Contact Us Site Map rss

Pixar Animation Studios

معرفي استودیوی انیمیشن پیکسار

گردآوري و ترجمه : شورا جاري

shora.jari@gmail.com

2009/09/16

استودیوی انیمیشن پیکسار، یک شرکت تولید انیمیشن گرافيك كامپيوتري CGI است که در Emeryville کالیفرنیا تاسیس شد. تا به امروز، این استودیو 10 اسکار، 4 جایزه گلدن گلوب، 3 جایزه گرمی و بسیاری جوایز و دستاوردهای دیگر را از آن خود کرده است. این استودیو یکی از تحسين شده ترین استودیوهای فیلم است. شهرت پیکسار به خاطر انیمیشنهای CGI بلند است که با PhotoRealistic RenderMan تولید می شوند.

Pixar Animation Studiosلوگوي استودیوی انیمیشن پیکسار

پیکسار در سال 1979 به عنوان یک گروه گرافیکی و بخشی از قسمت کامپیوتری کمپانی لوکاس فیلمز پیش از اینکه استیو جابز از پایه گذاران آن در اپل در سال 1986 آن را خریداری کند، کار خود را آغاز کرد. پیکسار در سال 2006 توسط والت دیزنی خریداری شد.

این استودیو 10 فیلم بلند ساخته است که اولین آنها "داستان اسباب بازی" است. "داستان اسباب‌بازي" كه در 22 نوامبر 1995 به نمايش درآمد، بيانگر دستاوردهاي بيش از 9 سال خلاقيت و تکنيک است. اين فيلم تحسين فراوان بينندگان را به همراه داشت و پرفروش‌ترين فيلم سال 1995 بود (362 ميليون دلار فروش داشت). كارگردان "داستان اسباب‌بازي" و معاون اجرايي بخش خلاقيت پيكسار، "جان لاستر" (John Lasseter )، جايزه‌ي دستاورد ويژه‌ي آكادمي اسكار را براي "رهبري الهام‌بخش گروه داستان اسباب‌بازي پيكسار كه به ساخت اولين فيلم بلند انيميشن رايانه‌يي منجر شد"، دريافت نمود.

این فیلمهای بلند هم از دید منتقدان و هم گیشه موفقیتهای زيادي کسب کرده اند. پیکسار پس از "داستان اسباب بازی"، "زندگی یک حشره" در سال 1998، "داستان اسباب بازی 2" در سال 1999، "کمپانی هیولاها" در سال 2001، "در جست و جوی نمو در سال 2003" (كه این فیلم تا به امروز بیشترین موفقیت تجاری را با بیش از 800 میلیون فروش جهانی برای پیکسار به همراه داشته است)، "شگفت انگیزها" در سال 2004، "ماشینها" در سال 2006، "رتتویي" در سال 2007، "WALL-E " ساخته 2008 و "Up " ساخته 2009 (اولین فیلم پیکسار که اکران آن با دیزنی دیجیتال سه بعدي بوده است) را تولید کرد.

هر 6 فیلم پیکسار که پس از اختصاص جایزه اسکار به بهترین فیلم انیمیشن بلند در سال 2001 اکران شدند، نامزد دریافت این جایزه بودند که از بین آنها 4 انیمیشن "در جست و جوی نمو"، "شگفت انگیزها"، "رتتویي" و "WALL-E " برنده اسکار شدند.

6 سپتامبر 2006 جان لستر، برد برد (Brad Bird )، پیت داکتر، لی یونکریچ و اندرو استانتون جايزه شیر طلایی را برای یک عمر دستاورد هنری را از فستیوال فیلم ونیز دریافت کردند. این جایزه توسط جورج لوکاس اهدا شد.


