Contact Us Site Map rss

Krakow Film Festival

معرفي جشنواره كراكوف

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2010/01/30

Krakowلوگوي فستيوال
فستیوال فیلم كراكوف Krakow یکی از قدیمی ترین جشنواره های اروپایی و قدیمی ترین فستیوال لهستان است که به فیلم مستند، انیمیشن و دیگر فرمهای فیلم کوتاه اختصاص یافته است. این فستیوال از سال 1961 به عنوان مسابقه فیلمهای کوتاه آغاز به کار کرد.

فیلمسازان لهستانی مانند کریستف کیشلوسکی، ویزنیوسکی، زیورسکی و مارسل لوزینسکی در كراكوف شروع به کار کردند. همچنین در این شهر بود که انیماتورهایی مانند ریزارد زکالا، جرزی کوشیا، جولیان آنتونیژاک، پیتر دومالا و ریبچینسکی (برنده جایزه اسکار برای فیلم تانگو) نخستین فیلمهای خود را ساختند.

این فیلمسازان و انیماتورهای بزرگ تنها شرکت کنندگان در این جشنواره نبودند. فیلمسازان بزرگی چون پیر پائولو پازولینی، ورنر هرزاگ، کلود للوچ، پاتریس لکونت و یان سوراک نیز در کراکف حضور بهم رساندند.

Krakowفستیوال فیلم كراكوف

در ابتدای دهه 1990 به دلیل تغییرات اقتصادی و سیاسی که منجر به کاهش شدید ساخت فیلم شد، فستیوال فیلم كراكوف دچار بحران گشت. در نتیجه به مدت چند سال بخش مسابقه داخلی این جشنواره متوقف شد. از سال 1997 مجددا این بخش آغاز به کار کرد و هر دو فستیوال در کنار هم در اواخر می و اوایل ژوئن هر سال برگزار می شوند.

از سال 1999 تغییراتی در این جشنواره نسبت به فستیوال اولیه فیلم کوتاه داده شد. نخست اینکه فیلمهای مستند تولید کانالهای تلویزیونی که طولانی ترین فیلمهای مسابقه بودند از 30 به 60 دقیقه تغییر زمان دادند. در نتیجه نام فستیوال به فستیوال فیلم کوتاه و مستند ملی و بین المللی تغییر یافت. این نام جدید بالاتر بودن جایگاه فیلم مستند نسبت به فیلمهای بلند در فستیوال را نشان می دهد که از ابتدای آغاز به کار فستیوال مد نظر بوده است. نکته جالب اینکه در 36 دوره این جشنواره فیلمهای غیرمستند جوایز بسیار اندکی را از آن خود کردند.

Krakowتنديس جشنواره

در سال 1998 مانند دیگر جشنواره های فستیوال فیلم كراكوف جایزه بین المللی یک عمر دستاورد هنری را در لیست جوایز خود وارد کرد و آن را جایزه ویژه Dragon of Dragons نامید. نخستین فردی که این جایزه را دریافت کرد Bohdan Kosinski ، یکی از مستندسازان برتر لهستان، بود. در سال 1999 این جیزه به یان لنیکا، انیماتور کلاسیک لهستانی که شهرت جهانی دارد تعلق گرفت. این جایزه در سال 2000 به ریموند دپاردون، مستند ساز فرانسوی اهدا شد. یان شونکمایر، سورئالیست مشهور، در سال 2001 جایزه را از آن خود کرد. این جایزه در سال 2002 به ورنر هرزاگ، فیلمساز برجسته آلمانی، و در سال 2003 به استفان و تیموتی کووی، از جمله بهترین انیماتورهای عروسکی دنیا، اهدا شد. در سالهای بعد آلبرت میزلس، مستندساز افسانه ای آمریکایی و یوری نورشتین، استاد انیمیشن روسیه این جایزه را دریافت کردند. از دیگر دریافت کنندگان جایزه Drago of Dragons می توان Kazimierz Karabasz کارگردان بزرگ لهستانی در سال 2006 و رائول سروایس یکی از برجسته ترین انیماتورهای دنیا در سال 2007 را نام برد.

یکی از ویژگی های بی همتای فستیوال كراكوف برنامه های جانبی آن است، مثل نمایشگاه آثار دانشگاههای فیلمسازی و هنری (مثل مدرسه انیمیشن زاگرب) و نیز نمایشگاه آثار کارگردانان بزرگی مانند نورمن مک لارن، رومن کارمن، جرزی بوساک، پیوتر کاملر و فیودور شیراک.

اخیراً تعداد برنامه های جانبی فستیوال افزایش یافته است. به غیر از نمایشگاههای آثار برندگان جایزه یک عمر دستاورد هنری، در این جشنواره فیلمهای مستند جدیدی که به مسابقه نرسیده اند نمایش داده می شوند. نقد و بررسی فیلمها توسط هیات داوران از دیگر برنامه های فستیوال است. در سال 2005 برای اولین بار Kids Fest به عنوان بخشی از فستیوال کراکف درآمد که به نمایش فیلمهای کودکان می پردازد.

Krakowاعطاي جايزه به برندگان

در سال 2007 فستیوال فیلم كراكوف بخش مسابقه جدیدی مختص فیلمهای بلند مستند معرفی کرد. این بخش به دلیل تغیییرات صنعت مستندسازی دنیا و گرایش بیشتر به فیلمهای بلند مستند به وجود آمد.

این حقیقت که فستیوال فیلم كراكوف توسط FIAPF ، آکادمی فیلم اروپا به رسمیت شناخته شد به اعتبار این جشنواره می افزاید. در نتیجه فیلمهایی که در کراکف جایزه می گیرند برای سایر جشنواره های اروپایی و اسکار فیلم کوتاه واجد شرایط خواهند بود.


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

ايميل: info@kff.com.pl

آدرس: KRAKOW FILM FESTIVAL OFFICE, Basztowa Str. 15/8a, 31-143 Kraków, Poland

تلفكس: 0048122946945


Share |

آرشیو انیمک