معرفي جشنواره انیمست

جشنواره بین المللی فیلم ‘انیمست’ (Anim’est International Animation Film Festival) ، در سال ۲۰۰۶ تاسیس گردید و اینک به عنوان محبوبترین جشنواره فیلم در صحنه بین الملل بخارست تبدیل شده است. 
سخنرانی ها، کارگاه های آموزشی، دوره های تخصصی و میزگردها، زمینه مناسبی را برای بازدید از آخرین تولیدات و ارتباط با یکدیگر را در آن فراهم می سازد. 

در میان نام های بزرگی که از انیمست دیدن نموده اند، می توان به ببل پلیمتون، ژرژ شوایتزگبل، خوان پابلو زاراملا، جان دیلورث، مارک ریس، … و جشنواره های همکار، مدارس انمیشن و استودیوهای مهمان را نام برد. 

برنامه جشنواره از شش بخش رقابتی تشکیل شده است: فیلم بلند در بخش بین الملل، فیلم کوتاه در بخش بین الملل، فیلم رومانیایی، فیلم دانشجویی، ویدئو کلیپ و تبلیغات، بالکانیمیشن ( فیلم های تولید شده در آلبانی، بوسنی و هرزگوبین، بلغارستان، کرواسی، مقدونیه، یونان، مونته نگرو، رومانی، صربستان، اسلوونی، ترکیه ). 

بخش موزائیک جشنواره، به ارائه داغترین انمیشن های کوتاه و انمیشن های بلند و منتخب در جشنواره های بین المللی فیلم می پردازد. 
همچنین در بخش های ویژه، مروری اختصاصی به استودیوهای انمیشن سازی، کارگردانان و مدارس فیلم دارد. 

برگزاری همایش ها، دوره های تخصصی، کنسرت ها و مهمانی های عمومی، از دیگر رویدادهای موازی در جشنواره می باشد. جایزه جشنواره نیز هر ساله به فیلمهای کوتاه شرکت کننده در بخش مسابقه اعطاء می شود. 

هدف انیمست تقویت و حمایت از فیلم انمیشن رومانیایی می باشد که با اهدای جوایز به فیلم سازان بومی و معرفی آنان به جشنواره های بین المللی، به این هدف دست یافته است. از بین کارگردانان انیمیشن که فیلمشان برای اولین بار در این جشنواره به نمایش در آمده می توان به نامهایی چون ماریوس پندل، لیویو باربولسکو، سیلیا فلمری، آندرآ بوگدان و برتوتی آتیلا اشاره کرد. 

از دوره چهارم جشنواره (۲۰۰۹) بخش ویژه ای به جشنواره اضافه شد که قبلاَ در هیچ جشنواره رومانیایی نظیر نداشته است. این بخش که ‘شب انیمیشن وحشت’ نام دارد به پخش انیمیشن های ترسناک همراه با اجرای زنده موسیقی در سالن جشنواره یعنی سینما پاتریا اختصاص دارد. 
از دوره دوم (۲۰۰۷) به بعد نیز بلافاصله پس از اتمام جشنواره در قلب ترانسیلوانیا یعنی شهر کلوژناپوکا جشنواره دیگری آغاز می شود که در حقیقت دنباله همین جشنواره است. 

ANIMEST 2007