Contact Us Site Map rss

Anima Mundi

معرفي جشنواره انيماموندي

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2008/03/27

Anima Mundiتنديس اهدايي به برندگان
Anima Mundi يك فستیوال ویدئو و فیلم در برزیل است که منحصراً به انیمیشن اختصاص دارد. این فستیوال هر سال در ماه جولای در شهرهای Rio de Janeiro و Sao Paulo برگزار می شود.

تاریخچه:
این فستیوال در سال 1992 به ابتکار سه انیماتور برزیلی آغاز به کار کرد که این سه نفر هنوز هم مسوول فستیوال هستند. از آنجا که قسمت ویژه ای از فستیوال به انیمیشن کامپیوتری، که حوزه جدیدی بود اختصاص یافت، مورد توجه عموم زیادی از مردم قرار گرفت.

در آغاز فستیوال تنها در Centro Cultural Banco do Brasil - CCBB در شهر ریودوژانیرو برگزار می شد، ولی همزمان با توسعه آن بین شهرهای ریودوژانیرو و سائوپائولو در CCBB ، Casa Franca Brasil ، Centro cultural dos Correios و سه مکان دیگر در شهر تقسیم شد.

از بدو تشکیل فستیوال قضاوت به عهده عموم بود، هر فرد که بخشی از رقابت فستیوال را مشاهده می کند یک برگه رای با درجه بندی 1 تا 5 دریافت می کند. اما امروزه داوران حرفه ای نيز اضافه شده اند كه بايد به جنبه های مختلف انیمیشن ها رتبه دهند و تعداد زیادی از فیلمها را ببیند.

مسابقه:
مسابقه اصلی همان مسابقه رای عمومی است. تهیه کنندگان و فيلمسازان مستقل از این مسابقه بسيار استقبال مي كنند زيرا که فیلمهای آنها اغلب شانس كمي براي نمایش عمومی دارند. در اين بخش 2 جایزه اصلی وجود دارد؛ یکی در ریودوژانیرو و دیگری در سائوپائولو اهدا می گردد.

جوایز عمومی در رشته های متعددی اهدا می شود؛ اين رشته ها در سال 2005 عبارت بودند از: فیلم کوتاه، فیلم بلند، فیلم کوتاه کودکان، انیمیشن برزیلی، فيلمهاي تجاري، فیلم نخست و انیمیشن در حال ترقی. فیلمها امکان برنده شدن در بیش از یک رشته را دارند. هر کدام از فیلمهای برگزیده برنده یک جایزه مالی، یک مجسمه Anima Mundi و نمایش در بخش ویژه می شوند.

این فستیوال یک هیات داوران حرفه ای نیز دارد. این هیات داوران شامل چند نفر از ریودوژانیرو و تعدادی از سائوپائولو است كه به جنبه هاي مختلف يك فيلم از جمله طراحي، انيميشن، فيلمنامه و موسيقي راي مي دهند. نظر هر دو هیات در جایزه اي كه در سائوپائولو اعلام مي شود ،به حساب می آیند.

بخشها:
فستیوال 5 بخش متفاوت دارد:
فیلمهای کوتاه: نشستهایی یک ساعته از فیلمهایی که در بخش مسابقه نشان داده می شوند. فيلمهاي تجاري نیز در این بخش نشان داده می شوند.
فیلمهای بلند: فيلمهاي بالاي 60 دقيقه
فیلمهای کوتاه کودکان: فیلمهایی که برای کودکان ساخته می شوند.
انیمیشن های ساخته شده در کلاسهای فیلمسازی: فیلمهایی که به عنوان کار نهایی در یک دوره کلاس انیمیشن ساخته می شوند.
چشم انداز: فیلمهای کوتاهی که در مسابقه شرکت نمی کنند.
انیماتورهای آينده:. فیلمهای ساخته کودکان.


جوايز:

جايزه حضار - Audience Award: حاضران در فستيوال در شهرهاي ريودوژانيرو و سائوپائولو بهترين انيميشن را انتخاب مي كنند كه اين جايزه را بگيرد. يك فيلم ممكن است در هر دو شهر برنده شود و دو جايزه بگيرد! اين جايزه مهمترين جايزه اين فستيوال است كه شامل بخشهاي زير است:
بهترين فيلم كوتاه - Best Short Film
بهترين فيلم بلند - Best Feature Film
بهترين فيلم كوتاه براي كودكان - Best Short for Children
بهترين انيميشن برزيلي - Best Brazilian Animation
بهترين فيلم دانشجويي - Best Student Film

جايزه هيئت داوران حرفه اي - PROFESSIONAL JURY AWARDS: گروهي از انيماتورها، فيلمسازان، روزنامه نگارها، هنرمندان و ديگر متخصصين انيميشن با انتخاب بهترينهاي هر رشته جوايز حرفه اي جشنواره را به برندگان اعطاء مي كنند. اين جايزه در بين فيلمهاي تجاري به بهترين فيلم تجاري اهداء مي شود و در بين فيلمهاي كوتاه و فيلمهاي كوتاه براي كودكان در اين رشته ها اهدا مي شود:
بهترين انيميشن - Best Animation
بهترين فيلمنامه - Best Script
بهترين موسيقي متن - Best Soundtrack
بهترين كارگرداني هنري - Best Art Direction

جايزه كارگردانان انيماموندي - ANIMA MUNDI DIRECTOR'S AWARD: اين جايزه از طرف كارگردانان فستيوال به ويدئو يا فيلمي اعطاء مي شود كه به عنوان يك پيشرفت و گام برجسته در دنياي انيميشن به شمار رود. برنده جايزه نقدي به همراه مجسمه انيماموندي دريافت خواهد كرد.

جايزه ويژه انيماموندي - ANIMA MUNDI SPECIAL AWARD: بهترين فيلمها و ويدئوهاي انتخابي در طي يك تور در چند شهر ديگر برزيل به نمايش گذاشته مي شوند كه بخش ويژه انيماموندي ناميده مي شود. اين تور 4 ماه به طول مي انجامد و برندگان جايزه نقدي مي گيرند.

ANIMA MUNDIصف ورود به جشنواره

استودیوی آزاد:
در فضای اصلی فستیوال چندین کارگاه کوچک وجود دارد که به عموم آموزش می دهد چگونه انیمیشن به سبکهای مختلف را بسازند از جمله: pixilation ، stop motion و طراحی دستی.

سایر فعالیتها:
هم چنین پرسنل Anima Mundi مسول فعالیتهای متعدد دیگری هستند از جمله برنامه Anima Escola که در مدارس عمومی متعددی در برزیل انیمیشن آموزش می دهند و The Anima Mundi Intinerante که فیلمهای برگزیده را در چندین شهر برزیل به نمایش می گذارد.

همزمان با برگزاری فستیوال مسابقه ای هم براي انيميشنهاي اينترنتي و تلفن همراه برقرار است که Animaweb نامیده می شود. انیمیشن های شرکت کننده توسط مردم از طریق اینترنت (رای دادن به ثبت نام نیاز دارد) قضاوت مي شوند و فیلم برنده در بخش فستیوال نمایش داده می شود.


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

ايميل: info@animamundi.com.br

آدرس: Rua Elvira Machado, 5 Botafogo, RJ Brasil 22280-060

تلفکس: 0552125438860

Share |

آرشیو انیمک