Contact Us Site Map rss

Fantoche International Animation Film Festival

معرفي جشنواره بين المللي انيميشن فانتوش

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2011/04/11

وقتی فستیوال فیلم فانتوش برای اولین بار در سال 1995 برگزار شد، به خود لقب "ظهوری تازه در عرصه فرهنگی زوریخ" داد. بنیان گذاران فانتوش اتو آلدر، سوزان باکان و پیتر هاسلی از حسی ایده آلیستی و با عشق به انیمیشن و نیز اشتیاق به گشودن قلمروی فرصتهای بی پایان برای سوییس الهام گرفته بودند. هدف برقرای انجمنی منظم در زمینه انیمیشن جهانی بود. "کنار هم جمع کردن افراد درگیر انیمیشن از تمام دنیا، هر دو سال یک بار، نمایش پویاترین فیلمهای معاصر، پل زدن به سایر هنرها و بستن شکاف بین هنر و تجارت."

اولین فراخوان هشت هزار نفر مخاطب داشت که از شهر کوچک بادن دیدن کردند تا بیش از 300 فیلم کوتاه و بلند انیمیشن از 21 کشور دنیا را ببینند. این واقعه هنری موفقیت بزرگی بود و تشکیل دهندگانش را به تشویق به برگزاری مجدد کرد.

در دوره دوم و سوم فانتوش در سالهای 1997 و 1999 موفقیت اولین دوره جشنواره تکرار شد. قوانین و تشکیلات پیشرفت کردند و این فستیوال محبوبیت فراوانی بین مخاطبین عام کسب کرد و فانتوش را قادر به کسب شهرت در دایره فرهنگی ملی و بین المللی نمود.

fantoche 2011پوستر جشنواره در سال 2011

در همین حین کمبود منابع مالی و انسانی بر فستیوال سنگینی می کرد. به همین دلیل فانتوش قادر به حفظ سرعتی که با آن کار را آغاز کرد، نبود و تیم داوطلب آن تهی از عضو شد.

در نتیجه دوره چهارم جشنواره در سال 2001 به خاطر کمبود پشتوانه مالی لغو شد. خوشبختانه با تحلیل سازمانی که مدل مدیریتی مناسب را نشان داد و با گفتگوهای سازنده با انجمن شهر بادن، فانتوش توانست به پاسخهای مثبتی به سوالات بزرگی که وجودش را تهدید می کردند، دست یابد.

پس از آن سازمان دهندگان فستیوال به توافقی با انجمن شهر بادن رسید که سالها ادامه یافت و نیز کمکهای مالی از بلوک Aargau و نیز اداره فرهنگ سوییس را افزایش داد تا فستیوال بتواند به حیات حرفه ای خود ادامه دهد. فانتوش 4 بالاخره در سپتامبر 2003 با جذب 19000 بیننده برگزار شد.

اكنون این فستیوال تبدیل به رویداد فرهنگی باشکوهی گشته است. اکنون فانتوش یکی از برترین جشنواره های فیلم انیمشن دنیاست و نیز بزرگترین و معتبرترین واقعه فرهنگی سوییس به حساب می آید که به انیمیشن در شکل های مختلف آن از نظر تکنولوژِی، محتوا و رسانه اختصاص یافته است.

فیلمهای فستیوال در 5 سینما با ظرفیت کلی 1200 نفر به نمایش درمی آیند. دو سالن به نمایشگاه اختصاص دارد و مکان اصلی فستیوال محل حاشیه های آن و برنامه های سرگرم کننده آن است. در سال 2009 با حضور 31000 مخاطب رکورد جدیدی در تاریخ فستیوال رقم خورد.

فانتوش، به خاطر موفقیت فستیوال و تنوع و پویایی تولید انیمیشن از سال 2010 از فرم دوسالانه خارج شد و تصمیم به برگزاری سالانه آن گرفته شد.

جوايز جشنواره:
جایزه بهترین فیلم – برای ترکیب قانع کننده ای از ایده، اجرا، محتوا و فرم
جایزه بیشترین ریسک – برای غیرمعمول ترین شیوه بیان انیمیشن و برای استقلال ذهنی
جایزه جدیدترین استعداد – به بهترین دانشجو یا نخستین فیلم
جایزه بهترین صدا – برای تاثیرگذارترین طراحی صدا
جایزه بهترین تصویر – به برجسته ترین و بهترین طراحی تصویری
جایزه بهترین داستان – به حیرت برانگیزترین فیلمنامه، به درک گیرای ایده و داستان
جایزه مخاطبین – فیلم محبوب مخاطبین


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

ايميل: mail@fantoche.ch

آدرس: Fantoche International Animation Film Festival, Bruggerstrasse 37, CH-5401 Baden, Switzerland

تلفن: 0041562901444

فكس: 0041562901445

Share |

آرشیو انیمک