Contact Us Site Map rss

National Film Board of Canada

معرفي بورد ملی فیلم کانادا

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2008/03/14

National Film Board of Canadaلوگوي بورد ملی فیلم کانادا
بورد ملی فیلم کانادا NFB - National Film Board of Canada تهیه کننده و توزیع کننده همگانی فیلم کاناداست. NFB یک سازمان دولتی است که فیلمهای مناسب اجتماعی را جهت اطلاع مردم کانادا و اکتشاف موضوعات جهانی تهیه و توزیع می کند. به فرانسوی Office national du film du Canada یا ONF خوانده می شود. NFB بیشتر به خاطر فیلمهای مستند و انیمیشنهای کوتاهش مشهور است که بسیاری از آنها برنده جایزه اسکار و Genie بوده اند. در مجموع تولیدات NFB بالغ بر 12000 محصول بوده که بیش از 5000 تای آنها جایزه دریافت داشته اند. این سازمان دارای دو شاخه تولیدات فرانسوی و انگلیسی است.

اهداف:

اهداف سازمان در طول تاریخچه آن بارها بازتعریف شده است. هم اکنون حکم NFB توسط وزیر میراث فرهنگی کانادا اینگونه تعریف شده است:


"هدف فراگیر برد ملی فیلم این است که تولیدات صوتی- تصویری ای را تهیه و توزیع کند که مناظره و مباحثه درباره موضوعات مورد علاقه کانادایی ها و بازار خارجی را تحریک کند و باعث بررسی پتانسیل رسانه های صوتی- تصویری شود؛ و نیز به عنوان کار عالی، مناسب و نوآور توسط مردم کانادا و دیگران شناخته شود.- شيلا كاپز - وزیر میراث فرهنگی کانادا در سال 2000".

برد فیلم ملی لیستی از اهداف اصلی و فرعی را برای تکمیل حکم آن تعیین کرده، و نیز انجام اعمالی که مطابق با آن اهداف باشد. فعالیت های اصلی عبارتند از:

ایجاد برنامه ای که دوگانگی زبانی و تنوع فرهنگی کانادا را منعکس کند.
ایجاد برنامه تولید فیلم و کارهای صوتی- تصویری که برای عموم مردم و مخاطبین مناسب باشد.
حمایت از پروژه های نوآور و تجربی در رسانه های جدید و دو جانبه.
بهره برداری از میراث صوتی- تصویری NFB.

این اهداف در برنامه های مختلفی قابل دست یابی است مثل برنامه فیلم بومی، که وب سایت دوزبانه بزرگی درباره تاریخ کانادا ایجاد کرده، و اینترنت و ابزار دوجانبه را در فیلمسازی سهیم کرده است.

فعالیت های فرعی عبارتند از:

ارائه فیلمهای NFB در شبکه های تلویزیونی ملی یا سرویس های تخصصی.

توسعه و کسب سیستم تجارت الکترونیکی برای فروش مستقیم محصولات به کانادایی ها و خریداران بین المللی.

توسعه و متنوع کردن بازار برای محصولات NFB.


برای دستیابی به این اهداف، طرحهای NFB شامل: ایجاد بازار تلویزیونی آموزشی به وسیله امضا قرارداد با بردهای مدارس و دانشگاههای آمریکا و اهدای حقوق خاص به آنها؛ توسعه بازارهای هواپیمایی با کار با خطوط هوایی و توزیع کننده های ویژه آن زمینه؛ توسعه پروژه CineRoute ، سرویس سینمای متقاضی از طریق اینترنت. NFB برای توسعه قلمروهای جدید به ویژه در چین، برزیل و مکزیک برنامه ریزی می کند.


تاریخچه:

در سال 1938 دولت کانادا John Grierson یک فیلمساز مستند انگلیسی را دعوت کرد تا فیلمسازی را به هیات دولتی آموزش دهد. تا آن زمان، اداره تصاویر متحرک دولت کانادا که در سال 1918 تاسیس شده بود، بزرگترین تهیه کننده فیلم کانادا بود. نتایج گزارش Grierson شامل National Film Act در 1939 منجر به تاسیس NFB شد. از یک طرف این سازمان به خاطر ایجاد تبلیغات در حمایت از جنگ جهانی دوم دایر شد.


