Contact Us Site Map rss

Berlin International Film Festival

معرفي جشنواره بین المللی فیلم برلین

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2009/07/26

Berlin International Film Festivalلوگوي جشنواره برلين
فستیوال بین المللی فیلم برلین که Berlinale هم خوانده می شود، یکی از فستیوالهای فیلم مهم در دنیا و يكي از معتبرترین رخدادهاي رسانه ای است. این جشنواره در برلین آلمان برگزار می شود. تاریخ تاسیس آن در سال 1951می باشد و از سال 1978 به صورت سالانه در ماه فوریه برگزار می شود. با فروش 270000 بلیط و بیش از 450000 فیلم پذیرش شده، این فستیوال را به عنوان موردتوجه ترین فستیوال دنیا می شناسند. بیش از 400 فیلم در بخشهای مختلف نمایش داده می شوند و آرایش کاملی از دنیای سینما را به نمایش می گذارد. حدود 20 فیلم برای کسب جوایز خرس طلایی و نقره ای مسابقه می دهند.

بازار فیلم اروپایی EFM ، یک فروشگاه فیلم که همزمان با فستیوال برلین برگزار می شود، یک همایش بزرگ صنعت فیلم است که هر سال یکبار برگزار می شود و توزیع کنندگان، خریداران فیلم، تهیه کنندگان، سرمایه گذاران و آژانس های همکار را کنار هم گرد می آورد. كمپ استعداد يابي جشنواره برلين (Berlinale Talent Campus ) یک سری کنفرانس و کارگاه است که فیلمسازان جوان سراسر دنیا را کنار هم جمع می کند.

حدود 20 هزار حرفه ای سینما از بیش از 130 کشور در فستیوال، EFM و سایر رویدادهای پیرو ی آن شرکت می کنند. بیش از 4200 روزنامه نگار مسوول پوشش خبری فستیوال برای بیش از 110 کشور هستند. ستارگان فیلم و اشخاص مشهور در نمایشهای اول فیلمها روی فرش قرمز حاضر می شوند. فستیوال برلین ترکیبی از هنر، فریبندگی، تجارت و توجه رسانه ای سراسر دنیاست.

پنجاه و نهمین دوره فستیوال بین المللی فیلم برلین 5 تا 15 فوریه 2009 برگزار شد.

بخشهای فستیوال:
برنامه فستیوال فیلم برلین شامل 7 بخش می باشد: بخش مسابقه، چشم انداز، انجمن، بخش نسلها، Perspektive Deutsches Kino ، فیلم کوتاه برلین و نمایشگاه آثار قدیمی. هر بخش به وسیله رییس مربوطه اداره می شود که مسوول انتخاب فیلمهاست و با متخصصین مربوطه مشاوره می کند.

فیلمهای بزرگ بین المللی در بخش مسابقه نمایش داده می شوند. اینها فیلمهایی هستند که برای اکران سینمایی ساخته شده و مشخصه های لازم برای جذب مخاطبان وسیع را دارند. حدود 20 فیلم برتر دنیا در بخش مسابقه به نمایش گذاشته می شوند. در کنار نمایش نامهای مطرح سینما، بخش مسابقه فیلمهای استعدادهای کمتر شناخته شده را نیز کشف می کند. فیلمها توسط Dieter Kosslick ، رییس فستیوال و با مشاوره کمیته ویژه، انتخاب می شوند. این کمیته متشکل از مدیران بخشهای مختلف فستیوال و سایر متخصصین فیلم مانند نمایندگان خارجی فستیوال است.

در بخش چشم انداز تاکید روی سینمای مستقل و حوزه های هنری است، فیلمهایی که با سبکی شخصی ساخته شده و مخاطبین خاص خود را دارند. هدف این بخش، پل زدن بین دید هنری و منافع تجاری است. در بخش اصلی چشم انداز حدود 18 فیلم بلند نمایش داده می شوند که معمولاً منتخبی از تولیدات بین المللی هستند که پتانسیل راضی کردن مخاطبین خانه های هنری بزرگ را دارند. برنامه دیگر بخش چشم انداز مستند است که روی 15 فیلم جالب مستند دنیا تمركز می کند. این فیلمها معمولاً موضوعات اجتماعی با تم معاصر دارند. برنامه چشم انداز ویژه تولیدات استودیوهای بزرگ دنیا و آمریکا را نمایش می دهد. بخش چشم انداز همیشه توجه خاصی به فیلم کوتاه دارد و سالانه حداقل 25 فیلم کوتاه را به نمایش می گذارد. این حوزه غنی و پر از نوآوری های زیبایی شناسی، برای کشف استعدادهای جدید و جوان مناسب است. چند جایزه مشهور از هیات داوران مستقل در بخش چشم انداز اهدا می شوند، از جمله جایزه تدي (Teddy Award ) و نیز FIPRESCI جایزه ای از سوی سازمان عفو بین الملل و سینمای اروپا و جایزه مخاطبین بخش چشم انداز PPP با شرکت بیش از 20 هزار تماشاگر.

Berlin International Film Festivalفرش قرمز جشنواره برلين

بخش نسلها پخش فیلمهای پرنشاط برای مخاطبین نوجوان را به عهده دارد. این بخش دو مسابقه دارد، Kplus و 14plus ، که به تماشاگران امکان انتخاب فیلم مناسب بر اساس گروه سنی را می دهد. از بهترین فیلمهای این بخش با جایزه خرس شیشه ای تجلیل می شود. این بخش برای توسعه درک کودکان و نوجوانان از فیلم است. درکنار فیلمهای عجیب و فوق العاده، فیلمهای مناسب با این گروه سنی با تم خاص نیز نمایش داده می شوند.

