Contact Us Site Map rss

گيدو مانولي

بيوگرافي گيدو مانولي

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2011/11/29

Guido Manuliگیدو مانولی
گیدو مانولی (Guido Manuli)، فیلمساز و انیماتور و کارتونیست ایتالیایی در 11 ژوئن 1939 در سرویای ایتالیا به دنیا آمد. اگر بوزتو را دیزنی ایتالیایی بدانیم آنگاه گیدو مانولی معادل Tex Avery خواهد بود. این نظر جیانالبرتو بندازی یکی از مشهورترین تاریخ نگاران انیمیشن است.

وی کار حرفه ایش را در میلان به عنوان تصویرگر آغاز کرد. در سال 1960 همکاریش را با برونو بوزتو شروع کرد و فعالیتهای متفاوتی را از جمله انیماتوری، طراحی، کارگردانی و کارگردانی هنری را به عهده داشت. او با بوزتو در ساخت فیلمهای زیر همکاری کرد:

West and Soda، VIP My Brother Superman سری Mr. Rossi و نیز در انیمیشن بلند بینظیر Allegro Non Troppo از اصلی ترین کارگردانان انیمیشنی بوده است.

مانولی در سال 1979 استودیو خود را تاسیس کرد. همکاری او با مائوریزیو نیچتی به تولید انیمیشن و فیلم بلند Volere Volare منجر شد که برای آن جایزه بهترین فیلمنامه را از جشنواره دیوید دی دوناتلو دریافت کرد.

آخرين فيلم او، "Aida of the Trees"، پروژه اي 7 ميليون دلاري بود كه 268 نفر در ساخت آن شركت داشتند. فيلمي عظيم كه توسط شركت Medusa and Aida Ltd. به همراه Tele+ تهيه شد. اين فيلم در دسامبر 2001 اكران شد و فروش نسبتاً خوبي داشت كه در نهايت توانست نظر فدريكو دي چيو رييس شركت Medusa را تامين كند كه قصد داشت با اين فيلم به رقابت با ديزني بپردازد. موضوع فيلم بر اساس اوپراي معروف وردي شكل گرفته و فيلمنامه آن را اومبرتو مارينو نوشت. موسيقي اين كار عظيم بر عهده آهنگساز مشهور انيو موريكونه بود و گيدو مانولي نيز كارگرداني كار را بر عهده داشت. صداي بازيگران معروفي چون ماسيمو لوپز و انزو ياكتي به همراه اجراهاي موسيقيايي كاترينا كسلي و فيليپا جيوردانو (كه بعد از فيلم افسانه 1900 جوزپه تورناتوره به شهرت رسيد) و نيز په په سرويلو (خواننده اصلي Piccola Orchestra Avion Travel) به جذابيت هاي اين فيلم افزوده اند.

او همچنین تصویرگری و کمیک استریپ هایی را برای مجله Tempo انجام داد. در سال 2007 سریال انیمیشن گرافیکی Water in the Mouth را در استودیوی ماگا و Rai Fiction به پایان رسانید.
گیدو مانولی از اعضای ASIFA ایتالیا می باشد.

Guido Manuliگیدو مانولی


فيلموگرافي:


فيلمهاي بلند:

2001: Aida of the Trees

1994: L'eroe dei due mondi

1991: Volere volare

1982: Domani si balla!

1980: Ho fatto splash

1977: Allegro non troppo

1976: Il signor Rossi cerca la felicità

1976: I sogni del signor Rossi

1973: La cabina

1968: Vip - Mio fratello superuomo

1965: West and soda


فيلمهاي كوتاه:

Opera

Striptease

Fantabiblical

Countdown

S.O.S.

Erection

Solo un bacio

Incubus

Trailer

Più uno meno uno

Istruzioni per l'uso

Casting

Loading

La vie en ...

Jay Duck


سريال تلويزيوني:

Mr. Hiccup

Puppies and Kitties

Acqua in bocca - Animated Series
لينكها:

پروفايل IMDb

پروفايل ويكيپيديا

Share |

منابع : IMDbويكيپيديا - Cinecitta

آرشیو انیمک