با ایجاد موسسه توسعه فیلم کانادا (امروزه با نام Telefilm کانادا) در 1967، حکم NFB عوض شد. موسسه توسعه فیلم کانادا مسوول توسعه و ترویج صنعت فیلمسازی گشت.

گرچه در سال 1942 اداره انیمیشن به خاطر مهارت Norman McLaren ایجاد شد که تکنیک آهنگسازی مستقیم در فیلم را تکمیل کرد. بازبینی قوانین National Fim Act در سال 1950 هرگونه دخالت مستقیم دولت در اجرا و اداره NFB را ممنوع کرد. در سال 1956 مرکز تولید NFB تاسیسات فنی خود را به مونترال منتقل کرد ولی ساختمان مرکزی آن در اوتاوا باقی ماند. پس از این محصولات در دو قسمت مستقل، انگلیسی و فرانسوی تقسیم شدند و توليدات شامل فیلمهای بلند و کوتاه، مستند، داستانهای تخیلی، فیلمهای خبری، انیمیشن و غیره گشتند.

در اواخر سال 1942 رییس NFB جان گریرسون از Norman McLaren درخواست کرد تا تیمی از انیماتورهای جوان را کنار هم قرار داده که بتوانند برای فیلمسازی از متدهای مرسوم استفاده کنند. به تدریج پیشگامان توسعه انیمیشن کانادا به NFB پیوستند: Evelyn Lambart در سال 1942، Jean-Paul Ladouceur در 1942، Rene Jodoin در 1943، Grant Munro در 1944 و Robert Verrall در 1945.

دو سری انیمیشن نشانگر کار تیم انیماتور NFB در سالهای آغازین تولید بودند: Chants Populairs و بیاین همه با هم آواز بخونیم. مک لارن که مسوول پروژه Chants Populairs بود، با استفاده از هر وسیله ای که در دسترس بود انیمیشنهای زیر را تولید کرد: C'est l'aviron در سال 1944، Alouette كه کار مشترکی با R. Jodoin در سال 1944 بود و La-haut sur ces montagnes در 1945. مک لارن عموما به عنوان فیلمسازی تجربی شناخته می شود.

NFB پیشگام چندین تکنیک بدیع است مانند انیمیشن pinscreen ولی بسیاری از انیمیشنهای آن که برنده اسکار و سایر جوایز شده اند به طریقه انیمیشن سنتی cell animation انجام شده اند.

در سال 1952 انیمیشن "همسایه ها" ی مک لارن برنده جایزه اسکار شد. یک داستان تمثیلی درباره جنگ و صلح با نمایش دو همسایه که بر سر یک گل می جنگند، بر روی پوستر آن قید شده "این فیلم از جدال آمیزترین فیلمهایی است که NFB ساخته است". علاوه بر آن، این فیلم 8 دقیقه ای دارای موتیف سیاسی نیز می باشد:

"من با اقامت نزدیک یک سال در جمهوری خلق چین برای ساخت فیلم الهام گرفتم. گرچه من تنها آغاز انقلاب مائو را شاهد بودم ولي به ایمان من به طبیعت انسان نیرو بخشید. سپس به کبک برگشتم و جنگ دو کره آغاز شد. (...) تصمیم گرفتم تا فیلمی بسیار قوی و ضدنظامی گری و ضد جنگ بسازم." – نورمن مک لارن

گرچه آن نسخه "همسایه ها" که نهایتا برنده اسکار شد، همان نسخه اصلی نیست که مک لارن ساخته بود. برای دلپذیر کردن فیلم برای مخاطب آمریکایی و اروپایی، مک لارن باید صحنه ای که در آن دو مردی که بر سر یک گل با هم نزاع داشتند، همسر و فرزندان دیگری را می کشند را حذف مي كرد.

همسایه ها همچنین، فرمی از حرکت شخصیت را که به عنوان Pixilalation ، یک نوع از stop motion ، منسوب می شود را شهرت بخشید.

در سال 1974، همزمان با سال بین المللی زن، برد ملی فیلم کانادا، به پیشنهاد یکی از کارمندان قدیمی Kathleen Shannon استودیو D را ایجاد کرد که اولین استودیوی فیلم دولتی اختصاصی فیلمسازان زن در دنیا بود. Shannon به عنوان مدیر اجرایی استودیوی جدید انتخاب شد که تبدیل به یکی از مشهورترین واحدهای فیلمسازی NFB شد و برنده جوایز بسیاری گشت.

