Contact Us Site Map rss

OSCARS - Academy Awards

معرفي جشنواره اسکار

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2008/02/01

Genie Awardsمجسمه اسکار
جايزه Academy Award که عموماً اسکار نامیده می شود توسط آکادمی هنرها و علوم سینمایی Academy of Motion Picture Arts and Sciences-AMPAS هر ساله به بهترین های صنعت فیلم سازی حرفه ای اهدا مي شود.

در سال 1929 ، آکادمی هنرها و علوم سینمایی به فکر آن افتاد که مراسمی ترتیب دهد و در آن به بهترین های سال گذشته سینمای آمریکا جایزه ای اهدا كند. اعضای اصلی با این پیشنهاد موافقت کردند و مراسم اهدای جایزه در همان سال در 16 می در هتل روزولت هالیوود برگزار شد.

مجسمه اسکار:
سدریک گیبونز که یکی از طراحان صحنه مطرح در سینمای آمریکا بود به هنگامی که اعضای آکادمی بر سر نوع جایزه مذاکره می کردند، به فکر این مجسمه افتاد و طرح آن را ارائه داد ( او خودش یازده بار به دریافت این جایزه نائل شد).

طرح گیبونز، تندیسی از یک مرد بود با نگاهی جدی که شمشیری به دست دارد و روی یک حلقه فیلم ایستاده است. این طرح در اختیار مجسمه ساز مطرح ، جورج استنلی قرار گرفت و او آن را به طول 13 اینچ و به وزن 6 پوند ساخت. این مجسمه ابتدا از 5/92% فلز قلع و 5/7% مس که از برنز پر شده و روی آن را با طلا اندود کرده بودند ساخته شد و ارزش آن صد دلار بود. اما مجسمه اسکار امروزی از فلزی موسوم به فلز بریتانیا ساخته می شود که کاملا پرداخت شده ، سپس روی مجسمه با طلای 10 عیار، آب داده می شود بعد مجددا پرداخت و سرانجام با طلای 24 عیار اندود می شود. وزن این تندیس 11 پوند است و از نظر قانونی در سال 1941 به ثبت رسیده و شرکت معتبر تندیس سازی کالیفرنیای شرقی با همکاری شرکت مجسمه سازی داج ( هر دو در ایالت کالیفرنیا ) از سال 1959 این تندیس ها را می سازند.

ارزش هر یک از این تندیس ها 200 دلار است ، اما این قیمت مهم نیست و ارزش معنوی آن برای برندگان آن غیر قابل محاسبه است. با این وجود آکادمی قانونی درباره نگهداری و فروش آن وضع کرده که در اساس نامه آکادمی ذکر شده:

« برنده اسکار ، به هیچ وجه نباید آن را در معرض فروش قرار دهد یا به کسی واگذار کند. اگر کسی نخواهد جایزه را نزد خود نگه دارد، می تواند آن را به آکادمی بدهد و در برابر ان ده هزار دلار رایج دریافت کند. وارث و بازماندگان نیز مشمول این قاعده هستند.»

اما درباره اینکه چه شد که این تندیس را اسکار نامیدند داستان های گوناگونی نقل شده ، اما داستانی را که آکادمی تایید می کند، این است که خانم مارگریت هریک ، کتابدار آکادمی که بعدها مدیر عامل آن هم شد ، نام اسکار را بر آن نهاده ، آن هم به این جهت که این مجسمه به عمویش که اسکار نام داشته شبیه بوده. به این ترتیب از سال 1931 این جایزه را اسکار نامیدند.

نامزدها:
امروزه مطابق قانون 2 و 3 از قوانین رسمی آکادمی هر فیلمی برای نامزدی در اسکار باید در سال گذشته (از نیمه شب اول ژانویه تا پایان 31 دسامبر) در لوس آنجلس، کالیفرنیا، اکران شده باشد.
قانون دوم اینکه فیلم بلند حداقل 40 دقیقه باشد که این قانون در مورد فیلم های کوتاه صدق نمی کند.و روی فیلم 35 یا 70 میلی متری یا 24 یا 48 fps در مورد فیلمهای دیجیتال چاپ شده باشد و رزولیشن آن از 720×1280 کمتر نباشد.

