Contact Us Site Map rss

Odense International Film Festival

معرفي جشنواره فيلم اودنس

گردآوري و ترجمه : محمد نوروزي

noruzi@gmail.com

2011/05/12

جنشواره فیلم اودنس یک جشنواره فیلم کوتاه است که آگوست هر سال در دانمارک برگزار می شود. قدیمی ترین جشنواره فیلم دانمارک کار خود را توسط شهرداری اودنس در سال 1975 آغاز کرده است.
این جشنواره یک جشنواره مستقل برای فیلمهای کوتاه است که در دو بخش مسابقه داخلی و بین الملل اجرا می گردد. هدف اجرای این جشنواره نمایش فیلمهایی با داستانهای غیر متعارف و مستندهایی با کیفیت بالاست که خلاقانه ساخته شده باشند و حس تخیل ابداعی در آنها وجود داشته باشد. سازماندهی این جشنواره بر عهده شهرداری اودنس می باشد و موسسه فیلم دانمارک بودجه برگزاری آن را تامین می نماید.

OFF Logoلوگوي جشنواره اودنس

تاریخچه فستیوال:
جشنواره بین المللی فیلم اودنس در ابتدا به افتخار محل تولد خالق داستانهای بی شمار پریان، هانس کریستین اندرسون، بنام جشنواره بین المللی داستانهای پریان شناخته می شد. تمرکز اولیه جشنواره بروی فیلمهای انیمیشن بود ولی در سال 1983 تمام انواع فیلمهای کوتاه را پذیرفت و بعدها نام خود را به جشنواره بین المللی فیلم اودنس تغییر نام داد. جشنواره در سالهای ابتدایی خود دو سالانه بود ولی در سال 1997 ادغام آن با جشنواره دوسالانه فیلم دانمارک در شهر اودنس بخش فیلم های داخلی و بین الملل را از بخش اصلی جشنواره جدا کرد. از آن به بعد بود که جشنواره بشکل سالانه برگزار گردید. امروزه این جشنواره شامل فیلمهای انیمیشن، مستند و کوتاه داستانی است و بخش مسابقه آن به چهار قسمت تقسیم می شود:

- فیلمهای داخلی
- بخش بین الملل
- فیلمهای انیمیشن
- فیلمهای کودکان و جوانان

جاذبه ها:
آگوست هر سال، شهروندان اودنس و دوستداران فیلم از سراسر دنیا فرصت تجربه فیلمهای کوتاهی را بدست می آورند که راه دیگری برای نمایش آنها وجود ندارد. و این تجربه کاملا رایگان بدست می آید.
جشنواره فیلم اودنس بخاطر پویایی و تحرک آن شهرت خاصی دارد و رخدادهای هیجان انگیز در کنار فضای سینمایی خارق العاده و کلاسها و کارگاههای جالب آن خیل عظیمی از مشتاقان را هر ساله به سمت خود جلب می کند.
جشنواره در روز بیست و دوم آگوست آغاز می شود و تا بیست و هفتم همان ماه و مراسم اختتامیه آن در کلایدفبریک براندت ادامه پیدا می کند. این جشنواره هم اکنون به قطب بین المللی فیلم تبدیل شده است و هیجان فرهنگی آن در کنار نمایش فیلمهای روز فضای شاد و جذابی خلق می کند.
نبض تپنده جشنواره فیلمهای فوق العاده ای است که از سرتاسر جهان در آن اکران می شوند و برآیند کار یک جشنواره صریح و همه جانبه لبریز از داستان و انیمیشن و مستند است که برای تمامی فرهنگهای محبوب از زیرزمینی و عجیب گرفته تا زیبا و با شکوه و از غم انگیز ترین فرهنگها تا هیجان انگیزترینشان را در بر میگیرد و فرصتی برای بیان احساسات و رخدادهای کوچک و بزرگ زندگی فراهم می آورد.

سازماندهی:
جشنواره بین المللی فیلم اودنس بخشی از دستگاه فرهنگی اودنس می باشد. این جشنواره دو مدیر دارد که یکی از آنها مدیر اجرایی است و مسئول برنامه ریزی و اجرای جشنواره است و دیگری که یک مدیر هنری است و امور هنری این جشنواره را مدیریت می کند.