در سال 1996 یک کاهش 30% در بودجه عملیاتی NFB رخ داد و سازمان را مجبور به اخراج بسیاری از کارکنان، بستن استودیوهای فیلم، اختصاصی کردن بخش صدا و بسیاری از قسمتهای دیگر نمود. در سالهای اخیر نیز کاهش بودجه مشابهی صورت گرفت.

استودیو D هم با این کاهش بودجه دولتی که به تمام NFB ضربه وارد کرد، تعطیل شد.

بخش عکسبرداری ثابت، به محض ادغام با موسسه تصاویر متحرک دولت کانادا در سال 1941 و حکم NFB مشتمل بر هر دو تصاویر ثابت و متحرک شد، دایر گردید.

از سال 1941 تا 1984، این بخش، عکاسان مستقل را به ثبت همه وجوه زندگی در کانادا گماشت. این تصاویر از طریق انتشار در رسانه های مختلف به طور گسترده پخش شدند.

در سال 1985 این بخش رسماً تبدیل به موزه عکس معاصر کانادا شد.

در سال 2006، شصت و پنجمین سالگرد انیمیشن NFB نمایشگاهی بین المللی برای مرور کارهای کلاسیک نورمن مک لارن برگزار کرد و جعبه DVD نورمن مک لارن- نسخه اصلی را پخش کرد.

Exteriorنماي خارجي

عملکرد اجرایی:

برد ملی فیلم، دفتر ریاست خود در اوتاوا را حفظ کرده است. گرچه ساختمان مرکزی اجرایی آن در Saint-Laurent واقع شده است اما دفتر مونترال، مرکز پخش محصولات است و جایی است که اکثریت تولیدات آنجا رخ می دهد. مرکز دسترسی عموم در مرکز تورنتو و مونترال است. مراکز توزیع بین المللی NFB در نیویورک و پاریس قرار دارند.


به علاوه استودیوهای زبانهای فرانسه و انگلیسی در ساختمان مرکزی مونترال، در سراسر کانادا مراکز دیگری نیز دارد. تولیدات انگلیسی زبان در مراکزی در تورنتو، ونکوور، ادمونتون، وینیپگ و هالیفکس انجام می شوند. محصولات فرانسوی زبان هم در تورنتو و منکتون ساخته می شوند. همچنین NFB از برنامه های فیلمسازان مستقل حمایت می کند: به انگلیسی، از طریق برنامه Filmmaker Assistance Program كه بصورت مخفف AFP مي گويند و به زبان فرانسه از طریق برنامه Aide du cinema independent Canada يا همان ACIC.

این سازمان سلسله مراتبی دارد و ریاست آنرا برد هیات امنا به عهده دارد که توسط عضو کمیسیون فیلم دولت و رییس NFB به ریاست می رسد و به وسیله برد دبیرخانه هیات امنا و اعمال قانونی نظارت می شود. قسمتهای مختلفی که به مامور دولتی فیلم گزارش می شوند عبارتند از:

برنامه انگلیسی
برنامه فرانسوی
توزیع
بازاریابی و ارتباطات
ابزار فنی و نوآوری
اداره کل
منابع انسانی
برنامه ریزی، ارزیابی و بازرسی

NFB قریب 490 کارمند تمام وقت معادل دارد، با بودجه سالانه 70 میلیون دلاری (برای 2004-2000). بودجه سازمان در درجه اول توسط دولت کانادا و همچنین از جریان سود مالی خود سازمان تامین می شود. بازده آن که از فروش نسخه ها، سرویس های تولید فیلم، اجاره بها و حقوق ناشران به دست می آید بالغ بر 10 میلیون دلار در سال است، NFB این عایدی را با عنوان سود قابل خرج در اظهاریه مالی خود قید می کند.