جوایز:
- بهترین فیلم (از سال 1928)
- بهترین کارگردانی (از سال 1928)
- بهترين بازيگر نقش اول مرد (از سال 1928)
- بهترين بازيگر نقش اول زن (از سال 1928)
- بهترين بازيگر نقش مكمل مرد (از سال 1936)
- بهترين بازيگر نقش مكمل زن (از سال 1936)
- بهترين فيلمنامه اريجينال (از سال 1940)
- بهترين فيلمنامه اقتباسي (از سال 1928)
- بهترین انیمیشن (از سال 2001)
- بهترین کارگردانی هنری (از سال 1928)(این رشته با نام دکوراسیون داخلی یا طراحی تولید هم نامیده می شود)
- بهترين فيلمبرداري (از سال 1928)
- بهترین طراحی لباس (از سال 1948)
- بهترین فیلم مستند بلند (1943)
- بهترین فیلم مستند کوتاه (1941)
- بهترین تدوین (1935)
- بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان (1947)
- بهترین گریم (1981)
- بهترین ترانه غیر اقتباسی (1934)
- بهترين موسيقي فيلم غیراقتباسی (1934)
- بهترین فیلم موزیکال (2000)
- بهترین فیلم کوتاه (1931)
- بهترین انیمیشن کوتاه (1931)
- بهترین صدابرداری (1930)
- بهترین تدوین صدا (1963)
- بهترين جلوه هاي ويژه بصري (از سال 1939)

Red Carpetفرش قرمز اسكار

رشته هایی که دیگر در اسکار تجلیل نمی شوند عبارتند از:
بهترین دستیار کارگردان (از سال 1933 تا 1937)
بهترین رهبری رقص (1935 تا 1937)
بهترین جلوه های ویژه فنی (فقط سال 1928)
بهترین موسیقی فیلم موزیکال یا کمدی (1995 تا 1999)
بهترین فیلم کوتاه رنگی (1936 تا 1937)
بهترین داستان غیراقتباسی (1928 تا 1956)
بهترین تولید هنری بی نظیر (فقط سال 1928)

جدیدترین جوایز عبارتند از:
بهترین انیمیشن بلند(از سال 2001)
بهترین فیلم موزیکال غیراقتباسی (از سال 2000)
بهترین گریم (از سال 1981)

جوایز ویژه:
این جوایز با رای کمیته ویژه و نه به وسیله تمام اعضای آکادمی اهدا می شود، ولی هنرپیشه انتخابی می تواند جایزه را رد کند.

جوایز ویژه در موارد ذیل اهدا می شود:
جایزه افتخاری آکادمی (از سال 1928)
جایزه علمی یا تکنیکی آکادمی (از سال 1931)
جایزه یادبود Irving G. Thalberg
جایزه بشردوستانه Jean Hersholt
جایزه Gordon E. Sawyer

جایزه بهترین انیمیشن کوتاه:
این جایزه از سوی آکادمی هنرها و علوم سینمایی، و به عنوان بخشی از اسکار ، از زمان پنجمین اسکار، یعنی از سال 32-1931 ، تاکنون هر ساله اهدا می شود.
این رشته از سال 1932 تا 1970 موضوعات کوتاه؛ کارتون "Short Subjects, Cartoons "، و از سال 1971 تا 1973 موضوعات کوتاه؛ فیلمهای انیمیشن Short Subjects: Animated Films" " نامیده میشد. عنوان کنونی این رشته مربوط به اسکار سال 1974 می باشد.
نکته قابل توجه این رشته اهدای 12 جایزه از مجموع 22 جایزه اسکار به والت دیسنی است که شامل اسکار 1968 بعد از مرگ وی و 10 اسکار از مجموع 12 اسکار ابتدایی این رشته است.اولین اسکار به انیمیشن كوتاه Flowers and Trees ساخته کمپانی والت دیسنی اهدا شده است.

