Contact Us Site Map rss

امید خوش نظر

بيوگرافي امید خوش نظر

نوشته : تورج سلحشور

info@animak.ir

2011/04/10

Omid Khoshnazarامید خوش نظر
امید خوش نظر (Omid Khoshnazar) در 10 تیر 1360 (اول جولای 1981) در شهر اصفهان ایران بدنیا آمد. اما خانواده او که اصالتی جنوبی داشتند بعد از شکستن حصر آبادان به آبادان برگشتند. ساختن زندگی نو برایشان سخت ولی شیرین بود. هر چند که چند سال بعد دوباره به اصفهان برگشتند و امید دوران پیش دبستانی را در اصفهان گذراند. مثل اکثر بچه های هم سن و سالش دوست داشت خلبان شود. او در مدرسه شاگردی باهوش بود و به لطف حمایتهای مادرش که معلم بود سال دوم ابتدایی را جهشی خواند. نمره هنرش همیشه بیست بود و از همان بچگی به کارتون و آگهی های بازرگانی خیلی علاقه داشت. پانزده ساله بود که سر کار رفت و در یک موسسه فرهنگی که مسئولیت نقاشی روی دیوارهای مدرسه را داشت مشغول به کار شد. عاشق نقاشی بود و در دبیرستان به کشیدن پرتره روی آورد. هر چند هیچگاه بصورت حرفه ای در هیچ کلاس طراحی یا نقاشی شرکت نکرد. در آزمون سراسری در رشته متالوژی قبول شد ولی همزمان در دانشگاه هنر سوره اصفهان در رشته سینما نیز قبول شد. برخلاف نظر مادرش او رشته دوم را انتخاب کرد و اینگونه بود که در سال 77 بصورت آکادمیک وارد عالم هنر شد.

اما این شروع برایش زیاد موفقیت آمیز نبود و هیچ تغییری حس نمی کرد. بعلاوه او که پس از انتخاب عجیبش (به زعم خانواده) مجبور بود زندگی مستقل تری پیشه کند از پس هزینه های دانشگاه برنیامد و دو ترم بیشتر آنجا نماند. سال بعد با رتبه 95 کارشناسی فرش کاشان قبول شد و به آنجا رفت و یکسال را در راوند کاشان گذراند تا اینکه در دانشکده صدا و سیما قبول شد. از ترم دوم کم کم به انیمیشن گرایش پیدا کرد و در جلسات و کانونها و فعالیتهای مختلف انیمیشنی فعالیت کرد. اما محیط این دانشگاه نیز جوابگوی ذهن بیش فعال او نبود و عملاً بعد از ترم پنج علاقه ش را به محیط آکادمیک از دست داد ولی به هر حال آن را ادامه داد.

در همین دوران بود که در شبکه "العالم" به عنوان مسئول گرافیک "نیوز روم" مشغول به کار شد. در آنجا با موشن گرافیک آشنا شد. از همین دوران بود که ایده ساخت انیمیشن کوتاه "صفر درجه" به ذهنش خطور کرد. دوره لیسانسش رو به اتمام بود و تصمیم داشت این فیلم را به عنوان پایان نامه اش ارائه دهد. تجربه موفق کار تیمی در شبکه عالم باعث شد که به دانشکده پیشنهاد بدهد که فیلم پایان نامه اش را بصورت تیمی بسازد ولی دانشکده موافقت نمی کرد. همه باید خودشان فیلم می ساختند اما او می خواست این کار را با یک تیم جمع کند و تهیه کننده داشته باشد. در نهایت آنها را مجاب کرد ضمن اینکه در این مدت با نرم افزارهای سه بعدی آشنا شده بود و دوست داشت که سی جی کار کند.

