Contact Us Site Map rss

Emmy Awards

معرفي جشنواره امي

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2009/01/02

فستیوال امي (Emmy Awards ) ،که بيشتر با عنوان Emmy شناخته مي شود، جشنواره تولیدات تلویزیونی است که با فستیوال Peabody Awards شباهتهایی دارد ولی بیشتر روی جنبه سرگرمی تاکید دارد و به عنوان معادل تلویزیونی اسکار شناخته می شود.

Emmy Awardsپوستر شصتمين دوره جشنواره امي

این فستیوال شامل بخشهای مختلف صنعت سینما می باشد از جمله برنامه های سرگرم کننده، نمایش های مستند و خبری و برنامه سازی ورزشی. جوایز در جشنواره های مختلفی که در سراسر برگزار می شوند اهدا می گردند. مشهورترین این جشنواره ها Primetime Emmy Awards که از برترین برنامه های تلویزیونی ساعات پربیننده (از جمله برنامه های ورزشی) و Daytime Emmy Awards که از بهترین برنامه های روزانه تلویزیونی تقدیر به عمل می آورد.

سه سازمانی که به صورت مجزا ولی مرتبط با هم فستیوال Emmy را برگزار می کنند عبارتند از:

- آکادمی هنر و علم تلویزیونی ATAS كه از برنامه های سرگرم کننده ملی از جمله برنامه های ورزشی ساعات پربیننده تقدیر می کند.
- آکادمی ملی هنر و علم تلویزیونی NATAS برنامه های ورزشی، خبری و مستند روزانه برتر را مشخص می کند.
- آکادمی بین المللی هنر و علم تلویزیونی از تمام برنامه هایی که خارج از آمریکا تهیه شده و روی آنتن می روند تجلیل می کند.

Emmy Awardsتنديس امي
تاریخچه:
آکادمی هنر و علم تلویزیون در لوس آنجلس فستیوال Emmy را با هدف ایجاد موقعیتی برای تصویرسازی و رابطه با عموم تاسیس کرد. نام Emmy مونث شده immy است که لقبی برای image orthicon tubes است که در دوربین های تلویزیونی اولیه متداول بودند. برای کامل کردن این نام، تندیس جشنواره به صورت زنی بالدار که اتمی را در دستش نگه داشته بود طراحی شد که سمبل اهداف آکادمی های تلویزیونی درباره حمایت و تعالی هنر و دانش تلویزیون گشت: بالها نمایشگر الهه هنر و اتم سمبل علم.

اولین Emmy Awards در 25 ژانویه 1949 در کلوب ورزشی هالیوود برگزار شد ولی تهیه و اجرای آن تنها محدود به لوس آنجلس بود. Shirley Dinsdale افتخار دریافت نخستین جایزه Emmy را برای برجسته ترین شخصیت تلویزیونی را از آن خود کرد.

در دهه 1950، ATAS فستیوال امی را به رخدادی ملی گسترش داد و جوایز را به برنامه های تلویزیونی برتر سراسر کشور اختصاص داد. در سال 1955 آکادمی ملی هنر و علم تلویزیون NATAS در نیویورک و به عنوان موسسه همکار شکل گرفت تا در خدمت اعضاء ساحل شرقی بوده و به نظارت بر جشنواره های امی کمک کند. همچنین NATAS بخشهای محلی در سراسر آمریکا دایر کرده که هر کدام فستیوال امی محلی خود را برای نمایش برنامه های محلی برگزار می کند.

در ابتدا سالانه تنها یک جشنواره امی برگزار می شد که از برنامه های ملی آمریکا تجلیل به عمل می آورد. این برنامه در سال 1974 وقتی Daytime Emmy Awards ،فستیوال مجزایی که تنها به برنامه های نمایش داده شده در طول روز اختصاص داشت برای اولین بار اجرا شد تغییر کرد. چندی بعد جشنواره های اختصاصی دیگر امی نیز برگزار شدند. همچنین فستیوال بین المللی امی که از برنامه های تلویزیونی خارج آمریکا تجلیل می کرد در ابتدای دهه 1970 تاسیس شد.

در سال 1977 به دنبال تضادهای متعدد ATAS و NATAS توافق کردند که از هم جدا شوند. گرچه تندیس و نشان Emmy به هر دو متعلق بود، هر کدام مسوول بخش ویژه ای از جوایز شدند.


جشنواره های بخشهای مجزا:

فستیوال Emmy در جشنواره های مختلف ویژه ای در تمام طول سال برگزار می شود که هر یک پروسه کاندید شدن و رای گیری خود را دارند. هر جشنواره رشته های مجزای خود را دارد که برخی از آنها نامهای مشابهی دارند (مانند برجسته ترین سریال نمایشی در جشنواره Primetime Emmy و برجسته ترین سریال نمایشی در جشنواره Daytime Emmy ).

