Contact Us Site Map rss

پریت پارن

بيوگرافي پریت پارن

گردآوري و ترجمه: تورج سلحشور

info@animak.ir

2013/05/19

Priit Parnپریت پارن
"پریت پارن" (Priit Pärn) در ۲۶ آگوست ۱۹۴۶ در شهر تالین واقع در استونی به دنیا آمد. پارن در رشتهٔ بوم شناسی‌ تحصیل میکرد. در مقطعی هم به بدلکاری مشغول شد. شروع کار او در انیمیشن به زمانی‌ برمیگردد که رین رامت به او پیشنهاد داد تا طرحی برای فیلم "kilplased" در سال ۱۹۷۴ آماده کند. بعد از یک دورهٔ کارموزی کوتاه در استودیوی جونیسفیلم و طراحی برای سه‌ فیلم، اولین فیلم کوتاهش را در سال ۱۹۷۷ با عنوان "آیا زمین گرد است؟" ساخت.

در این فیلم پارن با اشاره به جملهٔ هراکلیتوس که میگفت نمی‌توان دو بار در یک رودخانه قدم گذاشت مردی را به تصویر می‌کشد که تصمیم می‌گیرد برای اثبات گرد بودن زمین شروع به راهپیمأی کند.

بعد از این فیلم پارن دو فیلم برای کودکان ساخت: اولی‌ با عنوان "... و او حقّه میزند" در سال ۱۹۷۸ و دومی‌ با عنوان "تمرینهأیی برای آمادگی برای زندگی‌ مستقل" در سال ۱۹۸۰. در سال ۱۹۸۲ فیلم "مثلث" را سخت که یکی‌ از بهترین انیمیشن هایی ‌ست که به رابطهٔ مدرن بین زن و مرد می‌پردازد. در این فیلم زندگی‌ شخصی‌ با شرایط سیاسی در هم آمیخته و تصویری طنزآمیز از زندگی‌ شخصی‌ ارائه میدهد. "تایم آوت" عنوان فیلم بعدی اوست که در سال ۱۹۸۴ ساخته شد و توانست جایزهٔ اول جشنواره‌های وارنا، سینانیما و بیلبائو را از آن خود کند. سه‌ سال بعد یعنی‌ در سال ۱۹۸۷ پارن یکی‌ از بهترین و موفقترین فیلم‌هایش را سخت که "صبحانه در علفزار" نام گرفت. خیلی‌ از کارشناسان این فیلم را جزو شاهکارهای تاریخ انیمیشن می‌دانند. در این فیلم پارن با مطالعهٔ لحظاتی از زندگی‌ روزانه چهار شهروند استونیایی پوچی و بیهودگی زندگی‌ در یک جامعه کمونیستی را به سخره گرفته و نشان میدهد که مردم برای بقا چه مشقاتی را متحمل میشوند. بی‌ پردگی و صراحت فیلم مخاطبین روسی را شگفت زده کرد.

در سال ۱۹۹۲ و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پس از استقلال استونی پارن فیلم مشهور دیگرش یعنی‌ "هتل ئی" را ساخت که نقدی تلخ بر دو رویی و نفاق زندگی‌ در شرق و غرب بود. در شرق هنر و ادبیات سرکوب میشود و در آنسو در غرب آزاد و مدرن، هنر و ادبیات (و به تابع آن فردیت) کلا وجود ندارد. "۱۸۹۵" عنوان فیلم بعدی اوست که در سال ۱۹۹۵ با همکاری یانو پلدما ساخته میشود؛ او در این فیلم جشن صد سالگی سینما را بهانه قرار میدهد تا به نقد آن بپردازد. فیلم با این جمله آغاز میشود: "سینما دروغی بیش نیست". قهرمان داستان، ژان پل، نمی‌داند که کیست و در جستجوی هویتش تصمیم می‌گیرد به دور دنیا سفر کند و در پایان معلوم میشود که او همکار لویی لومیر خالق سینماست.

