Contact Us Site Map rss

گزا ام. توت

بيوگرافي گزا ام. توت

گردآوري و ترجمه : تورج سلحشور

info@animak.ir

2010/10/03

Géza M. Tóthگزا ام. توت
گزا ام. توت (Géza M. Tóth) در 16 ژوئن سال 1970 در وزپرم مجارستان به دنيا آمد. مادرش پزشك اطفال و پدرش استاد دانشگاه در چند رشته مختلف بود. در بچگي مواقع بيكاريش را پيش مادرش در داروخانه مي گذارند و خود را در آينده در اين حرفه مي ديد. سپس به موسيقي روي آورد و بطور جدي شروع به يادگيري چلو و باس دوبل نمود ولي در عين حال به كار نوشتن نيز به طور مرتب ادامه مي داد و گاه گاهي تئاتري هم كارگرداني مي كرد.

بعد از دبيرستان وارد دانشگاه شد و در رشته زيست شناسي به تحصيل مشغول شد اما به اصرار دوست دخترش در امتحان ورودي كالج هنرهاي عملي شركت كرد. او كه پيشينه اي علمي داشت چيزي در مورد انيميشن يا رشته هاي ديگر آنجا نمي دانست اما با كمال تعجب او را در رشته معماري پذيرفتند. بعد از سال اول با مارسل يانكوويچ فيلمساز ملاقات مي كند و به اصرار خود را حزو شاگردان كلاس او قرار مي دهد. همزمان با تحصيل از همان سال اول به تدريس نيز پرداخت چونكه از خانه هيچ پولي نمي گرفت و بايد خرجيش را خودش جفت و جور مي كرد. كم كم به تدريس علاقمند شد و حتي مي خواست به وزپرم برگشته و معلم طراحي شود.

اما وقتي فيلم فارغ التحصيليش با عنوان Ratcatcher در جشنواره آنسي مورد استقبال قرار گرفت بيشتر علاقمند به پيگيري انيميشن شد و در كلاس مستر ثبت نام كرد و شاگرد شندور رايزنبوكلر شد. در همين حال بين سالهاي 1994 و 1998 به تدريس در كالج پرداخت. سپس به تحقيق در مورد آموزش رسانه اي در لندن مشغول شد. در آنجا با جان هالاس، انيماتور بزرگ انگليسي آشنا شد و دستيار او شد. تصميم گرفت به همرا اوا همسرش به لندن رفته و آنجا ساكن باشد. اما بعد از فوت جان هالاس به مجارستان برگشت. دوره مسترش را به پايان رساند و پايان نامه اش فيلمي بود با نام ايكاروس (Ikaros) كه كانديد دريافت خرس طلايي از جشنواره برلين شد. اين موفقيتهاي زودرس سكوي پرتابي بود كه او را به جايگاه امروزي رساند.

در سال 2002 استوديوي Kedd را تاسيس كرد تا راحت تر بتواند به توليد فيلمهايش بپردازد. سال 2005 سالي بود كه او تبديل به چهره اي جهاني در انيميشن شد. فيلم كوتاه خلاقانه او با عنوان Maestro نامزد دريافت اسكار شد و اگر چه برنده نشد اما نام او بر زبانها افتاد. در سال 2008 ارگو (Ergo ) را ساخت كه فيلمي با درونمايه هاي فلسفي و متمايز از كارهاي قبليش بود كه برنده جايزه ويژه هيئت داوران جشنواره انيمانيما و برنده جايزه بزرگ فستيوال انيميشن بلژيك شد. در سال 2009 فيلم انيميشن/زنده Mama را ساخت كه باز هم كاري نو و خلاقانه بود كه جوايز زيادي از جمله جايزه ويژه جشنواره بوشو را برد. در سال 2010 شروع به ساخت سري تلويزيوني با عنوان Bogyó és Babóca كرد كه مخصوص كودكان بود. اين سري بصورت يك مجموعه به اكران سينمايي نيز در آمد.

تا بحال اين استاد و مدرس دپارتمان انيميشن موهولي-ناگي دانشگاه هنر و طراحي بوداپست، كالج سلطنتي هنر در لندن، نهاد ملي طراحي در احمدآباد هند، Filmakademie Baden-Württemberg در آلمان كه دكتراي ارتباطات تصويري و همچنين دكتراي تربيت كودك نيز هست در بيش از 200 جشنواره شركت كرده و بيش از 70 جايزه برده است.Géza M. Tóthگزا ام. توت در مراسم اسكار


فيلموگرافي:


2010: Bogyó és Babóca

2009: Mama

2008: Tales from the Bend

2008: Ergo

2008: Duke Bluebeard’s Castle

2005: The Miraculous Mandarin

2005: Maestro

1996: Ikarosz

1994: Wall-walkers

1992: The Pied Piper

1992: Ratcatcher

لينكها و اطلاعات تماس:

وب سايت استوديوي KEDD

ايميل: geza.mtoth@kedd.net

تلفن: 003612019118

آدرس: Frankel Leo u. 7. H-1027 Budapest, Hungary

Share |

منابع : IMDb

آرشیو انیمک