تاریخچه:

تاریخچه اولیه:

پیکسار به عنوان یک گروه گرافیکی، یک سوم از بخش کامپیوتری استوديوي فيلمسازي لوکاس فیلمز بود که در سال 1979 با استخدام دکتر "اد کتمال" از انستیتو تکنولوژِی نیویورک NYIT که مسوول آزمایشگاه گرافیک کامپیوتری آنجا بود، آغاز به کار کرد. پژوهشگران NYIT پیشگام بسیاری از فن آوری های CG که اکنون در فیلمهای تجربی به نام The Works استفاده می شوند، می باشند. این تیم با کار روی جلوه های ویژه صحنه های تولیدی لوکاس فیلمز یا کارهای گزینشی با Industrial Light and magic کار خود را آغاز کرد. این گروه که آن زمان ترکیبی از 45 نفر بود پس از سالها تحقیق و ارایه کار در فیلمهایی مانند Star Trek II: The Wrath of Khan و شرلوک هولمز جوان، در سال 1986 توسط استیو جابز که "اپل کامپیوتر" را ترک کرده بود، خریداری شد. وی 5 میلیون دلار به لوکاس پرداخت و 5 میلیون دلار را نیز در شرکت سرمایه گذاری کرد.


Pixar Animation Studiosسردر ورودي استودیوی انیمیشن پیکسار

در ابتدا پیکسار یک شرکت سخت افزار کامپیوتری با کیفیت بالا بود که محصول اصلی آن Pixar Image Computer بود، سیستمی که به آژانسهاي دولتی و انجمنهای پزشکی فروخته مي شد. یکی از خریداران اصلی این سیستم، استودیوی دیزنی بود که از این وسیله به عنوان بخشی از پروژه CAPS استفاده می کرد. به این صورت که از دستگاه برای جایگزینی پروسه های انیمیشن پرزحمت جوهر و نقاشی دو بعدی به متدهای خودکارتر و موثرتر استفاده مي کرد. این کامپیوتر پرقدرت پیکسار هیچ گاه فروش خوبی نداشت.

از آنجایی که فروش ضعیف کامپیوترهای پیکسار، شرکت را با خطر ورشکستگی روبرو کرد، بخش انیمیشن Lasseter آغاز به تولید آگهی های انیمشن کامپیوتری برای شرکتهای دیگر نمود. در همین بین پیکسار به همکاری با کمپانی انیمیشن بلند والت دیزنی ادامه داد. در سال 1991 پیکسار قرارداد 26 میلیون دلاری با دیزنی برای ساخت 3 انیمیشن بلند بست که اولین آنها داستان اسباب بازی بود. با وجود این به خاطر مخارج بالای شرکت، جابز تصمیم به فروش آن گرفت. تنها پس از اینکه دیزنی تصمیم به توزیع داستان اسباب بازی برای تعطیلات 1995 گرفت، جابز به شرکت شانس دوباره ای داد. سود خالص فیلم در جهان 350 میلیون دلار بود.

روابط با ديزني:

از سال 1937 كه "سفيدبرفي و هفت كوتوله" توسط ديزني نمايش داده شد، ديدن فيلم‌هاي انيميشن به صورت يكي از بهترين سرگرمي‌هاي جهاني درآمده است. ديزني تاريخچه‌يي طولاني در توليد و توزيع فيلم‌هاي انيميشن دارد. داستان‌ها و شخصيت‌هاي اين فيلم‌هاي بلند انيميشن محبوب، مانند "ديو و دلبر"، "علاءالدين"، "شير شاه" و ... به صورت بخشي از اسطوره‌شناسي امروز ما درآمده و نسل به نسل از آن لذت مي‌برند.


اين فيلم‌ها به‌طور سنتي، با استفاده از انيميشن دوبعدي دستي كه بسيار زمانبر و كاربر است، ساخته شده‌اند. در ماه مي 1991 پيكسار توافقنامه‌يي براي ساخت و توليد حداکثر سه فيلم بلند انيميشن كامپيوتري با والت ديزني پيكچرز بست كه اين انيميشن‌ها توسط ديزني وارد بازار و توزيع شوند. بر اساس اين توافقنامه، داستان اسباب‌بازي ساخته و توزيع شد.

