Contact Us Site Map rss

Austin Film Festival

معرفي جشنواره فيلم اوستن

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2012/09/20

AFFلوگوي جشنواره
جشنواره فیلم اوستن (Austin Film Festival) یا AFF در سال 1994 پایه گذاری شد و نخستین موسسه ای بود که روی مشارکت خلاقانه نویسندگانه تمرکز داشت. در ابتدا، AFF از کنفرانس نویسندگان فیلمنامه پایه تشکیل شده بود و به حرفه فیلمنامه نویسی که در ظول تاریخ صنعت فیلم کمتر به آن توجه شده بود، می پرداخت. از آن تاریخ، AFF میزبان همه فیلمسازان است و به جامعه هنری اوستن از طریق برنامه های سالانه ای که هنر و ارزش داستان گویی با فیلم را می شناسد، کمک می کند. امروزه این جشنواره از کارهای نویسندگان و فیلمسازان مشتاق و مطرح با فراهم آوردن رخدادها و خدمات منحصر بفرد حمایت کرده و آگاهی و مشارکت عمومی را افزایش می دهد و همکاری پویا و طولانی مدت جامعه را تشویق می کند.

AFF به دلیل فستیوال و کنفرانس فیلم سالانه در ماه اکتبر در اوستن شناخته شده است. این جشنواره و کنفرانس فیلم نخستین نمونه در نوع خود است که فیلمنامه نویسان آماتور و حرفه ای را کنار هم جمع کرده تا از نقش فیلمنامه نویسی در فیلمسازی تجلیل کرده و میزبان گفتمانهایی است درباره احتمالات وسیعی که برای فیلمنامه نویسان در فیلم و تلویزیون وجود دارد. کنفرانس، تهیه کنندگان، آژانس ها و نویسندگان فیلمنامه را جمع کرده تا فروش فیلمنامه ها را افزایش دهد. صدها گروه نویسندگی، خدمات و دیگر فستیوالها پیرو رهبری این کنفرانس در دهه گذشته بوده اند.

ماموریت:
فستیوال فیلم اوستن به پیشرفت هنر و حرفه فیلمسازی با الهام بخشیدن و پشتیبانی از کار فیلمنامه نویسان، فیلمسازان و همه هنرمندانی که از زبان فیلم برای گفتن داستان استفاده می کنند، کمک می کند.

تاثیر فستیوال بر اوستن:
فستیوال فیلم اوستن اکتبر هر سال تعداد زیادی از عاشقان فیلم را از سراسر دنیا گرد هم می آورد. همکاری فستیوال با هتلها و رستورانهای اوستن به اقتصاد محلی کمک شایانی کرده است.
همچنین AFF از ظریق برنامه فیلمسازان جوان، از جوانان اوستن و سیستم آموزشی حمایت می کند. این برنامه شامل، برنامه داستان گویی دیجیتال، برنامه آموزشی فیلم رایگان در مدارس محلی اوستن، برنامه آموزش هنری توسعه یافته که بیش از 800 بورس برای دانش آموزان دبیرستان جهت شرکت در فستیوال و کنفرانس سالانه و اردوی فیلم سالانه آنها فراهم می کند.

جشنواره فیلم:
اکتبر هر سال، فستیوال و کنفرانس فیلم اوستن در برنامه ای به نمایش فیلمهای زنده، انیمیشن، مستند و کوتاه شامل اکران نخست، اکران پیشرفته و فیلمهای مستقل می پردازد. پس از نمایش فیلمهای با هنر روایت قوی، جلسه پرسش و پاسخی با حضور اعضای فیلم و فیلمسازان برگزار می شود. این جشنواره در مرکز شهر اوستن، در ایالت تگزاس آمریکا بر پا می شود.

بابارا مورگان و مارشا میلان برای تجلیل از هنر داستان گویی از طریق فیلم، در سال 1994 فستیوال فیلم اوستن را تاسیس کردند. در 19 سال گذشته، فستیوال فیلم اوستن از کارهای بزرگ افسانه ای، معاصر و استعدادهای جدید دفاع می کرده است. AFF نویسنده را به عنوان مرکز پروسه خلاقانه می شناسد. این فستیوال در جست و جوی نمونه هایی از روایت نوشتاری و تصویری، فیلمهای روایی، مستند و انیمیشن با استعداد بالا را نمایش می دهد.