Priit Parn and Olgaپریت پارن

"شب هویج ها" ساخته ۱۹۹۸ به بررسی تاثیرات کامپیوتر و اینترنت در زندگی‌ معاصر و نیز نقش رسانه‌‌ها در ستاره سازی می‌پردازد. پنج سال طول کشید تا پارن فیلم بعدیش را به با عنوان "کارل و مریلین" بسازد. فیلم داستان یک مرد و یک زن را تعریف می‌کند که در شرایطی کاملا عکس هم قرار دارند: کارل فرد مشهوریست که در صدد گریز از فشارهای ناشی‌ از شهرت است و مریلین دختری روستاییست که از زندگی‌ روزمرّه خسته شده و به دنبال کسب شهرت است.

"زندگی‌ بدون گابریلا فری" عنوان یکی‌ از موفقترین فیلمهای اوست که در سال ۲۰۰۸ با همکاری همسرش اولگا ساخت. فیلم زندگی‌ زناشویی زوجی را نشان میدهد که تنش جنسی‌ عجیبی‌ بین آنهاست و پسرشان ناخواسته شاهد این ماجراست. پسرک برای فرار از این تنش به زندگی‌ مجازی پناه میبرد. اما بدون شک موفقترین فیلم پارن "غواص‌ها در باران" است که در سال ۲۰۱۰ باز با همکاری همسرش آن را ساخت. میزان موفقیت و تعداد جوایزی که کسب کرد آنقدر زیاد بود (۱۸ جایزه) که لقب موفقترین انیمیشن استونیأیی را به خود اختصاص داد. فیلم داستان یک غواص و یک دندانپزشک است. بوسه‌‌های آنها همیشه بوسهٔ وداع است زیرا که مرد غواص است و ناگزیر از غواصی و زن حتی در خواب هم آرامش ندارد.

سبک کار پارن استفاده از کمدی سیاه، سورئالیسم بازیگوشانه و نوعی طراحی گرافیکی منحصر به فرد است که نه به سبک اخلاق گرا و فوق جدی رین رامت شباهت داشت و نه به سبک دیزنی وار کارگردانان استودیوی سویوزمولت فیلم. بسیاری از فیلمسازان نسل جدید استونی به کپی‌ برداری از او پرداخته اند که از جملهٔ آنها می‌توان به اولو پیکوف و پریت تندر اشاره کرد. ردّ پای سبک گرافیکی پارن را در مجموعه‌های انیمیشن چون راگرتز و آااه هیولاهای واقعی‌!!! به کارگردانی ایگور کووالیوف نیز می‌توان دید.

علاوه بر این فیلم‌ها پارن چند آگاهی تبلیغاتی و یک سریال انیمیشنی را نیز با عنوان "فرانک و وندی" ساخته است. وی در سال ۲۰۰۲ جایزهٔ یک عمر فعالیت هنری را از آسیفا دریافت کرد. پارن از سال ۱۹۹۴ در دانشکده هنری دانشگاه ترکو فنلاند به تدریس انیمیشن پرداخته و هم اکنون نیز در آکادمی هنرهای استونی مشغول تدریس است.

Priit Parn and Olgaپریت پارن به همراه همسرش اولگا


فيلموگرافي:

2010: Divers In The Rain

2008: Life Without Gabriella Ferri

2007: I Feel Back Of My Head

2003-2005: Frank And Wendy

2003: Karl And Marilyn

1998: Night Of The Carrots

1996: Free Action

1996: Absolut Pärn

1995: Deliss

1995: 1895

1992: Hotel E

1989: Animated Self-Portraits

1988: Switch Off The Lights

1987: Breakfast On The Grass

1984: Time Out

1982-1987: Kitsas king

1982: The Triangle

1980: Exercises In Preparation For Independent Life

1978: And Plays Tricks

1977: Is The Earth Round
لينكها:

پروفايل IMDb

پروفايل ويكيپيديا

Share |

منابع : IMDbويكيپيديا

آرشیو انیمک