در فوريه‌ي 1997، پيكسار توافقنامه‌ي ديگري براي توليد مشترك (جايگزين توافقنامه‌ي فيلم‌هاي بلند قبلي) با ديزني بست كه بر اساس آن، پيکسار منحصراً توافق كرد تا پنج فيلم بلند انيميشن كامپيوتري را كه قرار شد توسط ديزني توزيع شوند، توليد كنند. پيكسار و ديزني توافق كردند هزينه‌هاي توليد فيلم را به صورت اشتراكي تأمين کرده و هر دو شرکت مالک فيلم بوده و نشان تجاري مشترك داشته باشند و هم‌چنين در منافع هر يك از فيلم‌ها، هر گونه كالاي مربوطه و ديگر محصولات جانبي سهم مساوي داشته و پس از بازگشت تمام هزينه‌هاي مربوط به بازاريابي و توزيع، هزينه‌‌يي بابت توزيع و هم‌چنين هزينه‌هاي ديگر به ديزني پرداخت شود. چهار فيلم اول و اصلي اين توافقنامه‌ي توليد مشترك، "زندگي يك حشره"، "شركت هيولاها"، "در جست‌وجوي نمو" و "شگفت‌انگيزان" بودند كه به ترتيب در نوامبر 1998، نوامبر 2001، مي 2003 و نوامبر 2004 اكران شدند. داستان اسباب‌بازي 2 - قسمت دوم داستان اسباب‌بازي - نيز در نوامبر 1999 اكران شد که جزو توافقنامه‌ي توليد مشترك بود، گرچه جزو پنج فيلم اصلي محسوب نمي‌شود.

Toy Storyداستان اسباب بازي: اولين انيميشن بلند پيكسار

در اوایل سال 2004 دو شرکت تصمیم گرفتند به توافقنامه جدیدی دست یابند. پیش از این پیکسار مسوول تولید فیلم بود، در حالیکه دیزنی پخش فیلم را به عهده داشت و امتیاز داستان را نيز داشت و سود فیلم به صورت 50-50 تقسیم می شد. این تقسیم سود، نارضایتی پیکسار را به دنبال داشت. ولي در توافقنامه جدید، دیزنی تنها توزیع فيلم را به عهده داشت و باقی مراحل تولید به عهده پیکسار بود. همچنین شرکت می خواست سرمایه گذاری فیلم را خود به عهده داشت باشد و در نتیجه 100 درصد سود را از آن خود کند. سهم دیزنی تنها 10 تا 15 درصد از توزیع بود. مهمتر از همه اینکه پیکسار خواهان کنترل فیلمهای در حال تولیدی بود که جزو توافقنامه قدیم بودند از جمله شگفت انگیزها و ماشین ها. دیزنی این شرایط را غیر قابل قبول دانست، ولی پیکسار روي موضع خود پافشاري كرد.

اختلاف بین استیو جابز و مدیر دیزنی مایکل ایسنر، کار را سخت تر از قبل نمود. در اواسط 2004 آنها کاملاً از هم جدا شدند و جابز اعلام کرد که پیکسار به دنبال شرکای دیگری به غیر از دیزنی است. پیکسار با هیچ توزیع کننده دیگری وارد گفتگو نشد. پس از وقفه ای طولانی، به دنبال ترک دیزنی توسط ایسنر در سپتامبر 2005، مذاکره بین دو شرکت از سر گرفته شد. 24 ژانویه 2006 دیزنی اعلام کرد که برای خرید پیکسار با قیمت 7.4 بیلیون دلار به توافق رسیده است. این معامله 5 می 2006 انجام شد.

تولید انیمیشن در گذشته:

درحالیکه برخی از انیماتورهای پیکسار مانند "جان لستر" قبلاً سل انیمیشن کار می کردند، ديگر انیماتورها، استاپ موشن كار یا انیماتور کامپیوتری بودند و یا به تازگی از کالج فارغ التحصیل شده بودند. تعداد زیادی از انیماتورهایی که بخش انیمیشن پیکسار را تشکیل می دادند زمانی استخدام شدند که پیکسار در حال اکران "زندگی حشره ای" و "داستان اسباب بازی 2" بود. گرچه "داستان اسباب بازی" فیلم موفقی بود، ولي در آن زمان تنها فیلم بلند پیکسار به شمار می رفت. هميشه بخش بزرگی از صنعت انیمیشن در لوس آنجلس واقع بوده است، در حالیکه پیکسار در 480 کیلومتری شمال کالیفرنیا در Bay Area واقع است. در آن زمان فرم غالب انیمیشنهای بلند، انیمیشن سنتی 2 بعدی بود. تعداد کمی از انیماتورهای لوس آنجلسی حاضر به نقل مکان به آن منطقه شمالی، ترک انیمیشن سنتی و امتحان انیمیشن کامپیوتری بودند. به همین دلیل انیماتورهای استخدام شده در پیکسار یا مستقیم از کالج آمده بودند و یا در زمینه انیمیشن بلند کار نکرده بودند. برای کسانی که در زمینه انیمیشن سنتی مهارت داشتند، نرم افزار انیمیشن پیکسار Marionette به نحوی طراحی شده بود که انیماتورهای سنتی با کمی تعلیم برای تولید آماده می شدند.