کار ساخت "صفر درجه" (Zero Degree) شروع شد و در سال 2005 فیلم ساخته شد. فیلم داستان سربازی بود که تفنگش را به سمت یک اسیر جنگی نشانه رفته و شلیک می کند و پس از این شلیک در کادر دوربین گرفتار می شود. او برای ساخت این فیلم با تهیه کننده ای بنام محمد فیجانی از استودیوی "فرهت فیلم" همکاری کرد. بودجه این فیلم سه میلیون تومان بود. خوش نظر بعد از ساخت این فیلم توجه همگان را بخود جلب کرد. نتیجه کار با توجه به امکاناتی که در اختیار داشتند حیرت انگیز بود. حتی خودش هم باورش نمی شد که فیلم پایان نامه ش این چنین قوی از آب دربیاید. فیلم در بیش از 180 جشنواره بین المللی شرکت کرد و جوایز زیادی را برایش به ارمغان آورد. حتی "اسپایک لی" کارگردان مشهور نیز فیلم را پسندید و آن را لایق ارائه به اسکار دانست و خوش نظر توسط یکی از دانشجویان اسپایک لی فیلم را به اسکار معرفی کرد اما در روزهای آخر از آکادمی اسکار با او تماس گرفتند و به او گفتند که به علت آپلود فیلم روی یوتیوب از پذیرش آن معذورند و بر طبق قوانین اسکار فیلم قبل از شرکت در اسکار نباید در هیچ منبع غیررسمی توزیع شود! اما هر چه که بود این فیلم دستاورد عظیمی برای او بود و او بیش از پیش به اهمیت کارگردانی پی برد.

Omid Khoshnazarامید خوش نظر در حال ساخت سومين فيلمش "پارازيت" (2009)


خوش نظر در سال 2007 دومین فیلمش را با عنوان "لابیرنت" (Labyrinth) ساخت. این فیلم محصول همکاری او با استودیو انیمیشن صبا بود. فضای "لابیرنت" شباهت زیادی به "صفر درجه" داشت و همین باعث شد انگشت اتهام به سمت او دراز شود که او را به تک بعدی بودن متهم می کردند. اما ایده فیلم کاملاً متفاوت از فیلم اول بود و تشابه فضا و کاراکتر نیز به این علت بود که وی تصمیم داشت یک سه گانه در این فضا بسازد. فیلم داستان سربازی ست که در یک هزار تو گیر می افتد. او که یک دقیقه با انفجار بمب فاصله دارد باید راهی برای فرار از این لابیرنت پیدا کند. فیلم از نظر گرافیکی بسیار بهتر از صفر درجه بود. او در این زمان در شبکه تلویزیونی "پرس تی وی" (Press TV) کار می کرد و آرت گروپ موفقی را در زمینه گرافیک آنجا تشکیل داده بود که بیش از 70 نفر را در برمی گرفت. اما وقتی "لابیرنت" در جشنواره فانتوش سوئیس جایزه گرفت اوضاع کاملاً تغییر کرد. خوش نظر از مدرسه عالی هنر لوتسرن سوئیس دعوت به تحصیل شد و بورسیه تحصیلی گرفت. بدین ترتیب او فوق لیسانسش را در سال 2010 از سوئیس گرفت.

"پارازیت" (Parasite) فیلم سوم خوش نظر محصول مشترک ایران و سوئیس بود که در سال 2009 ساخته شد. فیلم به نوعی ادامه فیلمهای قبلی بود و باز سربازی را نشان می داد که در یک برج دیده بانی وسط بیابان مشغول خدمت است و جنگ واقعی را تجربه نکرده و از جنگ همان دید هروئیکی را دارد که رسانه ها برایش بوجود آورده اند. اما جنگ واقعی چیز دیگری ست. فیلم از نظر گرافیکی جهش خیره کننده ای نسبت به دو فیلم قبلی دارد. از نظر ایده نیز به نظر می رسد که خوش نظر به پختگی و بلوغ فکری بیشتری رسیده است. ایده هایش جسورانه تر و به روز تر شده که البته با توجه به فضایی که در آن قرار گرفته دور از ذهن نیست. اميد خوش نظر در زماني كوتاه راهي دراز را پيموده و بخشي از اين موفقيت را مديون غرور و كمال طلبيش است كه حاضر به "باري به هر جهت" كاري نيست.

Omid Khoshnazarامید خوش نظر در حال دريافت جايزه فستيوال ميني فيلم دوبي


فيلموگرافي:


كارگردان:

2009: Parasite

2007: Labyrinth

2005: Zero Degreeلينكها:

سايت رسمي

ايميل: omid_khoshnazar@yahoo.com

صفحه فيس بوكShare |

آرشیو انیمک