Contact Us Site Map rss

Genie Awards

معرفي جشنواره جني

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2008/06/24

Genie Awardsتنديس اهدايي به برندگان
Genie Awards فستیوالی است که برای شناختن بهترینهای سینمای کانادا از سوی آکادمی سینما و تلویزیون کانادا برگزار می شود. آکادمی سینما و تلویزیون کانادا موسسه حرفه ای غیرانتفاعی ملی است که به ارتقا، شناسایی و تجلیل از دستاوردهای استثنایی صنعت فیلم و تلویزیون کانادا می پردازد. این آکادمی که در سال 1979 ایجاد شد و امروزه قریب 4000 حرفه ای در صنعت سينماي کانادا را متحد کرده است، نقش اساسی در تمام زمینه های صنعت فیلم و تلویزیون ایفا می کند.

از زمان نخستین فستیوال Genie در سال 1980 هر ساله به شهرت و اعتبار اين رویداد افزوده شده و تبدیل به یکی از معتبرترین رویدادهای فرهنگی کانادا گشته است. هر سال Genie بیش از 1500 هنرمند و فعال و تصمیم گیرنده این صنعت در سرسر کانادا را گرد هم می آورد تا استعدادهای صنعت فیلم کانادا را نشان دهد و از آنها تجلیل به عمل آورد. این فستیوال که مهم ترین جشنواره ملی فیلم در کاناداست بیش از یک میلیون بیننده تلویزیونی دارد.

در سال 1998 به دلیل انتقال زمان جشنواره از پایان سال به بهار سال آینده هیچ جایزه ای اهدا نشد.

این جشنواره قبلاً Canadian Film Awards نامیده می شد (و نیز با نام Etrog Awards شناخته می شود به خاطر Sorel Etrog پیکرتراش که تندیس کوچک فستیوال را طراحی کرد) که از سال 1949 تا 1979 ادامه داشت ولی در سال 1980 به Genie Awards تغییر نام داد.

کاندیداهای این جشنواره از بین فیلمهای ارائه شده از سوی صاحبان فیلم یا نمایندگان آنها و با توجه به معیارهای کتابچه آیین نامه و قوانین Genie که از سوی اعضای آکادمی و صنعت تدوين شده، انتخاب می شوند. گروه هیات داوران از داوطلبین عضو آکادمی انتخاب می شوند و فیلمهای ارائه شده را می بیینند و از بین آنها نامزدهای دریافت جوایز را انتخاب می کنند.

تندیس فستیوال:
در سال 1968 Sorel Etrog پیکرتراش مامور ساخت تندیسی برای فستیوال فیلم کانادا شد و یک طرح برنز آماده کرد. او میل هنرمند به رشد را به نمایش درآورده است. این تندیس شكل يك انسان ایستاده است که انرژی آن در قسمت فوقانی بدنش متمرکز شده و بدین ترتیب فرآیند تبدیل یک ایده یا مفهوم را به یک واقعیت عینی القا می کند. همسويي تندیس سازی و فیلمسازی در تندیس Etrog بنحوي بارز مشخص است.

Genie Awardsفستیوال Genie
در ابتدا تنها 13 جایزه سزار به اعضای صنعت فیلم تعلق می گرفت که امروزه این عدد به 20 جایزه رسیده است. در 1977 سزار بهترین فیلم کوتاه، در سال 1982 سزار بهترین فیلم نخست و در 1985 سزار بهترین طراحی لباس به لیست جوایز فستیوال اضافه شدند. در سال 2005 سزار بهترین فیلم اقتباسی و در 2006 سزار بهترین مستند نیز به جشنواره اضافه گشت. این جشنواره اواخر فوریه یا اوایل مارس در پاریس برگزار می شود.

فیلمهایی در فستیوال شرکت داده می شوند که در فاصله 1 ژانویه تا 31 دسامبر به نمایش درآمده باشند.


جوایز:
- بهترین تصویر متحرک
- بهترین هنرپیشه مرد نقش اول
- بهترین هنرپیشه زن نقش اول
- بهترین هنرپیشه مرد نقش مکمل
- بهترین هنرپیشه زن نقش مکمل
- بهترین کارگردانی
- بهترین فیلمنامه غیراقتباسی
- بهترین فیلمنامه اقتباسی
- بهترین فیلمبرداری
- بهترین کارگردانی هنری/طراحی تولید
- بهترین طراحی لباس
- بهترین تدوین
- بهترین صدابرداری
- بهترین تدوین صدا
- بهترین موسیقی - ترانه غیراقتباسی
- بهترین موسیقی - موسیقی متن غیراقتباسی
- بهترین فیلم مستند
- بهترین فیلم کوتاه نمایشی
- بهترین انیمیشن کوتاه
- جایزه Claude Jutra (این جایزه از سال 1993 توسط اتحادیه کارگردانان کانادایی برای تکریم Claude Jutra یکی از درخشان ترین فیلمسازان صنعت فیلم که در سال 1987 از دنیا رفت، ایجاد شد.)
- جایزه Golden reel (این جایزه به یک فیلم کانادایی که بیشترین فروش داخلی را از آن خود کرده باشد، اهدا می شود. از آغاز جشنواره Genie این جایزه ویژه به فیلم بلندی تعلق می گیرد که هم موفقیت تجاری در داخل کانادا کسب کرده باشد و نیز مورد توجه و تحسین بین المللی واقع شده باشد.)
- جایزه ویژه برای برجسته ترین طراحی گریم
- جایزه ویژه Genie


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

سايت آکادمی سینما و تلویزیون کانادا


Share |

آرشیو انیمک