“كريستوف و ولفگانگ لاونشتاين” (Christoph and Wolfgang Lauenstein) دو برادر دوقلوی فیلمساز و انیماتور ۲۰ مارچ ۱۹۶۲ در هیلدشیم آلمان به دنیا آمدند. پدر آنها پزشک و مادرشان بازیگر تئاتر بود. اين دو تقريباً هر كاري مي كردند با هم بودند.

آنها در سال ۱۹۸۵ در دانشکده هنرهای زیبای هامبورگ مشغول تحصیل شدند. وقتي اولين تجربه هايشان را با ساخت فيلمهاي سوپر هشت انجام مي دادند وسواس زيادي داشتند كه تا حد امكان روي همه جنبه هاي كار تسلط داشته باشند. كم كم متوجه شدند كه خيلي آسانتر است تا بازيگرانشان را خودشان ساخته و كنترل كنند تا اينكه از دوستانشان بخواهند براي آنها بازي كنند. پس از شركت در چند جشنواره انيميشن به سرعت فهميدند كه فيلمهايشان بخاطر تكنيكي كه با آن كار مي كردند فيلمهاي خاصي بوده و توجهات را بخود جلب مي كنند. اينگونه بود كه بتدريج به سمت انيميشن كشيده شدند.

اولين فيلمهاي آنها The Strangers در سال ۱۹۸۰ و The Sidetrip در سال ۱۹۸۴ ساخته شدند كه مخلوطي از حركت عروسكها بصورت دستي (شبيه خيمه شب بازي) و استاپ موشن عروسكي بود. اما معروفترين فيلم آنها در زمان تحصیلشان ساخته شد كه “تعادل” (Balance) نام داشت. این انیمیشن برنده جایزه اسکار سال ۱۹۸۹ در رشته انيميشن کوتاه شد. اين موفقيت بزرگ آنها را به چهره اي معروف در دنياي انيميشن تبديل كرد. اين انيميشن كه به سبك استاپ موشن عروسكي ساخته شده بود چهار كاراكتر همسان و همشكل (به سبك كارهاي جياكومتي) را به تصوير مي كشيد كه در فضايي مينيمال و بكت وار روي يك سطح معلق در آسمان در تعادل با هم به سر مي بردند تا اينكه حضور يك جعبه اسرارآميز و تلاش براي بدست آوردن آن تعادل را بر هم مي زند.

برادران لاونشتاين با جايزه اسكار

بعد از تعادل همه چشمها به اين دو برادر دوخته شد تا شاهكارهاي ديگري خلق كنند اما برادران لاونشتاين از آن پس بیشتر به ساخت آگهی های تبلیغاتی مشغول بودند ولی از ۲۰۰۸ ساخت انیمیشن را این بار با مشاركت در ساخت انیمیشن های بلند از سر گرفتند.

فيلموگرافي:

  • ۲۰۰۶: The Fall (جلوه های ویژه)
  • ۱۹۸۹: Songlines (ویدئو کلیپ)
  • ۱۹۸۹: Balance
  • 1986: Pithecanthropus Erectus
  • 1984: The Sidetrip
  • 1980: The Strangers

لينكها:

سايت شخصي

پروفايل IMDb – ولفگانگ لاونشتاين

پروفايل IMDb – كريستوف لاونشتاين

پروفايل ويكيپيديا – كريستوف لاونشتاين

پروفايل ويكيپيديا – ولفگانگ لاونشتاين