Contact Us Site Map rss

رايان لاركين

بيوگرافي رايان لاركين

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2008/09/22

Ryan Larkinرايان لاركين
رايان لاركين (Ryan Larkin) در 31 جولای 1943 در مونترال کانادا به دنیا آمد. رایان لارکین را "فرانک زاپا" یا "جورج هریسون" دنیای انیمیشن می‌نامند. پدر او مکانیک هواپیما بود. رایان استعداد شگرفی در نقاشی داشت و در 10 سالگی به‌خوبی با رنگ روغن نقاشی می‌کرد. در 13 سالگی توانست در امتحان ورودی مدرسه هنرهای زیبای مونترال قبول شود و شاگرد Arthur Lismer (عضو معروف گروه هفت) شد. در 15 سالگی شاهد غرق شدن برادرش بود؛ این تراژدی ضربه سختی برای او بوده و تا آخر عمر آزارش می‌داد. این مسأله باعث شد که او در نوجوانی شروع به نوشیدن الکل کند، ولی با این حال از مدرسه هنر فارغ‌التحصیل شد و در 19 سالگی به استخدام استودیو بزرگ National Film Board of Canada يا همان NFB درآمد که در آن‌جا فیلم‌های آموزشی برای ارتش و نیروی دریایی می‌ساخت.

بعد از چند سال کار در NFB ، رایان در کلاس‌هایی شرکت کرد که Norman McLaren برای انیماتورهای جوان برگزار می‌کرد و در این‌جا بود که McLaren استعداد رایان را کشف کرد و معلم خصوصی او شد. با استفاده از یک تکنیک عجیب رایان از ترکیب Stop-frame action با طرح‌های ذغالی فیلم سیاه Cityscape - 1966 را ساخت. این فیلم آزمایشی MacLaren را چنان تحت تأثیر قرار داد که وی مدیران NFB را مجاب کرد تا روی انیمیشن کوتاه بعدی رایان، یعنی Syrinx - 1966 سرمایه‌گذاری کنند. این فیلم تحسین عمومی را برانگیخت و چندین جایزه را برد.

رایان دو سال بعدی را صرف ساخت انیمیشن Walking - 1968 کرد؛ یک شاهکار هنری که هنوز هم در کلاسهای انیمیشن تدریس می شود. ترکیبی از طراحی خطوط و رنگ شسته که حرکات انسانها را از زوایای گوناگون نشان می داد. این فیلم نامزد اسکار شد و رایان را تبدیل به یک ستاره کرد.

فیلم بعدیش، Street Musique - 1972 نیز به اندازه فیلم اولش مورد استقبال قرار گرفت و کم کم سبک غیرساختاری، نامنظم و ماهیت تصادفی کارهایش تبدیل به اصلیترین ویژگی کارهایش شد. بعد ازاین فیلم او درگیر کاری طولانی و خسته‌ کننده برای طراحی صحنه‌های انیمیشنی فیلم بلند Running Time - 1974 به کارگردانی Mort Ransen شد و حتی چندین بار نیز در صحنه‌های کوتاهی از فیلم جلوی دوربین ظاهر شد.

بعد از این کار بود که رایان 2 سال خود را در آپارتمانش حبس کرد تا فیلم بعدیش Ding Bat Rap را بسازد. NFB بطور مرتب چک حقوق وی را با تاکسی به آپارتمانش می‌فرستاد اما رایان همه این پولها را صرف کوکایین و علایق پانکیش می‌کرد؛ او سرمایه گروههای موسیقی پانک دوستانش را فراهم می‌ساخت، برایشان درام می‌نواخت و گاهاً متن ترانه‌هایشان را می نوشت. وقتی Ding Bat Rap به اتمام رسید مسئولان استودیوی NFB را کاملاً ناامید کرد. فیلمی بسیار خام و نژادپرستانه که حتی حامي همیشگیش یعنی McLaren را نیز ناامید کرد.