Primetime Emmys:
در این بخش از بهترین برنامه های ساعات پربیننده تلویزیون آمریکا تجلیل به عمل می آید. معمولاً مراسم آن در اواسط سپتامبر برگزار می شود و اکنون به صورت چرخشی از طریق شبکه های ABC ، CBS ، NBC و FOX پخش می شود.

برخی از جوایزی که به پرسنل پشت صحنه اختصاص دارد از قبیل کارگردانان هنری، طراحان لباس، فیلمبرداران، کارگردانان و ویرایشگران صدا در مراسم جداگانه ای به نام Creative Art Emmys که چند از روز قبل از آن برگزار شده اهدا می شود.

Emmy Awardsجنيفر آنيستون جايزه امي را بخاطر سريال Friends در دست دارد

Daytime Emmys:
این بخش از امی معمولاً در ژوئن و برای تجلیل از برجسته ترین برنامه های ساعات روز تلویزیون آمریکا برگزار می شود. این جوایز برای اولین بار در مراسم Primetime در سال 1972 اهدا شد ولی اولین نسخه مجزای مراسمی که اختصاص به برنامه های روز تلویزیون داشت تا 1974 برگزار نشد.

همانند Primetime Emmys یک مراسم Creative Arts Emmy چند روز قبلتر برای تجلیل پرسنل پشت صحنه برنامه های ساعات روز تلویزیون برگزار می شود.

Sports Emmys:
این بخش مختص بهترین برنامه های ورزشی است. مراسم اهدای جوایز هر بهار معمولاً در دو هفته آخر آوریل و یا هفته اول می در روز دوشنبه در نیویورک برگزار می شود.

Technology and Engineering Emmys:
این جشن به تجلیل از برجسته ترین دستاورهای فن آوری و مهندسی تلویزیون شخصی، استودیوی و یا موسسات علمی و تکنولوژی می پردازد.

Regional Emmys:
آکادمی ملی علم و هنر تلویزیون 20 بخش در نقاط مختلف آمریکا دارد و جوایز محلی را برای شناسایی بهترین برنامه های تلویزیون هدایت می کند. از آنجاییکه ساختمان اصلی آکادمی در لوس آنجلس واقع شده است به همین دلیل آکادمی مسوول عضویت و اهدای جوایز منطقه لوس آنجلس است. این جوایز درخشش Primetime Emmy را ندارند و اغلب تکنیکی هستند.


بخشهای ملی آکادمی علم و هنر تلویزیون:
Boston / New England
Chicago / Midwest
Cleveland
Heartland
Lone Star
Los Angeles
Michigan
Mid-America
Mid-Atlantic
Midsouth
National Capital/Chesapeake Bay
New York
Northern California
Northwest
Ohio Valley
Pacific Southwest
Rocky Mountain Southwest
Southeast / Mississippi, Alabama, Georgia, South Carolina
Suncoast Chapter
Upper Midwest
Emmy Awardsتالار برگزاري جشنواره امي

International Emmys:
آکادمی بین المللی علم و هنر تلویزیون بهترین برنامه های تلویزیونی که در خارج از آمریکا تهیه و پخش می شوند را شناسایی می کند.

جوایز این بخش در شاخه های زیر اهدا می شود:
هنر برنامه سازی
بهترین بازیگر مرد
بهترین بازیگر زن
کودکان و افراد جوان
کمدی
برنامه های مستند
سریال های نمایشی
کانالهای با ارتباط متقابل با تماشاگر
برنامه های با ارتباط متقابل
خدمات تلویزیونی با ارتباط متقابل
اخبار
سرگرمی های بدون نمایشنامه
نمایشهای کوتاه
فیلمهای تلویزیونی و مینی سریالها
رخدادهای سیاسی و اجتماعی روز

این جوایز در جشن باشکوهی در نوامبر هر سال در هتل هیلتون نیویورک اهدا می شوند و 1200 حرفه ای تلویزیون را دور هم گرد می آورد.

جوایز 3 بخش تعامل با تماشاگر در جشنواره جداگانه ای در حین MIPTV در کن اهدا می شوند.

Student Emmys:
دانش آموزان دبیرستان تولیدات خود را به مراکز محلی تحویل می دهند و از بهترینهای شاخه های اخبار، هنر و سرگرمی، مستند، رخدادهای عمومی/سرویسهای اجتماعی/سرویسهای عمومی، ورزشی، دستاورهای فنی و نویسندگی تجلیل به عمل می آید.

سایر جوایز Emmys:
برنامه های خبری و مستند ملی
گزارشهای تجاری و اقتصادی
سرویسهای عمومی
جایزه Bob Hope Humanitarian Award
جایزه تجلیل از دستاوردهای فردی، استودیویی و موسسات. این جایزه بالاترین جایزه اهدایی از سوی آکادمی است.


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

پروفايل ويكيپيديا

امي آنلاين

سايت جوايز Primetime

سايت جوايز Daytime

سايت جوايز بين المللي امي


Share |

آرشیو انیمک