مسابقه فیلم:
AFF توسط آکادمی هنر و علوم تصاویر متحرک معتبر شناخته شده و فیلمهای روایی و انیمیشن کوتاه برنده جایزه داوران را برای شرکت در اسکار واجد شرایط می داند.

قوانین:
فیلمهای روایی و مستندی که در آمریکا توزیع شده باشند (توزیعی که قبل از انتخاب برای نمایش در AFF باشد) و فیلمهایی که توسط استودیوهای فیلم یا شبکه هاب تلویزیونی تهیه، سرمایه گذاری شده و یا آغاز شده باشند برای شرکت در مسابقه غیرقابل قبول هستند. انتخاب برای نمایش یک ماه مانده به فستیوال انجام می شود. فیلمهایی که در شبکه های آمریکایی نمایش داده شده یا قبل از زمان فستیوال در سینماها توزیع شده باشند نیز نمی توانند در مسابقه شرکت کنند.
فیلمهای روایی و مستند بلند باید 41 دقیقه یا بیشتر باشند و فیلمهای روایی، مستند و انیمیشن کوتاه باید 40 دقیقه یا کمتر باشند.

AFFتنديس اهدايي به برندگان

رشته ها:
فیلم روایی بلند
فیلم روایی کوتاه
فیلم روایی دانشجویی
انیمیشن کوتاه
مستند بلند
مستند کوتاه

جوایز:
همه جوایز به نویسندگان فیلمهای برنده اعطا می شود به جز جایزه فیلمهای مستند که به کارگردان داده می شود. جایزه هیات داوران هنگام مهمانی شام فستیوال فیلم اوستن داده می شود. جوایز براساس شایستگی فیلمها داده شده و هیات داوران این حق را دارند که به هیچ فیلمی جایزه ندهند.

کنفرانس:
کنفرانس در اکتبر به مدت چهار روز برپا بوده و شامل تعداد متنوعی پنل تعاملی، کارگاه و میزگردهای بحث و گفتگو و نمایش فیلم می باشد و تهیه کنندگان، آژانس ها، مباشران و مدیران اجرایی و نیز تعداد بی شماری نویسندگان فیلمنامه و فیلمساز مشغول به کار را جذب می کند. متقاضیان و شرکت کنندگان در کنفرانس می توانند در بحث ها و میزگردهایی شرکت کنند که در آنها چهره های حرفه ای این صنعت تجارب خود از هنر نویسندگی و صنعت فیلمسازی را با حضار در میان می گذارند. این بحثها مباحثی چون تحقیق و ویرایش داستان، نحوه ارائه فیلمنامه به یک استودیو یا تهیه کننده، یافتن و همکاری با یک نویسنده دیگر و یا یک کارگردان، رویارویی با مشکلات نویسندگی و یا تغییر مسیر پس از رسیدن به یک موفقیت را در بر می گیرد.

فیلمنامه و نمایشهای تلویزیونی:
از سال 1994 جشنواره فیلم اوستن با اضافه کردن بخش فیلمنامه و نمایشهای تلویزیونی به بخش مسابقه از کار نویسندگان تجلیل می کند. با توجه به حضور نمایندگی هایی از آژانس های مختلف و کمپانیهای فیلمسازی در هیئت داوران، این جشنواره فرصت مناسبی ست تا فیلمنامه نویسان آثار خود را در معرض دید استودیوها، تهیه کننده ها و شبکه های مختلف قرار دهند. در سالیان گذشته افرادی از استودیوهایی چون برادران وارنر، نیکلودیون موویز، استودیوی ABC، فورتیس فیلم، استودیوی انیمیشن پیکسار، اسکیپ آرتیستز واقع در سونی، اوسیس مدیا، یونایتد تلنت و خیلی های دیگر در هیئت داوران حضور یافته اند.
جوایز جشنواره در طول یک مراسم ناهار باشکوه به برندگان اعطاء می شود. کسانی که به مرحله نیمه نهایی یا بالاتر راه می یابند این امکان را می یابند تا در جلسات ویژه برگزارکنندگان جشنواره شرکت کنند. ضمناً اسامی آنها در "کتاب تهیه کنندگان" ثبت می شود؛ کتابی که در میان هیئت داوران و دیگر بخشهای حرفه ای صنعت سینما توزیع می شود.