انیمیشن و فیلم زنده:

تا امروز اکثر تولیدات پیکسار، انیمیشن کامپیوتری بلند بوده اند (تا کنون WALL-E تنها فیلم پیکسار بوده که از برخی عناصر فیلم زنده در آن استفاده شد). برد برد طرح ساخت یک فیلم زنده به نام 1906 را دارد که درباره زلزله 1906 سانفرانسیسکو است. اندرو استانتون نیز در حال ساخت نسخه ای از John Carter of Mars است که قرار است در سال 2012 اکران شود.


جوايز:

انیمیشن Up ساخته 2009 دو جایزه Teen Choice Awards و فستیوال فیلم ونیز را از آن خود کرد.


Wall-E علاوه بر اسکار، 44 جایزه دیگر را از آن خود کرد و نامزد دریافت جایزه در 38 فستیوال دیگر بود. از جمله مهمترین جوایزی که این انیمیشن دریافت کرد می توان به اسکار بهترین انیمیشن بلند، بفتای بهترین انیمیشن و نیز گلدن گلوب اشاره کرد.

علاوه بر این انیمیشن کوتاه Presto ساخته سال 2008 نامزد دریافت اسکار و نیز جایزه Annie بهترین انیمیشن کوتاه بوده است.

رتاتویل یکی از تحسین شده ترین فیلمهای پیکسار به شمار می آید که تاکنون برنده 44 جایزه و نامزد دریافت 20 جایزه دیگر بوده است. از جمله می توان به اسکار بهترین انیمیشن در سال 2008 و نامزدی دریافت اسکار در 4 رشته دیگر اشاره کرد. همچنین این انیمیشن در 9 رشته جایزه Annie را از آن خود کرد. از دیگر دستاوردهای فیلم دریافت بفتای بهترین انیمیشن و جایزه بهترین انیمیشن گلدن گلوب می باشد.

ديگر فيلم بلند پيكسار، "شگفت‌انگيزان"، نامزد دريافت چهار جايزه‌ي اسكار براي بهترين فيلم بلند انيميشن، بهترين فيلمنامه و بهترين ويرايش و ميكس صدا بود و اين جايزه را براي بهترين فيلم بلند انيميشن و ويرايش صدا دريافت نمود. اين فيلم هم‌چنين نامزد دريافت گوي طلايي 2004 براي بهترين تصوير، موسيقي و داستان كمدي شد.

"در جست‌وجوي نمو"، نامزد دريافت چهار جايزه‌ي آكادمي، ازجمله بهترين فيلم بلند انيميشن، بهترين فيلمنامه، بهترين ويرايش صدا و بهترين موسيقي متن و هم‌چنين نامزد دريافت گوي طلايي براي بهترين تصوير، موسيقي و داستان كمدي شد. اين فيلم موفق به دريافت جايزه‌ي اسكار براي بهترين فيلم بلند انيميشن گرديد.

"شركت هيولاها"، نامزد دريافت سه جايزه‌ي اسكار براي بهترين فيلم بلند انيميشن، بهترين ويرايش صدا و بهترين ترانه متن فيلم شد. آهنگساز اين فيلم، "رندي نيومن"، جايزه‌ي اسكار را براي بهترين ترانه، با عنوان "اگر تو را نداشتم"، کسب کرد.

داستان اسباب‌بازي 2، افتخار دريافت گوي طلايي را از انجمن انتشارات خارجي هاليوود براي بهترين تصوير، بهترين موسيقي و بهترين داستان كمدي داشت. انجمن منتقدان فيلم "برادكست" (Broadcast )، اين فيلم را به عنوان بهترين فيلم بلند انيميشن برگزيد. آهنگساز داستان اسباب‌بازي 2، "رندي نيومن" نيز نامزد دريافت گوي طلايي و هم‌چنين نامزد دريافت جايزه‌ي آكادمي براي بهترين موسيقي متن فيلم شد.

