Contact Us Site Map rss

گربه ها و کبوترها

نقد و بررسي پیرزن و کبوترها

نوشته: مهبد بذرافشان

mahbod49@gmail.com

2013/07/15

"پیرزن و کبوترها" اولین فیلم سیلوین شومه و احتمالا شخصی ترین فیلم اوست. شومه ساخت این فیلم را با بودجه ی شخصی در سال 1991 آغاز کرد و در طول شش سال پس از آن، مسیر پر فراز و نشیبی را برای به اتمام رسانیدنِ این نخستین فیلم انیمیشن کوتاهش پیمود، اما گذشت زمان ثابت کرد که شش سال تلاش برای ساخت این فیلم، سرمایه گذاری درستی برای تضمین آینده ی شغلی "شومه" بوده است. کاندیداتوری اسکار و برنده شدن در جشنواره هایی چون "انسی"، "بفتا" و "هیروشیما" راه را برای ساختن دو فیلم بلند بعدی او یعنی " سه قلو های بله ویل" و " شعبده باز" هموار کرد.فیلمهایی که با اینکه هردو بسیار تحسین شدند و نام "سیلوین شومه " را بعنوان یک کارگردانِ مولف، مستقل و صاحب سبک تثبیت کردند، با اینحال هیچکدام نتوانستند به اندازه ی نخستین ساخته ی او یعنی " پیرزن وکبوترها " ، مهر دیدگاهها، تفکرات و دلمشغولی های "شومه" را بر خود داشته باشند. دیدگاههای او در مورد آدمها، فرهنگها، غرایض، خوب و بد ، هنر و بیش از هر چیز، بزرگترین دلمشغولی او یعنی نمایش و بطور خاص " پانتومیم" در این فیلم کوتاه ، بخوبی دیده می شود . آنچه که توسط "شومه " در "سه قلو های بله ویل" و "شعبده باز" ، بصورت نوعی نوستالژی و دلسوزی برای هنرهای نمایشی و هنرمندان رو به زوال به تصویر کشیده شد ، در " پیرزن و کبوترها" به صورت جزئی از حقیقت زندگی و جلوه ای از آنچه که آدمها ( از دیدگاه شومه ) هستند نمود پیدا می کند.

The Old Lady and the Pigeonsصحنه اي از فيلم "پیرزن و کبوترها" ساخته سیلوین شومه در سال 1997

شخصیت اصلی داستان یک ژاندارم گرسنه ی پاریسی است. گرسنگی شاید کمترین واژه ای باشد که بتوان برای وصف حال او پیدا کرد، او به وضوح از شدت گرسنگی در حال مرگ است ، اما آنچه که صحنه را برای نشان دادن عمق گرسنگی او بیشتر از هر چیز دردناک و طنزآلود می کند، انتخاب مکان داستان یعنی شهر "پاریس" است! شهری که شهرت رستورانها و غذاهایش با شهرت برج ایفلش برابری می کند . ژاندارم گرسنه است، انقدر گرسنه که حتی از برداشتن خرده پاپ کورنهای ریخته شده بر روی زمین توسط توریست های فیل جثه ی امریکایی خود داری نمی کند! منطق حکم می کند که یک مامور مواجب بگیر دولت ، که تنها هم زندگی می کند، حداقل به اندازه ی نان شبش درامد داشته باشد که مجبور به جمع کردن پسمانده های توریستهای امریکایی یا به نیش کشیدن استخوانهای ماهی نباشد. اما آنچه در طول داستان رخ می دهد، به بیننده می فهماند که کارگردان، گرسنگی ژاندارم را تمثیلی از کل غرایز سزکوب شده ی او قرار میدهد. غرایزی که به محض ارضا شدن، بیشتر و بیشتر " طلب " می کنند.ژاندارم کبوتر هایی را می بیند که توسط پیرزن، آنقدر تغذیه شده اند که حتی قدرت پرواز هم ندارند. او در جستجوی راهی برای دست یافتن به غذا، تصمیم می گیرد که نقاب کبوتر بر چهره اش بگذارد و خودش را مهمان سفره ی سخاوتمند پیرزن بکند ، و بازی یا " نمایش" از همینجا شروع می شود. ژاندارم در قالب کبوتر فرو می رود تا از گرسنگی نمیرد و پیرزن او را در قالب "کبوتر" می پذیرد و به او غذا می دهد. در این بین، کدام بازیگر و کدام بازیگردان هستند؟ آیا پیرزن حقیقتا نمی داند که ژاندارم در پشت نقابی پنهان شده است و او را "بازی" میدهد؟ آیا ژاندارم از سخاوت پر افراط پیرزن در "پروار" کردنش به شک نمی افتد؟ آیا زن جارو به دست چاق توی پاگرد، هرگز در مورد مردی که هرروز نقاب به دست از پله ها عبور می کند، به پیرزن چیزی نمی گوید؟ اینطور به نظر می رسد که ژاندارم، با به چهره زدن نقاب کبوتر، خودش را وارد بازی کرده است که راه برگشتی از آن نیست.