Ryan Larkinرايان لاركين
سپس استودیو یک کار تبلیغاتی دیواری را به وی سپرد. نقاشی با ابعاد 20 در 15 فوت. رایان طرحی از یک مرد با آلت راست شده روی آن کشید و این پایان همکاری رایان با NFB در سال 1978 بود. پس از این واقعه بود که او بی خانمان شد و در مقابل کافه معروف Schwartz در مونترال به گدایی مشغول شد. هر چند بالاخره توانست بر کوکایین فائق آید اما یک الکلی تمام عیار شده بود. این مرحله از زندگی وی نزدیک به یک دهه طول کشید که خود وی آن را "مه" می نامد. اما کریس رابینسون، مدیر فستیوال اتاوا، رایان را ترغیب کرد تا جزو کمیته داوران جشنواره بین المللی انیمیشن اتاوا در سال 2000 باشد و در اینجا بود که رایان با Chris Landreth آشنا شد.

کریس یک انیمیشن 14 دقیقه‌ای مستند به نام "رایان" از زندگی وی ساخت. این انیمیشن تحسین همگان را در جشنواره‌های مختلف دنیا برانگیخت و نام رایان لارکین را دوباره بر سر زبان‌ها انداخت. این مسأله به بدبختی‌های زندگی وی پایان داد و او دوباره به صحنه بازگشت. بلافاصله مستند دیگری به نام Alter Egos - 2004 به کارگردانی Laurence Green عرضه شد که مراحل ساخت انيميشن رایان را نشان می‌داد و شامل مصاحبه‌هایی با Chris Landreth ، رایان لارکین و نیز افرادی بود که در مراحل اوج زندگي رایان لارکین با او بودند.

این‌گونه شد که رایان لارکین بعد از مدت‌ها به عرصه فیلم‌سازی برگشت و با همکاری Laurie Gordon آهنگ‌ساز گروه Chiwawa شروع به ساخت انیمیشنی به نام Spare Changes کرد. آن‌ها از طریق شرکت Musi Vision که متعلق به Gordon بود شروع به جمع‌آوری سرمایه برای این انیمیشن کردند. آن‌ها مقادیر زیادی از Canada Council for the Arts و هم‌چنین Conseil des arts et des lettres du Québec دریافت کردند ولی هنوز کافی نبود.

اما استودیوی NFB آمادگی خود را برای مشارکت در ساخت این فیلم اعلام کرد و بدین ترتیب فیلم کلید خورد. این انیمیشن چند آهنگ از گروه Chiwawa از جمله آهنگ Do it for me را روی تصاویر لارکین نشان خواهد داد. زمان اکران فیلم تابستان 2008 تخمین زده شد. اما رایان در ساعت 10:30 شب 14 فوریه 2007 در Saint-Hyacinthe – Quebec در اثر سرطان ریه (که به مغزش رسیده بود) در سن 63 سالگی درگذشت.

آخرین خبرها از فیلم نیمه کاره رایان حاکی از آنست که Gordon مصمم است که به هر ترتیب که شده این فیلم را به پایان برساند. او می گوید که این حداقل کاریست که می تواند در حق رایان بکند.

Ryan Larkinرايان لاركين


فيلموگرافي:


كارگردان:

1972: Street Musique

1968: Walking

1966: Cityscape

1965: Syrinx


نویسندگی:

1968: Walking


تهيه كننده:

1972: Street Musique

1968: Walking

1966: Cityscape


انيماتور:

1980: Agency

1974: Running Time

1972: Street Musique

1968: Walking

1967: The Canadian Forces Hydrofoil Ship: Concept and Design

1966: Cityscape

1964: Restituteurs à bille de l'Antac, Les - The Ball Resolver in Antac


كارهاي متفرقه:

1968: Walking


در نقش خود:

2006: Remembering Arthur

2004: Alter Egos

2004: Ryanلينكها:

پروفايل IMDb

پروفايل ويكيپيديا

Share |

منابع : IMDbويكيپيديا

آرشیو انیمک