A Bug's Lifeزندگي يك حشره

"زندگي يك حشره" نيز در سال 1999 توسط مؤسسه‌ي "Blockbuster Entertainment Awards " به عنوان بهترين فيلم خانوادگي برگزيده شد. در همين سال، "رندي نيومن" (آهنگساز) به خاطر موسيقي متني كه براي اين فيلم (هم‌چنين بهترين آهنگ براي تصاوير متحرک، تلويزيون يا ساير رسانه‌هاي تصويري) ساخته بود، برنده‌ي جايزه‌ي Grammy شد و نامزد دريافت جايزه بهترين موسيقي متن فيلم موزيكال يا كمدي براي زندگي يك حشره گرديد.

علاوه بر دريافت جايزه براي بهترين فيلم بلند انيميشن، از پيكسار در موارد زير تقدير و به آن‌ها جايزه داده شده است:

- كارگرداني داستان اسباب‌بازي: جان لاستر
- توليد: رالف گاگن‌هيم و بوني آرنولد
- فيلمنامه: اندرو استانتون، جاس ودون، جوئل كوهن و الك سولولو
- طراحي صحنه: رالف ايگلستون
- انيميشن: پيت داكتر
- موسيقي: رندي نيومن

استوديوي انيميشن پيكسار هم‌چنين موفق به دريافت جايزه‌ي دستاوردهاي ويژه‌ي فني به خاطر پيشرفت‌هاي فوق‌العاده‌‌يي كه در انيميشن سه‌بعدي رايانه‌يي داستان اسباب‌بازي به دست آورده بود، شد.

هيئت‌مديره:

دفتر مركزي پيكسار در امريويل (Emeryville) كاليفرنيا واقع شده است و حدود 775 نفر در استخدام اين شركت هستند. در دفتر مديريت پيكسار، «استيو جابز» رييس كل و مدير اجرايي، «اد كتمال» معاون رييس، «سايمون باكس» معاون اجرايي و رييس مالي، «جان لاستر» معاون اجرايي خلاقيت و «لوييس اسكالي» معاون اجرايي و مشاور عمومي، حضور دارند.


A Bug's Lifeجان لستر

تکنولوژي:

پيكسار از زمان تأسيس، راه حل‌هاي موثري را در به‌كارگيري گرافيك‌ كامپيوتري براي ساخت فيلم به وجود آورده و در همين راستا بهترين استعدادهاي جهان را در اين زمينه جذب نموده است. تيم‌هاي فني و خلاق پيكسار از سال 1986 با هم همكاري نموده و سه سيستم نرم‌افزار اختصاصي بسيار مهم را طراحي كرده ‌اند:


سه‌بعدي رايانه‌يي داستان اسباب‌بازي به دست آورده بود، شد. - ماريونت (Marionette ): يك سيستم نرم افزاري انيميشن براي مدلسازي، انيميشن سازي و نورپردازي برنامه انگلیسی
- رينگ مستر (Ringmaster ): يك سيستم نرم افزاري مديريت توليد براي زمان بندي، هماهنگ سازي و پيگيري يك پروژه انيميشن كامپيوتري
- رندرمن (Renderman ): يك سيستم نرم افزاري رندرينگ براي ايجاد تصوير با كيفيت بالا و مشابه واقعي، كه پيكسار براي كارهايش مورد استفاده قرار داده و امكان بهره گيري از آن را با فروش آن در اختيار ديگران قرار مي دهند.

در سال 2001، هيئت‌مديره‌ي آكادمي هنرهاي تصاوير متحرك و علوم، بهترين جايزه‌ي آكادمي (Oscar ) را به "اد كتمال" رييس، "لورن كارپنتر" متخصص ارشد و "راب كوك" معاون مهندسي نرم‌افزار، براي پيشرفت‌هاي قابل ملاحظه و چشمگير در زمينه‌ي رندرينگ تصاوير متحرك كه در نرم‌افزار رندرمن پيكسار تبلور يافته، اعطا كرد.