The Old Lady and the Pigeonsصحنه اي از فيلم "پیرزن و کبوترها" ساخته سیلوین شومه در سال 1997

"شومه" آدمهای داستانش را در زیر ذره بین منتقدانه اش قرار داده است و آنها را و غرایزشان را به چالش می کشد. گرسنگی ژاندارم ، هرگز باعث دلسوزی بیننده نمی شود، او قرار نیست مظلوم، ترحم برانگیز یا نمونه ای از فرودستان جامعه ی مرفه باشد. کبوتری که بر سر او مدفوع می کند ، به خوبی جایگاه حقیقی او را به بیننده نشان می دهد و بس. اگر گرسنگی او را مجبور به ترک پوسته ی انسانیش می کند، اگر او ترجیح می دهد کبوتر باشد تا سیر بشود ، باید سرنوشت کبوتر را هم پذیرا باشد، آنهم در شهری که کبوترهایش تاوان "سیری" را با ناتوانی در پرواز پرداخت می کنند. زمانی که ژاندارم متوجه خطر می شود و با پیرزن در حال تیز کردن قیچی و آن گربه ی عظیم الجثه روبرو می شود، تلاش می کند تا نقاب را بردارد و به پیرزن بفهماند که انسان است و کبوتر نیست. اما چاقی بیش از حد مانع از برداشتن نقاب می شود. نشان دادن پایش هم کارساز نیست. از دید پیرزن، او همیشه یک کبوتر بوده است و حالا باید تاوان کبوتر بودنش را، و همچنین تاوان ولع و اشتهای سیری ناپذیرش را بدهد. ژاندارم نمی تواند نقابش را بردارد، اما دو بازیگر دیگر داستان، حالا چهره ی واقعیشان را به ما نشان می دهند. پیرزنی که همواره واسطه ای برای "تغذیه کردن" بوده است( خواه تغذیه کردن گربه ها، یا تغذیه کردن کبوتر ها! ) و حالا با نشان دادن ذات بدون اندیشه و روبات گونه اش ، نشان می دهد که قادر نیست بجز "واسطه" بودن، جور دیگری عمل کند و زن نظافتچی که باهوش تر از ژاندارم است و در دنیایی که برای سیر شدن، باید نقاب به چهره زد، ترجیح می دهد گربه باشد تا کبوتر! ژاندارم از پنجره به بیرون پرت می شود و سعی در بال زدن و پرواز دارد، اما کارگردان از همان آغاز فیلم تکلیف بیننده را با کبوتر ها روشن کرده است : پروازی در کار نیست، تنها سقوط است و بس. در پایان فیلم، علیرغم اینکه ژاندارم جان سالم به در می برد، اما ما به خوبی می بینیم که او اکنون ، حتی بدون نقاب هم ، بیش از یک کبوتر لاغر و جیره خوار ته مانده های توریستها نیست. ارجاعات کارگردان به ناتوانی و حقارت کبوترها در طول فیلم مرتبا دیدگاه او را و انتخاب اشتباه ژاندارم را به ما گوشزد می کند ، اما صحنه ای که در آن، کبوتر بی پر ، ناتوان از شکار حتی یک سوسک، خود خوراک سوسکها شده است، جان کلام و درونمایه ی کل فیلم را در خود دارد و آن این است که "در دنیایی که گربه ها وجود دارند، کبوتر بودن گناهی نابخشودنی است".

The Old Lady and the Pigeonsصحنه اي از فيلم "پیرزن و کبوترها" ساخته سیلوین شومه در سال 1997

بر خلاف فیلمهای بعدی، "سیلوین شومه" در این فیلم نه ظرافت و زیبایی بصری را به کار می گیرد و نه در فکر پایان خوش است. برعکس، همه چیز به گونه ای به کار گرفته شده اند که بیننده را دلزده و حتی وحشت زده بکنند.شاید "شومه " می دانسته که "پیرزن و کبوترها" آخرین فرصت او برای نشان دادن گربه ها و کبوترهای درون آدمهاست و پس از آن، او چاره ای نداشته بجز اینکه با نیم نگاهی به پسند و سلیقه ی تماشاچی، شاهکارهای دیگری خلق کند که سرشار از صحنه های عاطفی و نگاه پراندوه و نوستالژیک به صحنه های خالی و بازیگران بازنشسته باشند.


Share |

نظرات: 0

آرشیو انیمک