Contact Us Site Map rss

Montreal World Film Festival

معرفي جشنواره بین المللی فیلم مونترئال

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2012/08/14

Montreal World Film Festivalلوگوي جشنواره فیلم مونترئال
فستیوال جهانی فیلم مونترال WFF که در سال 1977 پایه گذاری شد، یکی از قدیمی ترین فستیوالهای بین المللی فیلم و تنها فستیوال فیلم رقابتی در آمریکای شمالی است که توسط FIAPF (فدراسیون بین المللی انجمنهای تهيه کنندگان فیلم) معتبر شناخته شده است (اگرچه فستیوال بین المللی فیلم تورنتو تنها فستیوال غیررقابتی معتبر است). فستیوال به صورت عمومی در اواخر آگوست در شهر مونترال ایالت کبک برگزار می شود. فستیوال جهانی فیلم مونترال برخلاف فستیوال همتای خود، فستیوال بین المللی فیلم تورنتو، بر روی انواع مختلف فیلم از سراسر جهان تمرکز دارد و در همان حال که فیلم های بین المللی را نمایش می دهد، تمرکز بیشتری روی فیلم های کانادایی (از جمله کبک) و سایر فیلم های آمریکای شمالی دارد.

برنامه ها:
این جشنواره فیلم جهانی از بخش های متفاوتی تشکیل شده است:
مسابقه جهانی – رخداد اصلی جشنواره
مسابقه فیلم اولی های دنیا
Hors Concours (بزرگترین فیلم های دنیا، خارج از مسابقه)
فوکوس روی سینمای جهان (آمریکا، اروپا، آسیا، آفریقا، اقیانوسیه)
مستندهای دنیا
ستایش ها
سینما در زیر ستارگان
فستیوال فیلم دانشجویان کانادایی

تاریخچه:
هدف فستیوال جهانی فیلم مونترال شامل موارد زیر می باشد:
تقویت تنوع فرهنگی و تفاهم بین ملتها، پرورش سینما در تمام قاره ها از طریق برانگیختن رشد کیفیت سینما، ترفیع فیلمسازان و کارهای نوآورانه برای کشف و تشویق استعدادهای جدید و ترویج همایشهای بین افراد حرفه ای سراسر دنیا.

رییس فستیوال فیلم مونترال، سرژ لازیک و نایب رییس آن دانیل کوچار است. مدیریت لازیک بحث برانگیز بوده است و به دلیل عدم توافق با لازیک، WFF اسپانسرهای خود SODEC و Telefilm Canada را از دست داد. به دنبال آن، این دو آژانس اعلام کردند که از یک فستیوال فیلم بین المللی جدید به نام فستیوال جدید فیلم مونترال FIFM حمایت می کنند که توسط شرکت Spectra Entertainment و دانیل لنگوییس از شرکت Softimageو Ex-Ceatris و فستیوال du Nouveau Cinema مدیریت می شود. پس از عدم موفقیت نسخه جدید فستیوال، در اوایل سال 2006 این جشنواره تعطیل شد. در جولای 2007 دعوی لازیک علیه اسپانسرهای مالی پس گرفته شد و راه برای سرمایه گذاری دولت باز شد.

WFFجشنواره بین المللی فیلم مونترئال

هیات داوران:
قبل از آغاز هر رخداد، برد کارگردانهای جشنواره، داورانی را تعیین می کنند که مسوولیت کامل دادن جایزه WFF را به فیلمها بر عهده دارند.

جایزه ها:
- جایزه بزرگ آمریکا
- جایزه بزرگ هیات داوران
- بهترین کارگردان
- بهترین بازیگر زن
- بهترین بازیگر مرد
- بهترین فیلمنامه
- بهترین همکاری هنری
- جایزه نوآوری
- فیلم های کوتاه (جایزه اول هیات داوران)

علاوه بر این ها شرکت کنندگان در جشنواره عمومی می توانند به فیلم های موردعلاقه خود در شاخه های مختلف جایزه دهند:

- جایزه منتخب مردم
- جایزه محبوب ترین فیلم کانادایی
- جایزه Glauber Rocha به بهترین فیلم آمریکای لاتین
- جایزه بهترین فیلم مستند
- جایزه بهترین فیلم کوتاه کانادایی

بحث برانگیزها:
در سال 2005، لازیک فیلم Karla را از نمایش در فستیوال محروم کرد زیرا اسپانسر فستیوال Air Canada، جشنواره را تهدید کرد که در صورت نمایش فیلم حمایت خود را حذف خواهد کرد. فیلم درباره کارلا هومولکاست، زن جوانی که متهم به آدم کشی بود و به اتهام نقش داشتن در آدم ربایی، اسارت جنسی، تجاوز و قتل دختران نوجوان از جمله دختر خودش، 12 سال در زندان گذراند. این فیلم در کانادا جنجال برانگیز بود و بسیاری خواستار بایکوت آن در کشور شدند.


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي جشنواره

پروفايل ويكيپيديا

Share |

آرشیو انیمک