Contact Us Site Map rss

Sundance Film Festival

معرفي جشنواره ساندنس

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2008/05/20

فستيوال فيلم Sundance ، جشنواره ای است که سالانه در ایالت Utah آمریکا برگزار می شود. این فستیوال بزرگترین فستیوال سینمای مستقل آمریکا است. این جشنواره که ژانویه هر سال در شهرهای Park City ، Salt Lake City و Odgen ایالت Utah در محل فستیوال برگزار می شود، نخستین اکران کارهای جدید فیلمسازان مستقل آمریکایی و بین المللی است. فستیوال شامل بخشهای رقابتی برای فیلمهای دراماتیک و مستند آمریکایی و بین المللی می باشد و یک گروه بخشهای نمایشی غیر رقابتی که فستیوال فیلم آن لاین ساندنس را دربرمی گیرد.

Sundanceجشنواره فيلم ساندنس

تاریخچه:
فستیوال فیلم Utah/US:
ساندنس در سال 1978 از شهر Salt Lake City با عنوان فستیوال فیلم Utah/US و با تلاش برای جذب فیلمسازان بیشتر به این ایالت آغاز به کار کرد. این فستیوال توسط Sterling Van Wagenen و Charles Gray Allison و به ریاست Robert Redford بنا نهاده شد. هدف فستیوال نمایش پتانسیل فیلمهای مستقل بود. در آن زمان، تمرکز اصلی رویداد روی نمایش فیلمهای قدیمی و جلسه مناظره فیلمسازان بود. گرچه، برنامه کوچکی از فیلمهای ساخته شده خارج سیستم هالیوود که معمولا با عنوان فیلمهای مستقل شناخته می شدند را نیز دربرمی گرفت.

رهبری هیات داوران فستیوال 1978 به عهده Gray Allison بود و بقیه اعضا عبارت بودند از: Verna Fields ، Linwood Gale Dunn ، Katherine Ross ، Charles E. Sellier Jr ، Mark Rydell و Anthea Sylbert .

Starling Van Wagenen بارها فستیوال فیلم را ترک کرد تا به همراه رابرت ردفورد به تاسیس موسسه ساندنس کمک کند.

در سال 1981 فستیوال به پارک سیتی نقل مکان کرد.

در سالهای 1985- 1984 انستیتو ساندنس معتبر کنونی به رهبری Van Wagenon که با مشکلات مالی دست به گریبان بود به وسیله رییس فستیوال فیلم آمریکا تحویل گرفته شد. Gary Beer و Van Wagenon هدایت تولید افتتاحیه فستیوال فیلم ساندنس را به عهده داشتند.

در سالهای بعد عوامل زیادی به توسعه فستیوال فیلم Utah/US كمك کردند. اولین عامل حضور رابرت ردفورد، هنرپیشه بود. ردفورد ساکن Utah بود و با ریاست افتتاحیه فستیوال نام خود را در ساندنس ثبت کرد و توجه زیادی به فستیوال مبذول داشت.

دوم اینکه، فستیوال از سپتامبر به ژانویه منتقل شد. ظاهراً این انتقال از آخر تابستان به اواسط زمستان با صلاحدید سیدنی پولاک، کارگردان فقيد هالیوودی انجام شد. وی پیشنهاد کرد پخش فستیوال فیلم در طول زمستان توجه بیشتری را از هالیوود جلب کند.

Sundance Institute:
در سال 1985 مدیریت فستیوال به تشکیلات غیر دولتی انستیتو ساندنس منتقل شد. در سال 1991 به خاطر بازی رابرت ردفورد در بوچ کسیدی و ساندنس کید در نقش ساندنس کید، فستیوال به طور رسمی فستیوال فیلم ساندنس نامیده شد. بسیاری از فیلمسازان مستقل مشهور از قبیل کوین اسمیت، رابرت ردفورد، کوئینتین تارانتینو، پل توماس اندرسون، استیون سودربرگ، جیمز ون و جیم جارموش وقت خود را صرف ساندنس کردند. همچنین اين فستیوال بود که توجه وسیعتری را نصیب فیلمهایی مانند اره، The Blair Witch Project ، Better Luck Tomorrow ، Primer ، Reservoir Dogs ، Little Miss Sunshine ، El Mariachi ، Clerks ، Sex lies and videotape و Napoleon Dynamite کرد.

Corporate America با برپایی بازار فیلم مستقل در طول فستیوال توجهات را به خود جلب کرده است. این کار برای فستیوال فیلم ساندنس خوشایند نیست زیرا فستیوال به جای برگزاری بازار خود، راههای مختلفی را برای تشویق شرکتهای تجاری به سرمایه گذاری رسمی در آن امتحان می کند. همچنین فستیوال به فرم بحث برانگیزی تبدیل به یک رویداد مطبوعاتی برای ستاره ها شده است.

از سال 2006 انستیتو ساندنس با مشارکت Brooklyn Academy of Music - BAM سری ویژه ای از نمایش فیلم، مناظره و رویدادهای ویژه فعالیت و برنامه ریزی فستیوال را به نیویورک آورد.