بخشهای مختلف جوایز نویسندگان فیلمنامه شامل این موارد می شود:
- درام
- کمدی
- جایزه اندربی
- جایزه مخصوص فیلمنامه های علمی تخیلی که از سوی استودیوی Dark Hero اعطا می شود

بخشهای مختلف جوایز نمایش های تلویزیونی نیز شامل این موارد است:
- بهترین سریال کمدی تلویزیونی یا همان سیتکام
- بهترین سریال یک ساعته
- بهترین اپیزود اول یک سریال سیتکام
- بهترین اپیزود اول یک سریال یک ساعته

بخش فیلمسازان جوان:
بخش فیلمسازان جوان برای تشویق و حمایت از فیلمنامه نویسان و فیلمسازان بین 9 تا 18 سال به جشنواره اضافه شده است که شامل برنامه های زیر است:

داستانگویی دیجیتال:
داستانگویی دیجیتال (DS) یک برنامه آموزشی هنری ست که توانایی های ارتباطی و خواندن و نوشتن دانشجویان را با استفاده از فیلم گسترش می دهد. این بخش در سال 2005 به جشنواره اضافه شد.

DS برنامه و مواد درسی، تجهیزات فیلمسازی و دفترچه های آموزشی فیلمسازان حرفه ای را در اختیار مدارس شرکت کننده در این برنامه قرار می دهد. این برنامه به دانش آموزان دبیرستانی که بودجه و امکانات کافی برای فیلمسازی را ندارند این امکان را فراهم می آورد تا استعداد خود را در این زمینه به منصه ظهور برسانند.

AFFسخنراني جاني دپ در جشنواره اوستن

توسعه آموزش هنری:
قسمت توسعه آموزش هنری بخش فیلمسازان جوان جشنواره اوستین 300 کمک هزینه تحصیلی را بین معلمان و دانش آوزان دبیرستانی برگزیده توزیع می کند. ضمناً شرکت کنندگان این امکان را می یابند تا در جشنواره فیلم اوستین و کنفرانس های آن حصور یافته و از نزدیک با حرفه فیلمنامه نویسی و فیلمسازی آشنا شوند. این کنفرانسها دارای بخشهایی ست که مختص دانش آموزان دبیرستانی و معلمان آنهاست.

اردوی تابستانی فیلم:
اردوی تابستانی فیلم که توسط بخش فیلمسازان جوان جشنواره تدارک و اجرا می شود یک برنامه سالانه است که به ایجاد کارگاههایی برای فیلمنامه نویسی، فیلمسازی و انیمیشن مخصوص نوجوانان اقدام می کند. شرکت کنندگان در اردو این فرصت را نیز می یابند تا با سخنرانان مهمان درباره تجارب و مهارتهای آنها در این صنعت به بحث و گفتگو بپردازند.

مستند On Story تهیه شده توسط AFF:
On Story عنوان یک مجموعه تلویزیونی سی دقیقه ای ست که از طرف جشنواره اوستین برای پخش در کانال PBS تهیه می شود. این مستند که اولین بار در سال 2011 پخش شد به بینندگان این امکان را می دهد که پشت صحنه ها و فرایند ساخت فیلمها و سریالهای محبوبشان را ببینند. در این مستند بخشهایی از کنفرانسها و نشستهای فیلمسازان و فیلمنامه نویسان نیز نشان داده می شود که به بحث و گفتگو درباره فیلمها می پردازند. در هر قسمت یک یا دو فیلم کوتاه که در جشنواره پخش شده نیز گنجانده شده است که قبل از پخش فیلمساز یا نویسنده مقدمه ای کوتاه درباره فیلم را ارائه می دهد.


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

ايميل: info@austinfilmfestival.com

آدرس: 1801 Salina St. Austin, TX 78702

تلفن: 0015124784795

Share |

منابع : ويكيپيديا

آرشیو انیمک