جایزه بهترین انیمیشن کوتاه:
این جایزه از سال 2001 به بعد در فهرست جوایز اسکار قرار گرفت. دیو و دلبر (1991) هم چنان تنها انیمیشن نامزد بهترین فیلم است.

جایزه در صورتی اهدا می شود که حداقل 8 فیلم انیمیشن (اکران شده در لوس آنجلس) به آکادمی معرفی شوند.تنها فیلمهای 70 دقیقه به بالا به عنوان فیلم بلند پذیرفته می شوند. اگر 16 فیلم یا بیشتر در این رشته ارایه شوند، برنده از میان لیست کوتاه 5 تایی انتخاب می شود. در غیر این صورت فقط 3 فیلم در این لیست باقی خواهند ماند.

برخی از اهالی صنعت انیمیشن و هواداران آن امیدوارند که این جایزه و در نتیجه بالا رفتن فروش آن مشوقی برای تولید بیشتر فیلمهای انیمیشن باشد. در حالیکه برخی از این جایزه انتقاد می کنند و معتقدند که تنها هدف این رشته جلوگیری از برندن اسکار بهترین فیلم است.این منتقدان روی این نکته انگشت می گذارند که این رشته هنگامی معرفی شد که شرک موفقیت عظیمی به دست آورد و شانس گرفتن اسکار بهترین فیلم را داشت. قوانین رسمی آکادمی اظهار می دارد که هر فیلم کاندید این رشته می تواند در بخش بهترین فیلم نیز نامزد شود.

Academy Awardsسالن كداك محل برگزاري مراسم اسكار

مراسم اسکار:
در شب شانزدهم ماه می سال 1929، اولین جشن اهدای جوایز آکادمی با حضور 270 مهمان در هتل روزولت، واقع در هالیوود برگزار شد. حاضران، توزیع دوازده جایزه در رشته های گوناگون سینمایی را مشاهده کردند. در دو سال اول، کمیته ای متشکل از بیست عضو از همه رشته ها انتخاب شدند که پنج نامزد دریافت جایزه را انتخاب می کردند و سپس فقط پنج نفر از اعضای کمیته، برندگان اول را انتخاب کردند. در حالی که در سال سوم ، چهارصد نفر گزینش را انجام دادند.

اولین بار این جایزه ها به فیلم هایی اهدا شد که از اول ماه اوت 1927 تا سی و یکم جولای 1928 به نمایش در آمده بودند. این شیوه (شش ماهه) تا سال 1933 اعمال شد و از 1934 سال تقویمی در نظر گرفته شد و تا امروز هم پا برجا مانده است. بر طبق این قانون فیلمی می تواند در این جشنواره شرکت کند و نامزد دریافت جایزه شود که در آن سال حداقل به مدت یک هفته در شهر لوس آنجلس یا حومه آن به نمایش عمومی در آمده باشد.

آکادمی هر ساله ، در هر رشته سینمایی، فهرست دستاوردهای برجسته را برای اعضای همان رشته می فرستد (رشته کارگردانی برای کارگردان ها و ... ). هر یک از اعضا (این اعضا در حال حاضر در حدود 6000 نفر هستند) موظف هستند که از بین این فهرست پنج نام را در رشته خود و پنج نام را به عنوان بهترین فیلم انتخاب کنند و آنها را به آکادمی بدهند. پس از شمارش آراء اولیه، پنج نام به عنوان نامزدهای آن رشته برگزیده می شوند و بار دیگر این نام ها در اختیار اعضا قرار می گیرد. این بار در رای گیری نهایی از بین پنج نامزدها، اعضا می توانند در همه رشته ها رای بدهند، ولی با توجه به اینکه برای رای دادن به بهترین فیلم خارجی زبان، مستند و فیلم های کوتاه باید تمامی فیلم های نامزد جایزه را دیده باشند، معمولا در این موارد تعداد آراء کاهش می یابد. این آراء این بار مستقیما به شرکت مستقل حسابرسی پرایس واتر هاوس فرستاده می شوند. رئیس این شرکت به همراه چند تن از اعضای قابل اعتماد خود در یک اتاق مخصوص به آراء رسیدگی می کنند. پس از آنکه کلیه آراء خوانده شد، نام برندگان در دو نسخه در پاکت های لاک و مهر شده قرار می گیرند. یکی از این نسخه ها به داخل گاو صندوق شرکت می رود و نسخه دیگر در روز مراسم در اختیار رئیس آکادمی قرار می گیرد. در حقیقت این نوع راي گیری یکی از بی خدشه ترین آنهاست و تا امروز هم خلافی در آن دیده نشده و همه اعضاء تا زمان اعلام نام برندگان نتیجه را نمی دانند.