در سال 2002، اتحاديه‌ي توليدكنندگان فيلم آمريكا، جايزه‌ي اول افتتاحيه‌ي اتحاديه را به پيكسار اعطا نمود كه دستاوردهاي چشمگير پيکسار در زمينه‌ي رسانه و تكنولوژي جديد را ثابت مي‌کند. پيكسار معتقد است كه تکنولوژي اختصاصي‌اش به انيماتورها اين امكان را مي‌دهد تا حركت شخصيت‌ها و چيدمان‌ها را در هر فريم به‌طور دقيق كنترل نمايند و يك راه حل اساسي در هنر انيميشن است؛ حاصل آن، نگاه و حسي جديد به تصاوير باكيفيت، غني، زيبا و هيجان‌انگيز بوده كه در اين صنعت منحصر به فرد است. پيكسار به سرمايه‌گذاري كلان در اين سيستم‌هاي نرم‌افزاري ادامه مي‌دهد و اعتقاد دارد كه پيشرفت‌هاي بعدي منجر به افزايش بهره‌وري و بهبود كيفيت در ساخت فيلم‌هاي انيميشن كامپيوتري و محصولات ديگرش خواهد شد. تكنولوژي پيكسار هم‌چنين تغيير، ويرايش و استفاده‌ي مجدد از تصاوير انيميشن را تسهيل كرده و به كاهش ساعات كار و هزينه‌هاي توليد فيلم كمك مي‌كند.

رهبري بخش خلاقيت پيكسار به عهده‌ي "جان لستر" بوده كه كارگردان "داستان اسباب‌بازي" (1995)، "زندگي يك حشره" (1998) و "داستان اسباب‌بازي 2" (1999)، مدير توليد "شركت هيولاها" (2001)، "در جست‌وجوي نمو" (2003)، "شگفت‌انگيزان" (2004) و "ماشين‌ها" (2006) و همين‌طور كارگردان و انيماتور برنده‌ي جايزه‌ي اسكار است. با راهنمايي‌هاي آقاي لستر، پيكسار يك گروه كاملاً خلاق و هم‌چنين يك بخش با انيماتورهاي بسيار مجرب، يك بخش براي داستان و يک بخش هنري به وجود آورده است.

گروه خلاق:
اين گروه مسئوليت خلق، نوشتن و ساخت انيميشن تمامي فيلم‌هاي پيكسار را به عهده دارد. پيکسار تلاش مي‌کند انيماتورهايي را به استخدام درآورد كه توانايي بسيار بالايي در اجرا داشته باشند؛ كساني كه بتوانند به شخصيت‌ها و اشياي بيجان حيات ببخشند، به گونه‌يي كه موجوداتي داراي تفکر به نظر برسند.

اين شركت براي جذب و حفظ انيماتورهاي خوب، دانشگاه پيكسار را تأسيس كرد كه دوره‌ي بلندمدت سه‌ماهه‌يي براي انيماتورهاي فعلي و جديد برگزار مي‌كند. پيكسار هم‌چنين داراي يك گروه كامل توليد است كه شركت را براي كنترل همه‌ي عناصر توليد فيلم‌هايش توانا مي‌سازد. اين شركت گروه توليد را با موفقيت گسترش داده، به نحوي كه هم‌زمان مي‌تواند روي چند پروژه کار كند.

NFB قریب 490 کارمند تمام وقت معادل دارد، با بودجه سالانه 70 میلیون دلاری (برای 2004-2000). بودجه سازمان در درجه اول توسط دولت کانادا و همچنین از جریان سود مالی خود سازمان تامین می شود. بازده آن که از فروش نسخه ها، سرویس های تولید فیلم، اجاره بها و حقوق ناشران به دست می آید بالغ بر 10 میلیون دلار در سال است، NFB این عایدی را با عنوان سود قابل خرج در اظهاریه مالی خود قید می کند.


Geri's GameGeri's Game

سود تجاري:
فيلم‌هاي بلند انيميشن موفق مانند "شگفت‌انگيزان"، "در جست‌وجوي نمو"، "شركت هيولاها" و "شير شاه" ديزني، از جمله پول‌سازترين فيلم‌هاي هاليوود بوده‌اند. يك فيلم بلند انيميشن خوب مي‌تواند ميلياردها دلار درآمد داشته باشد. اين درآمدها از آگهي‌هاي تبليغاتي شركت‌ها براي بازاريابي محصولاتشان هنگام اكران فيلم‌هاي انيميشن حاصل مي‌شوند كه به نوبه‌ي خود باعث تقاضا در جهت ساخت فيلم براي ويديوهاي خانگي و تلويزيون، ساخت اسباب‌بازي‌ها و ديگر كالاهاي مربوط به فيلم مي‌گردند. بر اساس توافقنامه‌ي 1997 در مورد توليد مشترك با استوديوهاي والت ديزني، پيكسار و ديزني توافق كرده‌اند که هزينه‌هاي توليد پنج فيلم بلند انيميشن را به‌طور مشترک به عهده گيرند. بر مبناي اين قرارداد، در واقع شش فيلم توليد خواهد شد، چون داستان اسباب‌بازي 2 به عنوان يكي از فيلم‌هاي اين قرارداد در نظر گرفته نمي شود.

