Contact Us Site Map rss

Ottawa International Animation Festival - OIAF

معرفي جشنواره اتاوا

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2008/08/16

فستیوال بین المللی انیمیشن اتاوا یا OIAF در سال 1976 در شهر اتاوای کانادا پایه گذاری شد. این فستیوال در آغاز توسط موسسه فیلم کانادا Canadian Film Institute به صورت فستیوالی دوسالانه و با همکاری انجمن بین المللی du Film d'Animation یا ASIFA برگزار می شد. تشکیلات جشنواره اکنون در دست CFI است و از سال 2005 به صورت سالانه درآمده است.

فستیوال بین المللی فیلم دانشجویان اتاوا یک سال در میان از سال 1997 تا 2003 برگزار شد. در سال 2005 به همتای خود پیوست و به شکل جدید سالانه درآمد.

OIAF رویدادی با شهرت جهانی و با آوازه بین المللی به خاطر فضای دعوت شدگانش می باشد. برخلاف بسیاری فستیوالهای مشابه،OIAF فعالانه، مشارکت عموم مردم و شرکت هنرمندان، کارکنان صنعت، دانشجویان و هواداران به دور یک مرکز پرنشاط را تشویق می کند.

هدف جشنواره پرورش و رشد استعدادهای انیمیشنی در کانادا و ناحیه انتاریوست. فستیوال اتاوا به آنها کمک می کند تا به تکامل هنری و موفقیت تجاری برسند. همچنین فستیوال در جستجوی وسیله ای برای پیوند جامعه انیمیشن محلی، ملی و بین المللی است. به علاوه این جشنواره می خواهد از هنر و حرفه انیمیشن در میان عموم قدردانی گسترده به عمل آورد.

Chris Robinsonكريس رابينسون در حال سخنراني افتتاحيه جشنواره

تاریخچه OIAF:
موسسه فیلم کانادا در عرض 9 ماه فستیوال بین المللی انیمیشن اتاوا را تاسیس کرد.

اولین زمان برگزاری فستیوال 10 تا 15 اگوست 1976 با هدف ایجاد مکانی برای تجمع اشخاص حرفه ای و هواخواهان انیمیشن جهت تعمق درباره هنر و بازار انیمیشن در آمریکای شمالی بود.

بسیاری از حرفه ای های انیمیشن کانادا با هم متحد شدند تا به موسسین فستیوال مثل Bill Kuhns که ایده برگزاری جشنواره از او بود، Frederik Manter ، Prescott J.Wright ، Frank Taylor و در آخر Kelly O'Brien کمک کنند تا نخستین رویداد از این دست در آمریکای شمالی را تاسیس کنند. NFB ، رادیو کانادا، کانال CBC و Cinematheque Quebecoise همگی در ساختن آنچه اکنون بزرگترین فستیوال انیمیشن آمریکای شمالی است، دست داشته اند.

پایتخت کانادا انتخابی طبیعی برای فستیوال بین المللی انیمیشن بود. اتاوا موطن بدعت گذار انیمیشن كانادا، Norman McLaren ، چندی از استودیوهای خصوصی انیمیشن کانادا و دفتر اسبق NFB بود و جامعه انیمیشن اتاوا محیط مغذی خوبی برای این فستیوال تازه پا بود.

مهمترین رویدادهای نخستین فستیوال عبارت بودند از نمایش فیلمهای داخل و خارج مسابقه، اجتماعی جهت سمینار آتی، یک نمایشگاه هنری NFB ، نمایشگاه مروری بر کارهای Oskar Fischinger ، Raoul BArre و Fleischer Brothers ، گردآوری فیلم کودکان، کارگاه عملی انیمیشن برای انیماتورهای جوان توسط Co Hoedeman ، Peter Foldes و کارولین لیف (تصور کنید!)، به اضافه اولین نمایش جهانی اولین فیلم بلند انیماتور ایتالیایی برونو بوزتو به نام Allegro Non Troppo

نورمن مک لارن اولین رییس افتخاری جشنواره بود، مکانی که به انیماتورهای افسانه ای از قبیل Frederic Back در سال 1984، David Ehrlich در سال 2002 و Co Hoedeman اختصاص یافت.

OIAFصحنه اي از جشنواره اتاوا

از زمان شروع OIAF فراخوانی برای پذیرش فیلم جهت رقابت برای جوایز فستیوال شامل جایزه معتبر Grand Prize ، بالاترین افتخار فستیوال، انجام شده است. در شروع جشنواره در سال 1976 فیلمهای ورودی تنها کمی بیش از 400 فیلم بودند و در OIAF 07 با 2078 فیلم رکود فیلمهای پذیرش شده در هر جشنواره انیمیشن بین المللی دیگری تا آن تاریخ شکسته شد.