با وجود آنکه امروزه همگان بر شیوه درست و مناسب راي گیری و انتخاب برندگان در اسکار توافق دارند اما آکادمی از اولین جلسات خود که برای بنیان گذاری برگزار کرد تا به امروز شاهد مجادله ها و انتقادهای پایان ناپذیری بوده است. در سال 1935 که شرکت پرایس واترهاوس مسائلی را در مورد روش نادرست راي گیری مطرح کرد شایعات شروع به پخش شدن کرد، شایعاتی درباره رشوه گیری و اعمال نفوذ استودیوهایی که بر آکادمی تسلط دارند به ویژه استودیوی مترو گلدوین مایر (این استودیو در ده سال اول برگزاری مراسم 155 بار در رشته های مختلف نامزد شد و 33 تای آن را برد که در مقایسه با استودیوهای دیگر بسیار چشمگیر بود). این گونه شایعه ها و مشاجره ها، در دهه سی اعضای آکادمی را به شدت کاهش داد، زیرا سینماگرانی که به این آکادمی پیوسته بودند دیگر آن را قابل اطمینان نمی دانستند و به این ترتیب از آن کناره گرفتند. در سال 1935، فرانک کاپرا ، از جمله کارگردانان مطرح هالیوود، به ریاست آکادمی رسید. زمانی که او به ریاست رسید از 600 نفر اعضای آکادمی تنها 50 نفر باقی مانده بودند. کاپرا بلافاصلا بعد از رسیدن به ریاست، بازسازی موسسه را آغاز کرد و در سال 1936 با اهداء جایزه ویژه ای به کارگردان توانا و یکی از پیشگامان بزرگ سینما، دیوید وارک گریفیث دوباره مردم را به هیجان آورد. به این ترتیب بعد از آنکه جنگ قدرت در آکادمی به پایان رسید دوباره عضویت در آن رو به افزایش نهاد، تا جایی که امروزه نزدیک به 6000 عضو دارد و از اعتباری بسیار بالا برخوردار است.

پخش تلویزیونی اسکار:
از سال 1953، آکادمی قرار دادی با تلويزیون برای پخش این مراسم بست. این پخش بنیه مالی آکادمی را بسیار بالا برد. این مبلغ نسبتاً زیاد است ( اوایل هرسال دو میلیون دلار) و به مسئولان آکادمی کمک می کند که به برنامه های مهم در امر پژوهش، بورس های تحصیلی، گرد آوری و نگهداری فیلم ها و انتشار کتب و مجلات بپردازند و به این ترتیب قدرت خود را بیش از پیش کنند.

همان طور که آکادمی از طریق پخش تلوزیونی مراسم صاحب درآمد چشمگیری می شود، برندگان و نامزدهای اسکار هم از نظر اقتصادی سود بیشتری می برند. فروش بالای فیلم ها و چند برابر شدن دستمزد سینماگران نامزد و برنده تنها بخشی از تاثیراتی است که این مراسم در صنعت سینما برجای می گذارد.
اين مراسم از چند سال قبل در سالن "Kodak Theater " برگزار مي شود.


اطلاعات تماس و لينكها:

سايت رسمي آكادمي

سايت تبليغي آكادمي

سايت ليست جوايز

پروفايل ويكيپيديا

پروفايل IMDb


Share |

منابع : ويكيپيديا

آرشیو انیمک