Contact Us Site Map rss

Prix Italia

معرفي جشنواره Prix Italia

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2009/01/13

Prix Italiaلوگوي جشنواره
Prix Italia قدیمی ترین جایزه بین المللی رادیو، تلویزیون و وب و بدو ن شک یکی از معتبرترین آنهاست. هر ساله این فستیوال فرصتی برای گردهمایی، مقایسه و به روز کردن برنامه سازان تلویزیونی فراهم می آورد.

تاریخچه Prix Italia:
این فستیوال در سال 1948 در کاپری ایتالیا توسط RAI (رادیو ایتالیا) تاسیس شد و شصتمین دوره آن در سال 2008 برگزار شد. این رویداد در تمام شهرهای تاریخی عمده ایتالیا برگزار می شود که این امر اعتبار قابل توجهی به آن بخشیده است.

لیست برندگان این جایزه، نام بسیاری از نویسندگان، کارگردانان و تهیه کنندگانی را در برمی گیرد که تاریخ رادیو و تلویزیون بین المللی را ساخته اند، شخصیتهای بیشماری از قبیل نویسندگانی مانند ژان انیل، هانریش بل، برتولت برشت، ایتالو کالوینو، ژان کوکتو، ادواردو دفیلیپو، مارگریت دوراس، امبرتو اکو، جان ازبورن، مکس فریش، فردریک دورنمات، آلن روب گریه، ریکاردو بوچلی و کارگردانانی مانند دیوید آتنبرو، ارمانو المی، سیدنی پولاک، فرانچسکو روسی، روبرتو روسلینی، جان شلسینگر، آندره واژا و کریستف زانوسی.

تجلیل از برترین برنامه های بین المللی:
در طول یک هفته برگزاری فستیوال برنامه های برگزیده توسط 7 هیات داوری بین المللی (3 هیات برای رادیو، 3 هیات برای تلویزیون و 1 هیات داوری وب) متشکل از کارگردانان، تهیه کنندگان، مدیران اجرایی شبکه ها، اساتید دانشگاه و هنرمندان مستقل حرفه ای مورد بررسي قرار مي گيرند.

جوایز در رشته های مختلف رادیو و تلویزیونی اعطا می شوند. از برگزیدگان دوره های قبلی این فستیوال نامهای برجسته ای دیده می شوند از قبیل: ساموئل بکت، اینگمار برگمان، پتر بروک، رنه کلر، فدریکو فلینی، ورنر هرزوگ، پیتر گریناوی، هارولد پینتر، دیلن توماس، نینو روتا و جورجیو پرسبرگر.

جایزه وب در سال 1998 در 50 امین دوره Prix Italia در Assisi برای اولین بار اهدا شد و یک جایزه ویژه به بهترین وب سایت مرتبط با برنامه های رادیو و تلویزیون تقدیم شد. از سال 2000 به بعد رشته مجزا در وب به فستیوال اضافه شد. برندگان اسبق جایزه وب عبارتند از: ABC استرالیا، ARTE فرانسه، BBC بریتانیا، CBC کانادا، Channel 4 بریتانیا، DR دانمارک، NHK ژاپن، NPB هلند و ZDF آلمان.

به سنت همیشگی این فستیوال در نیمه دوم سپتامبر برگزار می شود و به صورت زنده از کانالهای RAI Uno و RAI Due پخش می شود.

Prix Italiaمدال جشنواره

رشته ها:

رادیو:
بهترین آهنگسازی
بهترین برنامه راجع به موسیقی
بهترین برنامه نمایشی رادیویی اریجینال
بهترین برنامه نمایشی رادیویی اقتباسی
بهترین مستند رادیویی از نظر کیفیت کلی
جایزه ویژه به خلاقانه ترین و جدیدترین برنامه مستند رادیویی

تلویزیون:
بهترین اجرای تلویزیونی
بهترین مستند موسیقی و هنری
بهترین فیلم و سریال کوتاه تلویزیونی
بهترین سریال تلویزیونی
بهترین مستند فرهنگی و عمومی
بهترین مستند درباره مسایل اجتماعی و سیاسی روز

وب:
بهترین سرویس بین رسانه ای
بهترین سریس دهی از نظر اختیارات مخاطبین

Prix Italiaصحنه اي از برگزاري جشنواره

جوایز ویژه:
جوایز این بخش بسیار متغیر و براساس اختیارات هیات داوران و دولت تعیین می شود. برای مثال در سال 2008 جایزه ویژه ای، یک جام نقره، از سوی رئیس جمهور دولت ایتالیا به بهترین برنامه تلویزیونی که به طور خاص به مسایل زنان می پردازد اهدا شد.

جایزه ویژه Communication for Life – Programmes that bring about social changes به بهترین برنامه تلویزیونی (مستند، نمایش یا نمایش مستند) که به واقعیات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در وضعیتهای اورژانسی می پردازد اهدا می شود.

جایزه ویژه Creativity in High Definition از برنامه تلویزیونی که از تکنولوژی برای بهتر شدن کیفیت بهترین استفاده را کرده باشد، تجلیل می کند.


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي

ايميل، تلفن و فكس تمام اعضاء

آدرس: PRIX ITALIA - RAI RADIO TELEVISIONE ITALIANA - via Monte Santo 52 - 00195 Roma – Italia


Share |

آرشیو انیمک