از فیلمهای وارد شده حداکثر 100 فیلم برای رقابت در بخشهای مختلف انتخاب می شوند. فیلمهایی که به بخش مسابقه وارد نمی شوند باز هم فرصت دیده شدن توسط رهبران صنعت را دارند. 100 فیلم افزوده دیگر در بخش خارج از مسابقه نمایش داده می شوند.

رشته ها جهت نمایش طبیعت هنر انیمیشن مرتباً توسعه می یابند. در سالهای اخیر فستیوال رشته های خود را روی ستایش هنر انیمیشن برای تشخیص خلاقیت هنری پشت کارهای مستقل و تجاری تغییر داده است. درخلال فستیوال سال 2002 فیلم انیمیشن بلند به بخش مسابقه اضافه شد. در OIAF سال 2004 رشته ها برای دربرگرفتن کارهای تلویزیونی بزرگسال و کودک گسترش یافتند.

در سال 2006 فستیوال بین المللی انیمیشن اتاوا سي امین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت با برنامه های متنوعی از قبیل نمایشگاه Toon Town از آثار انیمیشن اتاوا و نمایش ویژه Allegro Non Troppo کار کلاسیک برونو بوزتو که در اولین OIAF در سال 1976 برای نخستین بار اکران شد.

OIAFجايزه اعطايي جشنواره اتاوا

لیست جوایز:
جایزه بزرگ یا Grand Prize
جایزه بزرگ برای بهترین فیلم مستقل
جایزه Mercury Filmworks برای بهترین انیمیشن بلند
جایزه بزرگ برای بهترین فیلم دانشجویی
بهترین انیمیشن راوی زیر 35 دقیقه
بهترین فیلم تجربی/آبستره زیر 35 دقیقه
جایزه Adobe برای بهترین انیمیشن دبیرستانی
بهترین موزیک ویدئو
بهترین انیمیشن کوتاه ساخته شده برای اینترنت
جایزه Kutoka برای بهترین انیمیشن کوتاه ساخته شده برای کودکان
جایزه Collideascope برای بهترین انیمیشن تلویزیونی کودکان
جایزه عمومی NFB
جایزه CFI به بهترین انیمیشن کانادایی
جایزه OIAF – هیات داوران بین المللی به بهترین انیمیشن در هر رشته جایزه می دهد.
جایزه ویژه هیات داوران – علاوه بر جایزه بزرگ و جایزه اصلی هر رشته، هیات داوران بین المللی به صلاحدید خود جوایز ویژه اعطا می کند.
جایزه Merit – فقط در سال 1986
Special Mention
تقدیر ویژه
پیشنهاد هیات داوران
Craft Prize – برای بهترین داستان و بهترین استفاده از رنگ
جایزه رسانه – جایزه شبکه Cartoon Network به بهترین انیمیشن – از سال 2000
جایزه تماشاگران – با رای تماشاگران فستیوال از سال 1982 به بعد
بهترین فیلم کانادایی
جايزه گوردون بروس براي بهترين طنز
Mike Gribble Peel of Laughter Award – به مضحک ترین فیلم مسابقه از سال 1998
جایزه بین المللی ASIFA
جایزه UNICEF – به بهترین نمایش کودکان در محیط سالم و امن در سالهای 1994 و 1996 اعطا شد.
جایزه موروثی نورمن مک لارن

لیست فیلمهایی که جایزه بزرگ فستیوال OIAF را برای بهترین انیمیشن کوتاه مستقل دریافت کرده اند:

2007: Frantz Kafka A Country Doctor

2006: Dreams and Desires

2005: Milch

2004: Ryan

2002: Home Road Movies

2000: Ring of Fire

1998: The Night of the Carrots

1996: Bird in the Window

1994: The Wrong Trousers

1992: Two Sisters

1990: Hen, His Wife

1988: The Man Who Planted Trees

1986: The Frog, The Dog, and the Devil

1984: Chips

1982: Crac

1980: Ubu

1978: La Traversee de l'atlantique a la rame

1976: The Streetاطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

ايميل: info@animationfestival.ca

آدرس: 2 Daly Ave. Suite 120, Ottawa, ON K1N 6E2, Canada

تلفن: 8769-232-613
فكس: 6315-232-613

Share |

آرشیو انیمک