Contact Us Site Map rss

روث لينگفورد

بيوگرافي روث لينگفورد

گردآوري و ترجمه : تورج سلحشور

info@animak.ir

2011/07/30

Ruth Lingfordروث لينگفورد
"روث لينگفورد" (Ruth Lingford) در لندن به دنيا آمد. در ابتدا آموزش کاردرمانی دید – با بیماران روانپریش و سالمند کار می کرد. شغل جالب و عالی ای بود... ولی او برای این کار خیلی مناسب نبود. مدام باید با اشخاص افسرده کار می کرد و آنها را از تخت پایین آورده تا فعالیت های مختلفی را انجام دهند و این کار را خیلی خسته کننده می يافت و احساس می کرد تمام انرژیش را صرف می کند. پس از تمام کردن دبیرستان یک دوره آموزشی هنر در هنرستان گذرانده بود ولی از آن زمان به بعد هیچ کار جدی ای نکرده بود. وقتی که بچه هایش کوچک بودند دوستانش کلاس نقاشی موجودات زنده می رفتند. او هم به این کلاسها رفت چون دوستانش شرکت کرده بودند و هم اینکه مهدکودکی برای بچه ها داشتند. خیلی اتفاقی یک معلم بسیار مشوق را آنجا دید که باعث شد این کلاسها را جدی تر بگیرد و دوباره به صورت پاره وقت به دانشکده هنر برگشت. نقاشی، سیاه قلم و مجسمه سازی کار می کرد و تصادفی وارد انیمیشن شد. یک دوربین استاندارد 8 میلیمتری قدیمی از حراجی خرید و شروع به ضبط مراحل نقاشی کرد. این سه ثانیه از فیلم را پر کرد و 2-3 دقیقه دیگر از فیلم داشت که با آن یک کار تجربی انجام داد و آن را به بلژیک فرستاد تا روی آن کار کنند آن جور که آن زمانها مرسوم بود. وقتی فیلم را گرفتم به این نتیجه رسیدم که این همان کاری است که می خواهم انجام دهم. خیلی از اينكه که می دید نقاشی هایش حرکت می کنند و هیچ کدامشان از بین نرفته اند، هيجان زده بود. وقتی کاردرمانی می خواند بخش زیادی از مطالعاتش روی حرکات انسان و آناتومی بود که همه آنها برای فهم انیمیشن و نقاشی به او کمک کردند. عادت به بافتن داشتم و این نوع وسواس اجباری تکرار فعالیتها به او به عنوان انیماتور کمک کرد تا یک گوشه بنشیند و ساعتها و ساعتها نقاشی کند.

مدرك ليسانسش را در سال 1990 از Middlesex در رشته هنرهاي زيبا و تاريخ هنر گرفت و فوق ليسانسش را نيز در سال 1992 در رشته انيميشن از كالج سلطنتي هنر دريافت كرد. از سال 1998 مشغول تدريس در مدرسه ملي فيلم و تلويزيون، دانشگاه ولورهمپتون و نيز در مقطع كارشناسي ارشد انيميشن در كالج سلطنتي هنر شد.

فيلمهاي او توسط "كانال 4" انگلستان به كرات پخش شده اند و جوايز بين المللي زيادي دريافت كرده اند. فيلمهايش را بصورت ديجيتال ولي دوبعدي مي سازد كه گاهاً با طرح هاي دستي و فيلم زنده نيز تركيب مي شود. فيلمهاي او به ايجاد حس و حال بد در مخاطب مشهورند! او از قابليتهاي انيميشن براي ايجاد فضايي سكسي و اغواگر استفاده مي كند و مخاطب را جذب كرده و سپس در موقعيتي ناراحت قرار مي دهد.

