Contact Us Site Map rss

BUSHO International Short Film Festival

معرفي جشنواره بوشو

گردآوري و ترجمه : تورج سلحشور

info@animak.ir

2010/10/22

فقدان جشنواره ای برای فیلم کوتاه در مجارستان کاملاً محسوس بود. ساخت فیلم کوتاه رشد فزاینده ای داشت و نیاز به جشنواره ای حس می شد که فرصتی برای معرفی این کارها و رقابت بین فیلمسازان جوان آن را فراهم سازد. ایده تشکیل جشنواره بین المللی فیلم کوتاه بوشو (مخفف Budapest Short ) به پاییز 2004 بر می گردد که باعث شد حدود یکسال بعد اولین دوره آن برگزار شود. جشنواره که محصول ایده چندین فیلمساز جوان بود به سرعت پا گرفت تا اینکه در دوره اخیر آن بیش از 400 فیلم از 50 کشور جهان در آن شرکت داشتند. جشنواره دارای بخشهای متعددی ست که از پخش فیلم گرفته تا اعطای جوایز و کارگاههای مختلف را شامل می شود.

BUSHOلوگوي جشنواره بوشو

هدف اصلی از ایجاد این فستیوال ترغیب فیلمسازان مجار برای شرکت در جشنواره و آشنایی با دیگر هنرمندان اروپایی عرصه سینما بود؛ جایی که فیلمسازان جوان بتوانند آثار خود را ارائه داده و آنها را به اشتراک بگذارند. متاسفانه فیلمهای کوتاه بجز جشنواره ها مجال دیگری برای خودنمایی ندارند. نه تبلیغی روی آنها می شود و نه پخش تلویزیونی دارند. اگر چه در ابتدا تمرکز جشنواره بیشتر روی فیلمهای اروپایی مرکزی و شرقی بود، اما کم کم گسترش یافت و هم اکنون از همه جای دنیا پذیرای فیلمهای کوتاه می باشد. فیلمها در سه دسته پذیرفته می شوند: تجربی، داستانی و انیمیشن. چهارچوب جشنواره به همان شکل سنتی جشنواره های دیگر است؛ پخش فیلم در سه مکان مختلف، رقابت فیلمها و اعطای جوایز، اطلاع رسانی و کارگاهها و نمایشهای متنوع.

بخش انیمیشن این جشنواره نیز از همان ابتدا عرصه رقابت فیلمهایی مطرح شد که اغلب آنها برنده و یا کاندید جایزه اسکار نیز بودند. از Maestro در سال اول گرفته تا Danish Poet در سال بعد و غیره باعث شدند که بخش انیمیشن کوتاه جشنواره دارای اهمیت و حساسیت زیادی برای فیلمسازان در این عرصه باشد. از سال 2007 کارگاههایی با عنوان GizmoSho تشکیل یافت که مخصوص انیمیشن است و معمولاً دانشجویان دانشگاه هنرهای کاربردی به همراه اساتیدشان در آن شرکت می کنند. در این کارگاهها مسائل مختلفی چون تکنیکها و سبکهای مختلف انیمیشن به نمایش گذاشته می شود.

جوایز بوشو:
جایزه اصلی بوشو: بوشو طلایی
جایزه اصلی بوشو: بوشو نقره ای
جایزه اصلی بوشو: بوشو برنز

جایزه بوشو: بهترین ایده/فیلمنامه
جایزه بوشو: بهترین فیلمساز جوان
جایزه بوشو: بهترین فیلمبرداری
جایزه بوشو: بهترین بازیگر مرد
جایزه بوشو: بهترین بازیگر زن
جایزه بوشو: بهترین انیمیشن
جایزه بوشو: بهترین مجموعه

جایزه کلاغ سبز: جایزه هیئت دانشجویان ملی
(هدف اصلی هیئت دانشجویان ملی ارائه آرا و نظرات فیلمسازان جوانی ست که در دانشگاهها و کالج ها مشغول تدریس هستند. رفته رفته دانشگاههای زیادی به این هیئت می پیوندند و هم اکنون اعضای این هیئت از 12 نهاد آموزشی تشکیل شده اند که برندگان سه جایزه این بخش را مشخص می کنند.)

BUSHOجایزه کلاغ سبز به همراه جایزه اصلی بوشو


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

ایمیل: busho@busho.hu

آدرس: Hank Foundation 1141 Budapest, Szugló u. 83, Hungary

تلفکس: 003614221083

Share |

آرشیو انیمک