Odense International Film Festivalجشنواره فيلم اودنس

جوايز جشنواره:
در این جشنواره 11 جایزه به برندگان اهدا می گردد:

فیلمهای داخلی:
- "جایزه بزرگ داخلی" به بهترین فیلم مستند، داستانی و یا انیمیشن دانمارکی تعلق می گیرد که در بخش مسابقه شرکت کرده است. برنده این جایزه "مروارید" را دریافت می نماید که جایزه زیبای جشنواره فیلم اودنس است و توسط هنرمند دانمارکی، هنریک هستباک طراحی شده است. در کنار مروارید، دیپلم افتخار و چکی بمبلغ 3500 یورو نیز به برنده اهدا می شود.
- "جایزه خلاقانه ترین فیلم" به فیلم دانمارکی تعلق میگیرد که یک داستان کوتاه را به خلاقانه ترین شکل بیان می کند. به برنده جایزه دیپلم افتخار و چکی بمبلغ 2000 یورو دریافت اهدا می شود.
- "جایزه شگفت انگیزترین فیلم" به فیلم دانمارکی اهدا می گردد که هنر گفتن یک داستان کوتاه را به شگفت انگیز ترین شکل ممکن ارائه نماید. برنده جایزه دیپلم افتخار و چکی بملغ 2000 یورو دریافت می کند.

فیلمهای خارجی:
- "جایزه بزرگ بین الملل" به بهترین فیلم مستند، داستانی و یا انیمیشن خارجی حاضر در بخش مسابقه تعلق می گیرد. برنده این جایزه "مروارید" را دریافت می نماید که جایزه زیبای جشنواره فیلم اودنس است و توسط هنرمند دانمارکی، هنریک هستباک طراحی شده است. در کنار مروارید، دیپلم افتخار و چکی بمبلغ 3500 یورو نیز به برنده اهدا می شود.
- "جایزه خلاقانه ترین فیلم" به فیلم خارجی تعلق میگیرد که یک داستان کوتاه را به خلاقانه ترین شکل بیان می کند. به برنده جایزه دیپلم افتخار و چکی بمبلغ 2000 یورو دریافت اهدا می شود.
- "جایزه شگفت انگیزترین فیلم" به فیلم خارجی اهدا می گردد که هنر گفتن یک داستان کوتاه را به شگفت انگیز ترین شکل ممکن ارائه نماید. برنده جایزه دیپلم افتخار و چکی بملغ 2000 یورو دریافت می کند.

Odense International Film Festivalمراسم اعطاي جوايز

انیمیشن:
- "جایزه انجمن انیمیشن دانمارک برای بهترین انیمیشن حاضر در بخش مسابقه" به بهترین انیمیشن کوتاه دانمارکی یا خارجی تعلق می گیرد.
این جایزه شامل دیپلم افتخار، و چکی بمبلغ 2000 یورو می باشد.
جایزه بهترین استعداد انجمن انیمیشن دانمارک به خالق خارق العاده ترین انیمیشن کوتاه تعلق میگیرد. انجمن انیمیشن دانمارک به ریاست سورن فلنگ نامزدهای نهایی را که همه از شرکت کنندگان داخلی هستند را معرفی می نماید.
نام برنده این جایزه در فهرست استعدادهای کشف شده در این جشنواره قرار می گیرد.

فیلمهای کودکان و جوانان:
- "جایزه بهترین فیلم خارجی کودکان" توسط هیئت داوران بخش جوانان به بهترین فیلم خارجی اهدا می گردد. این جایزه شامل دیپلم افتخار، و چکی بمبلغ 2000 یورو می باشد.
- "جایزه بهترین فیلم دانمارکی کودکان" توسط هیئت داوران بخش جوانان به بهترین فیلم داخلی اهدا می گردد. این جایزه شامل دیپلم افتخار، و چکی بمبلغ 2000 یورو می باشد.

جایزه تماشاگران:
- در طول جشنواره تماشاگران حق انتخاب محبوب ترین فیلمشان در بین فیلمهای شرکت کننده را دارند.


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

ايميل: filmfestival@odense.dk

آدرس: اودنس، کالتور مسکینن، فارورگاردن 7، طبقه 4

تلفن: 004566131372

کد پستی: 5100- 1169 اودنس C

Share |

آرشیو انیمک