Sundanceعلاقمندان در انتظار ورود به جشنواره ساندنس

پیشرفت فستیوال:
فستیوال در طی این چند دهه از یک جلسه کوچک مبدعان مستقل خارج سیستم هالیوود با بودجه اندک به گزاف گویی رسانه ای برای هنرپیشگان معروف هالیوودی، کارگردانان استودیوها که با کمک استودیوهای بزرگ، پاپارازی ها و سرمایه گذاران کمپانی های تجملی حضور می یابند، تبدیل شده است. در سالهای اخیر فستیوال تلاش کرده تا خود را از این آشفتگی دور کند و در سال 2007 به فیلمسازانی که "توجه بيشتر به خود فيلم بجاي حاشيه ها" را خواستار بودند، توجه کرد.

حضور در فستیوال برای دیدن فیلمها می تواند دشوار باشد. در فستیوال سال 2008، فستیوال فیلم برای هر بار حضور در فستیوال بلیط 5 دلاری را حذف کرد که این کار منجر به سیلی از درخواست نامه ها شد و بیش از 4000 نفر بدون گرفتن محلی در فستیوال رد شدند.

جوایز:
- جایزه ویژه هیات داوران (چندملیتی)
- جایزه فیلمسازان (چندملیتی، از سال 1999 به بعد)
- جایزه بهترین کارگردانی (این جایزه به کارگردانی ممتاز فیلم دراماتیک و مستند داده می شود، چندملیتی، از سال 1997به بعد)
- جایزه بهترین فیلمبرداری (به بهترین فیلمبرداری، چندملیتی، از سال 1986)
- جایزه بهترین ویرایش فیلم مستند (چندملیتی، از سال 2006 به بعد)
- جایزه بهترین ویرایش فیلم مستند سینمای جهان (بین المللی، از سال 2008)
- جایزه بهترین فیلمنامه نویسی Waldo Salt (چندملیتی، از سال 1991 به بعد)
- جایزه بهترین فیلمنامه نویسی سینمای جهان (بین المللی، از سال 2008)
- جایزه آزادی بیان (این جایزه از سوی هیات داوران فیلم مستند به فیلم مستندی که مردم را از مساله اجتماعی یا سیاسی آگاه کرده و آموزش می دهد، چند ملیتی، از سال 1993 تا 2004)
- جایزه سینمای آمریکای لاتین (چندملیتی، از سال 1996 تا 2002)
- جایزه سینمای آمریکای لاتین – Honorable Mention (چندملیتی)
- جایزه تماشاگران (به فیلمهای دراماتیک و مستند به طور جداگانه در یک مسابقه یا در بخش آمریکایی - فستیوال با رای تماشاگران اهدا می شود، چندملیتی)
- جایزه ساخت بهترین فیلم کوتاه (چندملیتی یا بین المللی)
- جایزه ویژه هیات داوران به بهترین فیلم کوتاه (چندملیتی یا بین المللی)
- جایزه بهترین فیلم کوتاه – تشخیص ویژه (چند ملیتی یا بین المللی)
- جایزه بهترین فیلم کوتاه – Honorable Mention (چندملیتی یا بین المللی)
- جایزه هیات داوران به بهترین فیلم فستیوال آن لاین (چندملیتی، از سال 2004 به بعد)
- جایزه بینندگان به بهترین فیلم فستیوال فیلم آن لاین (چندملیتی، از سال 2001 به بعد)
- جایزه Honorable Mention (چندملیتی)
- جایزه Special Recognition (چندملیتی)
- جایزه Special Distinction (چندملیتی)
جایزه Special Jury Recognition (چندملیتی)
- جایزه فیلم بلند Alfred P. Solan (این جایزه برای افزایش میزان مشاهده فیلمهای مستقل خارق العاده در زمینه علم و تکنولوژی طراحی شده است. جایزه اهدایی می تواند بین کارردان و نویسنده به طور مساوی تقسیم شود، چندملیتی، از سال 2003 به بعد)
- جایزه ستایش دیدگاه مستقل (این جایزه به هنرمند فیلمی که همکاری قابل توجه و بی همتایی با فیلم مستقل داشته اهدا می شود، چندملیتی، از سال 1992 به بعد)

در سال 2008 در تلاش برای جلب توجه بیشتر به فیلمنامه نویسان، فیلمبرداران و ویراستارها در عرصه سینمای دراماتیک و مستند بین المللی در بخش مسابقه فستیوال شرکت داده شدند.


این رشته ها عبارتند از: جایزه بهترین کارگزدانی سینمای جهان: فیلم دراماتیک، جایزه بهترین کارگردانی سینمای جهان: فیلم مستند، جایزه بهترین فیلمنامه سینمای جهان، جایزه بهترین ویرایش فیلم مستند سینمای جهان، جایزه بهترین فیلمبرداری سینمای جهان: فیلم دراماتیک، جایزه بهترین فیلمبرداری سینمای جهان: فیلم مستند.
اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنوارهShare |

آرشیو انیمک