داستان اسباب‌بازي اولين و تنها فيلم انيميشن است كه موفق به نامزدي دريافت جايزه‌ي اسكار براي بهترين فيلمنامه‌ شده است. اين فيلم هم‌چنين موفق به نامزدي دريافت گوي طلايي براي بهترين فيلم گرديد. داستان اسباب‌بازي در سال 1996 افتخار دريافت تمامي هشت جايزه‌ي Annie Awards صنعت انيميشن را براي بهترين تصوير متحرك داشت و در هر گروهي كه نامزد دريافت جايزه شده بود، برنده جايزه گرديد.

گروه‌هاي خلاق و فني پيكسار بيش از 15 سال است كه براي توليد فيلم‌هاي كوتاه و آگهي‌هاي تبليغاتي تلويزيوني با استفاده از انيميشن سه‌بعدي رايانه‌يي كار كرده‌اند و دايما در حال گسترش خلاقيت و فن آوري اختصاصي خود هستند.

در سال 1986 اولين فيلم كوتاه پيكسار به نام «لوكسو جونيور» (.Luxo Jr ) نامزد دريافت جايزه‌ي اسكار براي بهترين فيلم كوتاه انيميشن شد. در سال 1988 فيلم كوتاه پيكسار به نام «اسباب‌بازي حلبي» (Tin Toy ) موفق به دريافت جايزه‌ي اسكار براي بهترين فيلم كوتاه انيميشن گرديد و در سال 1997، "بازي گري" (Geri's Game ) برنده اسكار بهترين انيميشن كوتاه شد.

بازي گري، اولين فيلمي بود كه از فن‌آوري اين استوديو براي ايجاد بافت پوست بدن و بافت آن با ظاهري واقعي استفاده كرد. در سال 2002، فيلم «براي پرندگان» پيكسار جايزه‌ي اسكار را براي بهترين فيلم كوتاه انيميشن دريافت كرد و در سال 2003، «ماشين جديد مايك» (Mike's New Car) نامزد دريافت جايزه‌ي اسكار براي بهترين فيلم كوتاه انيميشن شد. كاركنان پيكسار در مجموع موفق به دريافت پانزده جايزه‌ي اسكار شده‌اند. پيكسار هم‌چنين برنده‌ي دو كليوس طلايي (Gold Clios) در گروه انيميشن‌هاي رايانه‌يي براي آگهي‌هاي تبليغاتي خود شده است؛ يكي در سال 1993 براي آگهي‌هاي تبليغاتي گامي سيورز (Gummi Savers) با عنوان «كانگا» (Conga) و ديگري در سال 1994 براي آگهي‌هاي تبليغاتي ليسترين (Listerine) با عنوان «كمان‌ها» (Arrows).

ليست توليدات استوديو:

لیست فیلمهای بلند:

2009: Up

2008: WALL-E

2007: Ratatouille

2006: Cars

2004: The Incredibles

2003: Finding Nemo

2001: Monsters, Inc.

1999: Toy Story 2

1998: A Bug's Life

1995: Toy Story


انیمیشن کوتاه:

2009: Party Cloudy

2008: Burn-E

2008: Presto

2007: Your Friend the Rat

2006: Mater And the Ghostlight

2006: Lifted

2005: One Man Band

2005: Jack-Jack Attack

2003: Boundin'

2002: Mike's New Car

2000: For The Birds

1997: Geri's Game

1989: Knick Knack

1988: Tin Toy

1987: Red's Dream

1986: Luxo Jr.

1984: The Adventures of Andre And Wally B


اطلاعات تماس و لينكها:

سايت رسمي پيكسار

وبلاگ پيكسار

سايت هواداران پيكسار

پروفايل ويكيپيديا

پروفايل IMDb


Share |

آرشیو انیمک