Contact Us Site Map rss

Karlovy Vary International Film Festival

معرفي جشنواره کارلووی واری

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2011/02/02

Karlovy Varyلوگوي جشنواره
جشنواره بین المللی فیلم کارلووی واری (Karlovy Vary International Film Festival) جشنواره اي است که سالانه در کارلووی واری کشور چک در ماه جولای برگزار می شود. در طول این سالها این جشنواره اعتباری بین المللی کسب کرده و یکی از بزرگترین رخدادهای فیلم اروپا است.

تاریخچه:
جشنواره فیلم کارلووی واري یکی از قدیمی ترین جشنواره های فیلم دنیاست. اين رویای پیش از جنگ بسیاری از فیلمسازان مشتاق در سال 1946 وقتی شکل گرفت که جشنواره غیررقابتی هفت کشور در Marianske Lazne و کارلووی واری شکل گرفت. بالاتر از اینها هدف این جشنواره به نمایش درآوردن تولیدات صنعت تازه ملی شده فیلم چک بود. پس از دو سال جشنواره برای همیشه به کارلووی واری منتقل شد.

تا چند دهه پس از اینکه حکومت کمونیستی، چک را در سال 1948 در اختیار گرفت، جشنواره به تمامی تحت کنترل تشکیلات سیاسی بود. در این دوران انتخاب فیلمها، اهدای جوایز و مدعوین جشنواره تحت تسلط تبلیغات کمونیستی بود، گرچه در برخی دوره ها مانند دهه شصت با محدودیت کمتري روبرو بود. برنامه جشنواره می توانست آخرین محصولات چکسلواکی و دنیای سینما از جمله غرب را شامل شود.

با توجه به تغییرات اجتماعی و سیاسی ای که پس انقلاب مخملی درنوامبر 1989 رخ داد، شکل گیری جشنواره به حاشیه رفت. برنامه جشنواره سال 1990 با نمایش مجموعه فیلمهای چکسلواکی که سالها به خاطر سانسور ممنوع بودند، نجات داده شد و حضور مهمانان برجسته بین المللی از جمله میلوش فورمن، لیندزی آندرسون، آنت بنینگ و رابرت دنیرو نیز کمک شایانی به برگزاری جشنواره کرد. برگزاری جشنواره در سالهای آتی به تردید افتاد. مشکلات مالی، بی علاقه بودن مسئولان دولتی، برگزار کنندگان و مخاطبین در سال 1992به سنت دیرین برگزاری جشنواره پایان داد.

بیست و نهمین جشنواره فیلم کارلووی واری در سال 1994 با شکلی کاملاً جدید آغاز به کار کرد. پس از چهل سال برگزاری جشنواره به صورت متقاطع، تصمیم به برپایی هرساله جشنواره گرفته شد. موسسه جشنواره فیلم کارلووی واری با کمک وزارت فرهنگ، شهر کارلووی واری و گراند هتل پاپ در سال 1993 تاسیس شد. در سال 1995 یری بارتوسکای هنرپیشه به ریاست و اوا زائورالوا به مدیریت برنامه های جشنواره گمارده شدند.

KVIFF 41فرش آبي در چهل و يكمين دوره جشنواره

برنامه ها:
هسته اصلی جشنواره، مسابقه فیلم بلند است. مطابق با مقررات تنها فیلمهایی حق شرکت در مسابقه را دارند که پیش از این در بخش مسابقه هیچ جشنواره بین المللی ای شرکت نکرده باشند. مسابقه فیلم های مستند یکی دیگر از رویدادهای مهم جشنواره است. برنامه وسیعی نیز به نمایش فیلمهای اکران نشده و فیلمهای جایزه گرفته سایر جشنواره ها اختصاص دارد. این بخش به فیلمهای هنری فیلمسازان مستقل، تولیدات کمپانی های کوچک، نمایشگاه آثار قدیمی و مروری بر صنعت سینمای چک در سال گذشته نیز می پردازد. بخشی از جشنواره مختص فیلمهای انتخابی مجله Variety Critic است، فیلمهای جدید و جالب سینمای اروپا که از سوی منتقدان این مجله معتبر انتخاب می شوند. سمینارهایی که تمرکز بر سینمای اروپا دارند از دیگر بخشهای مهم جشنواره هستند.

برنامه های جشنواره شامل بخشهای ذیل می باشد:
بخش مسابقه فیلمهای بلند – فیلمهایی که در هیچ جشنواره بین المللی دیگری شرکت نکرده باشند.
مسابقه فیلمهای مستند – شامل دو بخش فیلمهای مستند کوتاهتر و بلندتر از 30 دقیقه می باشد.
بخش افق – نخستین اکران فیلمهای با اکران وسیع و فیلمهای جایزه گرفته سایر فستیوالها.
چشم اندازی دیگر – فیلمهای تجربی در زمینه فرم و موضوع یا با خلاقیت جدید و غیرمتداول.
انجمن مستقل ها – فيلمهاي مستقل
شرقِ غرب – فیلمهایی از بلوک سوسیالیستی سابق
فیلمهای چک – مروری بر فیلمهای ساخته شده چک در سال گذشته
نمایشگاه آثار قدیمی – نمایش کارهای شخصیت های شناخته شده، دوران خاص یا مجموعه کارهای یک حیطه خاص

pojarبرتيسلاو پوژار با تنديس جشنواره

جوایز:
جشنواره فیلم کارلووی واری در سال 1948 برای اولین بار به صورت یک مسابقه بین المللی برگزار شد. از سال 1951 هیات داوران بین المللی مسوول ارزیابی فیلمهاست. این جشنواره به سرعت جای خود را بین فستیوالهای مهم دنیا پیدا کرد و در سال 1956 به عنوان یک جشنواره درجه A دسته بندی شد. از آنجا که تصمیم سیاسی به برگزاری تنها یک جشنواره A در کشورهای سوسیالیست بود، در فاصله سالهای 1959 تا 1993 جشنواره کارلووی واری به تناوب با جشنواره فیلم مسکو برگزار شد.
هرساله جشنواره، گوی بلورینی به برجسته ترین فعالیت هنری اهدا می کند.

از همان ابتدا جایزه بزرگ جشنواره به شکل گوی کریستالی بود، گرچه فرم آن اغلب دستخوش تغییر شد. در سی و پنجمین سال جشنواره شکل جایزه، تندیس زنی ایستاده بود که یک گوی کریستال را بلند کرده بود.

جوایز بخش فیلم بلند عبارتند از:
جایزه بزرگ بهترین فیلم
جایزه ویژه هیات داوران
جایزه بهترین کارگردان
جایزه بهترین هنرپیشه زن
جایزه بهترین هنرپیشه مرد

جوایز بخش فیلم مستند عبارتند از:
بهترین فیلم مستند 30 دقیقه یا کمتر
بهترین فیلم مستند بالای 30 دقیقهاطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

ايميل: festival@kviff.com

آدرس: Film Servis Festival Karlovy Vary
Panská 1
110 00 Praha 1
Czech Republic

تلفن: 00420221411011

فکس: 00420221411033Share |

آرشیو انیمک