Contact Us Site Map rss

پيوتر ساپين

بيوگرافي پيوتر ساپين

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2009/05/08

Pjotr Sapeginپيوتر ساپين
پيوتر ساپين (Pjotr Sapegin) متولد 1955 روسیه، به مدت 15 سال به عنوان طراح دکور در تئاترهای مختلف مسکو کار کرد. پس از اقامت در نروژ از سال 1990 به ساخت انیمیشن عروسکی مشغول شد و در آنجا کمپانی Pravda production را در اسلو راه اندازی کرد. کارش را در نروژ با ساخت یک مجموعه انیمیشنی کمدی با محوریت یک شخصیت میگو مانند به نام ادوارد که مخلوطی از چاپلین، کیتون و سایر بزرگان سینمای صامت بود را با کمک دوستانش تولید کرد. وی کلاً 5 فیلم با شخصیت ادوارد ساخت (از 1992 تا 1996) که همه ترکیبی از انیمیشن خمیری و فیلم زنده بودند. تمام این فیلمهای اولیه نمایانگر استعداد ساپین بودند ولی از بین آنها Unbearable Lightness of Longing از نظر فنی برجسته ترین بود. سینمای صامت تاثیر زیادی در سری فیلمهای ادوارد داشتند. این موجود دریایی خمیری کوچک مانند کمدی های بزرگ صامت در تلاش برای متناسب بودن با محیط اطرافش بود. Fishball را تنها در یک روز و نیم فیلمبرداری کرد که قرار بود تبلیغی برای کار او باشد.

بعد از آن فیلم Ippolita the Little Amazon را با اقتباس از اسطوره هرکول ساخت. او هرکول را در شخصیت دختر و بز فیلمش تقسیم کرد و این فیلم را با تکنیک cut-outs و انیمیشن خمیری ساخت. بعد از آن با ساخت Mons the Cat در سال 1995 ساپین خود را در دنیای انیمیشن با بیان یک داستان محلی نروژی نشان داد. این فیلم که تنها در 4 هفته فیلمبرداری شد 2 ماه از وقت فیلمساز را برای چگونگی به پایان رساندن داستان به خود مشغول کرد. در سال 1997 ساپین ساخت فیلم One day a Man Bought a House را به پایان رساند، یک داستان عاشقانه که به شکلی غیرمتعارف و کمدی روایت می شود. همزمان با این فیلم او ساخت Saltmill را نیز به عهده گرفت که یک داستان عامیانه سفارشی بود.

سرمایه و توزیع فیلم هنوز برای این فیلمساز مشکل ساز بودند. بخشی از سرمایه تولید فیلمهایش از موسسه فیلم نروژ تامین می شد که پخش فیلم را نیز به عهده داشت. و از آنجاییکه از این توزیع پول چندانی نصیب فیلمساز نمی شد او به طور عمده روی فستیوالهای خارجی برای پیدا کردن مخاطب تکیه می کرد.

Sapegin به عنوان کارگردان انیمیشن کوتاه و کارهای تبلیغاتی جوایز ملی و بین المللی فراوانی را از آن خود کرده و بارها مورد تحسین قرار گرفته است. فیلم One Day a Man Bought a Houseساخته 1998 بیست جایزه، از جمله جایزه هیروشیما را دریافت کرد. از دیگر ساخته های او می توان Snails ساخته 1999 و In a Corner of the World ساخته 1999 نام برد که هر دو در بخش مسابقه فستیوال Annecy وارد شدند. در سالهای اخیر او علاقه اش به شکسپیر را در مستند My Little Hamlet و انیمیشن کوتاه In a Corner of the World نشان داده است.

پانزدهمین فیلم او Aria از اپرای معروف Puccini به نام Madame Butterfly الهام گرفته شده که حس تراژدی و مهارت وی در کارگردانی را به نمایش می گذارد. این فیلم در سال 2001 اکران شد و 10 جایزه بین المللی دریافت کرد از جمله جایزه بزرگ خرس چوبی از فستیوال فیلم Black Night .

در سال 2004 او فیلم Through My Thick Glasses را به پایان رساند. این انیمیشن عروسکی زیبا بازگو کننده دوران وحشت باری از قرن بيستم است.

Sapegin فیلمساز پرکاری که از سوی جامعه بین المللی انیمیشن شناخته شده و مورد احترام است، سبک، طبع طنز و زیبایی شناسی اش همیشه باعث تحیر است.

Pjotr Sapeginپيوتر ساپين


فيلموگرافي:


كارگردان:

2005: Na skal du hore...

2003: Through my Thick Glasses

2001: Aria

1999: In a Corner of the World

1999: Snails

1998: The Salt Mill

1998: One Day a Man Bought a House

1997: Bamseflax

1997: Okseflax

1996: Hundeflax

1996: Skilpaddeflax

1996: Edvard – The Cruise Tripper

1995: Mons the Cat

1995: Edvard – The Stand-in

1994: Ippolita – The Little Amazon

1993: Edvard – the Unbearable Lightness of Longing

1993: Fish Balls

1993: Edvard – The Naked Truth

1992: Edvard

1991: Herkules
لينكها:

پروفايل IMDb

پروفايل ويكيپيديا

Share |

منابع : IMDbويكيپيديا

آرشیو انیمک