Perspektive Deutsches Kino به تحولات محتوایی و سبکی در سینمای آلمان می پردازد و مخاطبین بین المللی را با تازه ترین پیشرفتهای صنعت فیلم آلمان آشنا می کند. بخش انجمن تجربی ترین بخش فستیوال برلین است و به نگاه دقیق تر به تولیدات فیلم تجربی می پردازد. این بخش شانسی برای کشف سینمای به شدت اریجینال و اغلب محرک و آزاردهنده است.

برای آنهایی که به دنبال گنج مخفی هستند، بخش نمایشگاه بهترین است. این بخش توسط سینماتک آلمان، موزه فیلم برلین اداره می شود. به لطف این بخش فیلمهای کلاسیک دوباره کشف می شوند. این بخش فیلمهای معاصر را در زمینه ای تاریخی قرار می دهد. این بخش 22 برنامه از آمریکا، شوروی و اروپا را اجرا کرده است از جمله کلاسیکهایی مانند کلئوپاترا، لورنس عربستان، بن هور و نیز کشفهای جدیدی مانند ستارگان روز ساخته Igor Talankin تهیه شده در شوروی. همزمان با این نمایشگاه، کنفرانسها، میزگردها و روخوانی هایی نیز برگزار می شود.

Berlin International Film Festivalعكاسان در انتظار شكار سوژه هاي داغ

بخش فیلم کوتاه برلین، 30 فیلم کوتاه به نمایش می گذارد که 10 تای آنها برای دریافت خرس طلایی مسابقه می دهند. این برنامه همه فرم و ژانر فیلم کوتاه را پذیراست و محدودیت فرم ندارد. از سال 1955 در فستیوال برلین یک خرس طلایی و یک خرس نقره ای به فیلم کوتاه اختصاص داده شده است. از سال 2003 فیلمهای کوتاه، هیات داوران خود و از سال 2005 بخش ویژه خود را دارا شد.

برنامه دیگر فستیوال برلین، بخش ویژه است. هدف این برنامه تجلیل از شخصیتهای بزرگ سینما با نمایش فیلم آنها و نمایش تاریخ سینما با اکران فیلمهای کلاسیک است. فیلمهایی که به خاطر رخدادهای جاری مستحق توجه ویژه هستند نیز می توانند به عنوان بخشی از این برنامه ویژه نمایش داده شوند.

جوایز رسمی فستیوال:
مهمترین جوایز فستیوال، خرس طلایی و نقره ای برلین هستند که از طرف هیات داروان بین المللی به بهترین فیلمهای بخش مسابقه اهدا می شوند. از سال 2006 یک هیات داوران سه نفری، خرس طلایی را به فیلمی از بخشهای مسابقه، چشم انداز، انجمن یا بخش نسلها اهدا می کند. ارزش این جایزه 50 هزار یورو است.

هیات داوران بین المللی فیلم کوتاه یک خرس طلایی و یک خرس نقره ای به بهترینهای بخش مسابقه فیلم کوتاه اهدا می کند. همچنین اهدای جایزه UIP به بهترین فیلم کوتاه اروپایی و جایزه فیلم کوتاه DAAD نیز از سوی این هیات صورت می گیرد.

خرسهای شیشه ای، جوایز اصلی بخش نسلها، توسط یک هیات داوران کودکان و یک هیات داوران جوانان اهدا می شوند.

فستیوال برلین دو جایزه رسمی افتخاری نیز دارد. خرس طلایی افتخاری از بهترین شخصیتهای سینمایی تجلیل می کند و دوربین افتخاری برلین نیز به شخصی اهدا می شود که در سالهای اولیه فستیوال برلین، جزو بالاترین داوران بوده و حتی اهدای خرسها را نیز به عهده داشتند. پس از اینکه فستیوال درجه A دریافت کرد اهدای جوایز رسمی فستیوال را داوران بین المللی به عهده گرفتند.

Berlin International Film Festivalخرس طلايي
خرس طلایی:
بهترین تصویر متحرک
یک عمر دستاورد هنری (خرس طلایی افتخاری)

خرس نقره ای:
جایزه بزرگ هیات داوران
بهترین کارگردان
بهترین هنرپیشه مرد
بهترین هنرپیشه زن
بهترین فیلمنامه
بهترین موسیقی فیلم (از سال 2002)
دستاورد هنری شگفت آورد توسط یک هنرمند به تنهایی
جایزه بزرگ هیات داروان به فیلم کوتاه

سایر جوایز:
جایزه Alfred Bauer از سوی داوران بین المللی به فیلمی که چشم اندازی جدید در هنر فیلمسازی گشوده است
Panorama Publikumspreis یا جایزه تماشاگران
جایزه دوربین برلین، جایزه ویژه برای خدمات به فستیوال
جایزه خرس شیشه ای به بهترین فیلم بخش 14 سال به بالای مسابقه نسلها
جایزه خرس شیشه ای به بهترین فیلم بخش کودکان مسابقه نسلها
جایزه بزرگ Deutsche Kinderhilfswerk به بهترین فیلم بلند بخش نسلها
جایزه ویژه Deutsches Hilfwerk به بهترین فیلم کوتاه بخش نسلها
Teddy Award برای فیلمهایی با موضوع LGBT


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

پروفايل ويكيپيديا

پروفايل IMDb

Share |

آرشیو انیمک