اسامی استودیوها:
استودیوی انیمیشن انگلیسی زبان (مونترال)
استودیوی آتلانتیک انگلیسی زبان (هالیفاکس)
استودیوی کبک انگلیسی زبان (مونترال)
استودیوی اناریتو انگلیسی زبان (تورنتو)
استودیوی شمال غربی انگلیسی زبان (ادمونتون)
استودیوی پسفیک و یوکون انگلیسی زبان (ونکوور)
استودیوی Prairie انگلیسی زبان (وینیپگ)
استودیوی انتاریو و غرب فرانسوی زبان (تورنتو)
استودیوی فرانسه و جوانان فرانسوی زبان (مونترال)
استودیوی کبک فرانسوی زبان (مونترال)
استودیوی آکادیه فرانسوی زبان (منکتون)

NFB در تلویزیون:

NFB یکی از مالکین کوچک کانال مستند کاناداست. سری های NFB فیلم Retrovision در VisionTV نشان داده می شوند، و همزمان سری Carnets ساخت ONF از APTN پخش می شوند. علاوه بر این، در سال 1997 کانال کابلی آمریکا Cartoon Network یک شوی 30 دقیقه ای هفتگی به نام O Canada که مخصوصا که کارهای تهیه شده NFB را به معرض تماشا می گذارد، این قطعه به لطف Adult Swim قطع شد.


لوگو:

لوگوی بورد (كه در بالا مشاهده مي كنيد) عبارت است از يك آدمك ايستاده (كه ابتدا به رنگ سبز بود) با دستهای باز شده به سمت بالا. سر مدور آن در وسط قرار دارد و همچنین شبیه یک مردمک چشم است، که باعث می شود تمام سمبل به شکل چشمی با پاها به نظر برسد. در سال 1969، از لوگو با عنوان دیدی انسانی نمادپردازی شد و با نام "مرد بیننده/L'homme qui voit " خوانده شد. این لوگو توسط Georges Beaupre طراحی شد و در سال 2002 به وسیله شرکت ارتباطات پاپریکا به شكل امروزي در آمد.


NFB در رسانه های مشهور:

گروه موسیقی اسکاتلندی Board of Canada اسم خود را از NFB گرفته است. در اپیزودی از کارتون سیمپسونها، E-I-E-I (خرخر آزاردهنده)، خانواده سیمپسون را در حال تماشای فیلم زورو که ساخته NFB است نشان می دهد.


فهرست برخی فیلمهای برنده جایزه Genie و اسکار:
برندگان Genie

1988: دهمین جایزه Genie در رشته بهترین انیمیشن کوتاه: "گربه باز می گردد" ساخته Cordell Barker

1986: بهترین مستند بلند: "پیشنهاد نهایی"

1985: بهترین انیمیشن کوتاه: "هیجان بزرگ" ساخته Richard Condie و Michael J.F Scott


برندگان اسکار:

بورد فیلم کانادا نامزد 69 اسکار بوده است. اولین اسکار فیلم مستند به یک فیلم تولید NFB اهدا شد به نام جزیره چرچیل. در 23 ژانویه 2007 برد فیلم کانادا 12 اسکار خود را برای انیمیشن کوتاه "شاعر دانمارکی" به کارگردانی Torill Kove دریافت کرد.


2007: اسکار بهترین انیمیشن کوتاه: "شاعر دانمارکی" (Torill Kove)

2005: اسکار بهترین انیمیشن کوتاه: "رايان" (Chris Landreth)

1994: اسکار بهترین انیمیشن کوتاه: "تولد باب" (Alison Snowden و David Fine)

1989: اسکار افتخاری: به National Film Board

1983: اسکار بهترین مستند کوتاه: "فلامنکو در 5:15 (Cynthia Scott)

1982: اسکار بهترین مستند کوتاه: "اگر این سیاره را دوست داری" (Terri Nash)

1979: اسکار بهترین انیمیشن کوتاه: "هر کودکی" (Eugene Fedorenko)

1978: اسکار بهترین انیمیشن کوتاه: "تحویل ویژه" (Eunice Macaulay و John Weldon)

1977: اسکار بهترین فیلم کوتاه: "من راهی خواهم یافت" (Beverly Shaffer)

1977: اسکار بهترین انیمیشن کوتاه: "قلعه شنی" (Co Hoedeman)

1952: اسکار بهترین مستند کوتاه: "همسایه ها" (Norman McLaren)

1941: اسکار بهترین مستند کوتاه: "جزیره چرچیل" (Stuart Legg)اطلاعات تماس و لينكها:

سايت رسمي NFB

سايت انميشن NFB

فيلموگرافي استوديو در IMDb

اطلاعات تماس NFB

اطلاعات تماس استوديوهاي NFB


Share |

منابع : سايت رسمي NFB

آرشیو انیمک