چه در فقر و چه در ثروت انجامش می دادم."

در مقابل شرکتهای تجاری متعددی از سبک منحصر بفرد او استفاده کرده اند و این شباهت تا جایی است که ممکن است با کارهای او اشتباه گرفته شود. نمونه مشهور آن یک سری آگهی های تلویزیونی در فاصله 2004 تا 2009 برای Kellogg's Pop-Tart می باشند که شکلکهای ساده سیاه وسفید، انیمیشن ساده، طنز سورئال و حتی تصویر کاغذ مچاله شده آن به شدت به سبک هرتزفلد شبیه هستند. با وجود همه این شباهتها هرتزفلد اصلاً درگیر این کار نبود.


فيلموگرافي:


تهیه کننده:

2008: I am so Proud of You

2007: The Animation Show 2007

2006: Everything Will Be Ok

2005: The Animation Show 2005

2005: The Meaning of Life

2003: The Animation show

2003: Welcome to the Show/Intermission in the Third Dimention/The End of the Show

2000: Rejected

1998: Billy's Balloon

1997: Lily and Jim

1996: Genre

1995: Ah, L'Amour


کارگردان و نویسنده و انیماتور:

2008: I am so Proud of You

2006: Everything Will Be Ok

2005: The Meaning of Life

2003: Welcome to the Show/Intermission in the Third Dimention/The End of the Show

2000: Rejected

1998: Billy's Balloon

1997: Lily and Jim

1996: Genre

1995: Ah, L'Amour


صداپیشگی:

2008: Mars

2008: I am so Proud of You

2006: Everything Will Be Ok

2005: The Meaning of Life

2004: Hair High

2003: Welcome to the Show/Intermission in the Third Dimention/The End of the Show

2000: Rejected


آهنگسازی:

2006: Everything Will Be Ok

1995: Ah, L'Amourلينك ها:

وب سايت رسمي

پروفايل IMDb

پروفايل ويكيپيديااطلاعات تماس:

آدرس: Bitter Films, 275 South Orange Ave., Suite G, Santa Barbara, CA 93117, USA

ايميل: bitterfilms@hotmail.com


Share |

آرشیو انیمک