او كه بعد از فارغ التحصيلي هزينه اي به عنوان سرمايه ساخت اولين فيلمش دريافت كرده بود، فيلم اولش را با عنوان "آنچه كه او مي خواهد" (What She Wants) در سال 1994ساخت كه به رابطه بين سكس و خريد كردن مي پردازد! به عبارتي بهتر گسترش اجتماعي سكس و كاپيتاليسم را در جامعه امروزي نشان مي دهد. او اين فيلم را بطور كامل با كامپيوتر خانگيش Amiga ساخت. سپس در طي سه ماهي كه به عنوان كارآموز در موره تصاوير متحرك مشغول به كار بود موفق شد نظر كانال 4 انگلستان را براي سرمايه گذاري روي فيلم بعديش جلب كند، فيلمي كه باز توسط آميگا ساخته شد. به اين ترتيب "مرگ و مادر" (Death and the Mother) در سال 1997 و بر اساس داستاني كوتاه از هانس كريستين اندرسون ساخته شد و به مخاطب نشان داد كه چيزهايي بدتر از مرگ نيز وجود دارند. اين فيلم بود كه جايزه آنسي را برايش به ارمغان آورد و او را به چهره اي شناخته شده در جهان تبديل كرد. "لذتهاي جنگ" (Pleasures of War) در سال 1998 روايتي ديگرگونه از داستان يوديت و هولوفرنس بوده و به پرخاشگري زن و رابطه بين سكس و جنگ مي پردازد. اين فيلم با همكاري سارا ميتلند داستان نويس مشهور ساخته شد و در بين 150 فيلم برتر تاريخ به انتخاب مجله Film: The Critic's Choice به سردبيري جف اندرو جاي گرفت. احمقهاي پير (Old Fools) در سال 2002 فيلمي شش دقيقه اي است كه بر اساس شعري از فيليپ لاركين ساخته شد و در آن باب گلدوف حرف زد. (گلدوف بازيگر نقش اول فيلم "ديوار" پينك فلويد بود). اين فيلم نگاهي آميخته از تنفر، ترس و احساس به مقوله اجتناب ناپذير "مرگ" دارد. "چشم در برابر چشم" (An Eye for an Eye) در واقع موزيك ويدئويي بود كه براي UNLIKE ساخته شد. فيلمي حماسي و چندبعدي كه به عنوان فيلمي ضدجنگ مورد تحسين جهانيان قرار گرفت. فيلمي بشدت روانشناسانه در مرود پرخاشگري در جنگ. كه جايزه مك لارن را از فستيوال ادينبرو نصيب سازنده اش كرد. فيلم اخيرش با عنوان "مرگهاي كوچك" (Little Deaths) در سال 2010، مستندي انيميشني ست كه تجربه ارگاسم را بر اساس مصاحبه هايي ضبط شده به تصوير مي كشد. اين فيلم كه بودجه آن را مركز مطالعات فيلم هاروارد متقبل شده است در جشنواره انيميشن اتاوا به نمايش درآمد و تحسين همگان را برانگيخت.

Ruth Lingfordروث لينگفورد

لينگفورد چند كار تجاري نيز در كارنامه خود دارد كه از آن جمله مي توان به فيلمي آموزشي در مورد استنشاق مواد اشاره كرد. همچنين او نقشي فعال در پروژه چند رسانه اي پيتر گابريل با عنوان Ceremony of Innocence داشت. ضمناً انيماتور اصلي "سكوت" (ساخته 1998 شركت Halo به سفارش كانال 4( نيز بود كه برنده جايزه هوگوي طلايي از فستيوال فيلم شيكاگو و نيز جايزه ويژه جشنواره بين المللي انيميشن هيروشيما شد. در سال 2008 چند سكانس نبز براي فيلم Secrecy ساخته پيتر گاليسون و راب ماس ساخت كه در فستيوال ساندنس همان سال به نمايش درآمد.

او از سپتامبر 2005 استاد دانشگاه هاروارد است و هم اكنون روي دو پروژه كار مي كند. پروژه اول به اهميت مذهبي آلت مسيح مربوط است! و پروژه دوم جان بخشيدن به طرح هاي اروتيك سرگئي آيزنشتاين.

فيلموگرافي:

2010: Little Deaths

2002: An Eye for an Eye

2002: The Old Fools

1998: Pleasures of War

1997: Death and the Mother

1994: What She Wantsلينكها و اطلاعات تماس:

صفحه فيس بوك

صفحه IMDb

Share |

آرشیو انیمک