Contact Us Site Map rss

Dresden Film Festival

معرفي جشنواره بین المللی فیلم درسدن

گردآوري و ترجمه : محمد نوروزي

noruzi@gmail.com

2011/11/29

Dresden Film Festivalلوگوي جشنواره درسدن
جشنواره فیلم درسدن (FilmFest Dresden) در بهار سال 1989 بنیانگذاری شد. این جشواره کار خود را به عنوان مکانی برای فیلمهای بلند ممنوعه و کمتر دیده شده آغاز کرد و کم کم جایگاه خود را بعنوان یک جشنواره بین المللی فیلمهای کوتاه تثبیت کرد. سنت قدیمی نمایش فیلم در درسدن که از گذشته های دور محل نمایش فیلمهای انیمیشن در آلمان شرقی و استودیوهای انیمیشن DEFA بود نقش تعیین کننده ای در شروع رقابتهای فیلمهای داستانی و انیمیشن داشت. رقابتهای بین المللی این جشنواره در سال 1992 شروع به کار کرد وبعد از آن در سال 1998 بخش مسابقه فیلمهای تولید آلمان نیز به آن اضافه شد. از سال 2006 جایزه 20000 یورویی کمک ساکسون به ترویج علوم و هنرهای زیبا در این جشنواره اهدا می شود. جشنواره فیلم درسدن یکی از بهترین جشنواره های اختصاصی فیلم کوتاه در اروپا است که مجموع مبالغ جوایز آن به 60000 یورو می رسد.

در سالهای اخیر رخدادهایی در حیطه برنامه ریزی در همکاری با نهادهای مختلف بویژه مرکز اروپایی هنرهای هالرو (Hellerau)، بنیاد DEFA، موسسه فرانسوی درسدن، ایالت کبک کانادا و بسیاری دیگر به این جشنواره افزوده شده اند.

در سال 2002 برای اولین بار اتاق تبادل نظر درباره فیلم انیمیشن در جشنواره برگزار شد و از آن سال به بخش دایمی این جشنواره تبدیل شد. هدف این مجموعه فیلم سازان، فیلمنامه نویسان و تهیه کنندگان جوان اروپایی است و تلاش می کند زمینه های همکاری آنها را در پروژه های مشترک فراهم نماید.

از همان روزهای اول برگزاری جشنواره رقابتهای بین الملل و ملی برنامه محوری این جشنواره بوده اند. در 10 برنامه جداگانه نمایش حدود 70 فیلم از 20 کشور بروی پرده نقره ای اکران می شوند. هر سال بیش از 2500 فیلم داستانی و انیمیشن از بیش از 80 کشور دنیا برای شرکت در بخش مسابقه ارسال می شوند. فیلمهای بخش مسابقه می بایست در عرض دو سال گذشته تولید شده باشند و حد اکثر 30 دقیقه باشند. در پایان هر جشنواره، هیئت داوران بهترین فیلمهای هر بخش را انتخاب می کنند و هشت سوار طلایی را بهمراه جوایز نقدی بالغ بر 60000 دلار در میان آنها تقسیم می کنند.

Dresden Film Festivalپخش فيلم در جشنواره درسدن

در کنار بخش مسابقه، این جشنواره بخش جنبی نیز دارد که به موضوعات متنوعی مانند نگاه به گذشته و فیلمهای کودکان از کشورهای مختلف اختصاص دارد. در یکی از بخشهای این برنامه، هر ساله سینمای یکی از مناطق جهان بشکل کامل مورد بررسی قرار می گیرد. در بخش ویژه جشنواره هر ساله حدود 200 فیلم نمایش داده می شوند.

برنامه های ویژه ای مانند بحثهای تخصصی، گفتگوها، کارگاههای آموزشی و نمایشگاهها در کنار نمایش فیلمها برای افراد علاقه مند و متخصصان تدارک دیده می شوند. سالن مسابقه عصر روزهای جشنواره به کنسرتها و جشنهای ویژه اختصاص می یابد تا فرصتی برای سرگرمی و تبادل اطلاعات و اندیشه ها ایجاد شود.

این جشنواره سالانه در آوریل برگزار می شود ولی پس از آن در ماههای آوریل و می تورهای تابستانی در فضای آزاد اجرا می شوند که امروزه از بخشهای ممهم جشنواره فیلم درسدن به حساب می آیند. این رخدادهای جنبی امکان دسترسی افراد بیشتری در داخل و خارج از جشنواره را به فیلمهای برنده جوایز فراهم می کنند. برنامه های متعدد در همکاری با دیگر نهادها نیز در راستای نیل به همین اهداف اجرا می شوند. برنامه های فیلمهای کوتاهی مانند "کوتاه و آبدار" که هر ساله شش بار در خیابان کلاینس هاوس ستاتشوسپیل درسدن برگزار می شوند در کنار اجراهای بین المللی در ایالات متحده، فرانسه، جمهوری چک، روسیه، چین، استرالیا و کانادا از جمله این برنامه های جنبی هستند.

جشنواره فیلم درسدن یکی از بهترین جشنواره های فیلم کوتاه در اروپاست که مجموع جوایز آن تا 64000 یورو می رسد. این جشنواره به فیلمهای کوتاه و انواع مختلف آن اختصاص دارد. این جشنواره خود را صحنه ای می داند فیلمهای کوتاه از اقصی نقاط جهان با فراوانی و تنوع در اختیار مشتاقان فیلم کوتاه و متخصصان این فیلمها قرار می دهد. داوران مربوطه در بخشهای مختلف مسابقه جوایز آنها را اهدا می کنند.

Dresden Film Festivalمراسم اعطاي جايزه

جایزه بخش بین الملل:
سوار طلایی برای بهترین فیلم انیمیشن: 7500 یورو
حامی مالی: بنیاد فرهنگی بانک درسدن
سوار طلایی برای بهترین فیلم کوتاه داستانی: 7500 یورو
سوار طلایی جایزه مخاطبان: 3000 یورو
حامی مالی: روزنامه ساکسون
سوار طلایی هیئت داوران جوان: 2000 یورو

جایزه بخش فیلمهای داخلی:
سوار طلایی برای بهترین فیلم انیمیشن : 3000 یورو
سوار طلایی برای بهترین فیلم کوتاه داستانی: 3000 یورو
سوار طلایی جایزه مخاطبان: 3000 یورو
حامی مالی: رادیو و تلویزیون دولتی آلمان

جایزه ترویجی وزارت هنرهای زیبا:
حامی مالی: وزارت علوم و هنرهای زیبای ساکسون

جوایز بخشهای بین الملل و بین الملل:
سوار طلایی برای بهترین صدا گذاری: 3000 یورو حامی مالی: مرکز اروپایی هنرهای هلرو (Hellerau)

جایزه فیلمهای کوتاه اتحادیه تلوزیون اروپا (ARTE) و خرید فیلم 6000 یورو:
حامی مالی: انحادیه تلوزیون اروپا

اتاق معاوه فیلم- آینده فیلمهای انیمیشن:
جایزه ترویجی: 4000 یورو
حامی مالی: بنیاد DEFA

جایزه ترویجی دریماتریکس (فیلمبرداری دو روزه) 1000 یورو:
حامی مالی: دریماتریکس (Dreamatrix)


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

پروفايل IMDb

صفحه تماسShare |

آرشیو انیمک