Contact Us Site Map rss

Se-ma-for Studio

معرفي استوديو سمافور

گردآوري و ترجمه: سالار محمدعلي پور

salar_mhm_alipour@yahoo.com

2012/11/09

Se-ma-for Studioلوگوي استوديو سمافور
سمافور (Se-ma-for) استوديوي انيميشن لهستاني است كه در سال 1947 در شهر وُوج (Łódź) لهستان تاسيس شد و از آن هنگام تا بحال فيلمهاي زيادي را هم براي كودكان و هم براي مخاطب بزرگسال تهيه و توليد كرده است. نام اين استوديو كه در اصل Se-ma-phore مخفف Studio Małych Form Filmowych است كه به معناي "استوديوي فيلمهاي كوتاه" است.

سال 2010 شاهد چند سالگرد مهم در عرصه انیمیشن لهستان بود. 100 سال پیش اولین انیمیشن عروسکی تجربی به نام "جنگ سوسکهای درختی" (Walka zukow) توسط ولادیسلاو استارویچ ساخته شد. سپس او شروع به ساخت اولین فیلم داستاني به نام "لوکانیدای زیبا" (Piekna Lukanida) کرد. 50 سال پیش (1960) نام استودیو به سمافور (Se-ma-for) تغییر کرد. و حدود 10 سال پیش (دسامبر 1999) پس از تسویه حساب استودیوی دولتی، استودیویی خصوصی شکل گرفت.

ولادیسلاو استارویچ که جزو پیشروان انیمیشن عروسکی محسوب می شود فیلم سازی را حتی پیش از شروع جنگ جهانی اول شروع کرد. او در سالهای 1909 تا 1910 چهار فیلم کوتاه در شهر کاوناس ساخت، سپس به مسکو رفت و پس از انقلاب بولشویک به فرانسه نقل مکان داد. در سال 1912 اولین فیلم داستاني او "Piekna Lukanida" در مسکو اکران شد. او اولین لهستانی است که توانست سبک جدیدی از فیلم سازی ارائه دهد: انیمیشن استاپ موشن عروسکی. متاسفانه او در سرزمین خود کاملا بی نام و نشان است و دلیل آن احتمالا به این خاطر است که در زمان انقلاب مردم لهستان، تخریب اطلاعات ذکر شده در فرهنگنامه شوروی که در آن استارویچ انیماتوری روسی خطاب شده بود و به خاطر تعقیب بولشویک های روسیه به فرانسه گریخت، را از بین برد.

انیمیشن لهستان با فیلم "Za krola Krakusa" (در زمان شاه کراکوس) در 1947 شروع شد. تاریخچه استودیوی سمافور و تاریخ انیمیشن لهستان از اولین اکران این فیلم شروع می شود. در آن زمان، زنون واسیلوسکی (1966-1903)، کارگردان و انیماتور لهستانی تنها به عنوان نقاش، کاریکاتوریست و طراح گرافیک شناخته می شد که کارهایش سالها پیش از جنگ جهانی در مجله های "شِپیلکی" و "سیرولیک وارشاوسکی" چاپ می شدند. کاریکاتورهای خميري او به همین دوره برمی گردد. اولین تلاش های او در کاربرد انیمیشن عروسکی نیز به دوره پیش از جنگ باز می گردد، اگرچه هیچ شواهدی گواه بر ساخت فیلم "در زمان شاه کراکوس" در آن زمان یافت نشده است.

starevitchولادیسلاو استارویچ

پس از جنگ، واسیلوسکی نیز مثل دیگر فیلم سازان به شهر وُوج که مرکز صنعت فیلمسازی به حساب می آمد، نقل مکان کرد. احتمالا در حدود سالهای 1946 ساخت فیلم های عروسکی را شروع کرد. او استودیوی شخصی اش را در خانه ی خود واقع در خیابان رادوانسکا دایر کرد.

کتابی که در پنجاهمین سالگرد تاسیس سمافور توسط آنتونی بانکوسکی و اِسواوُمیر گرابُوسکی چاپ شد یادداشتهایی واتسواف فِداک، کمک کارگردان لهستانی را در خود داشت که مراحل ساخت فیلم "کراکوس" را اینگونه شرح می داد: "گروهی کوچک راغب بود که این کار را انجام دهد، اگرچه از بسیاری ابزارهای اولیه محروم بودند و دانش کافی برای این تکنیک فیلم سازی ناشناخته نداشتند. گروهی شامل ده یا پانزده نفر که مشتاقانه یکدیگر را در عبور از سد مشکلات هنری و تکنیکی یاری می رساندند." عروسکها از مواد مختلفی ساخته می شدند –چوب، گچ، سیم، لاستیک، یا حتی نان. آنها راه های مختلفی برای ثابت کردن عروسکها بر روی صحنه ابداع می کردند. برای مثال با کمک پیچ پای عروسکها را به کف صحنه محکم می کردند و یکی از اعضا باید با انبرک یا گیره های فنری آنها را نگه می داشت و گاها با چنان قدرتی به زمین ضربه می زد که عناصر صحنه را جدا می کرد و یا ساختار عروسکها را خراب می کرد. یک دوربین قدیمی "ارنمن" برای عکس برداری استاپ موشن نصب شد که از جاذبه برای عکس برداری استفاده می کرد. یک نخ به فلای ویل دوربین و سمت دیگرش به یک وزنه 2 کلیوگرمی وصل می شد. پس از بلند کردن یک حائل مخصوص، وزنه پایین می افتاد و نخ را می کشید و باعث می شد چرخ در یک دایره به حرکت درآید و یک فریم از فیلم را نشان دهد. این متود برای عکاسی فریم به فریم تمام فیلم "در زمان شاه کراکوس" استفاده شد.

این فیلم سیاه و سفید 18 دقیقه ای در پاییز 1947 برای اولین بار اکران شد و موفقیت چشم گیری داشت. منتقدان، هوش و قوه قریحه واسیلوسکی را تحسین کردند. البته امروزه این فیلم کمی قدیمی به نظر می آید اما باید در نظر داشته باشیم که فیلم های قدیمی را نباید نسبت به استانداردهای معاصر بسنجیم.
آغاز تاریخچه سمافور از این قرار بود.

از آن زمان تاکنون بیش از 1400 فیلم (شامل حدود 800 انیمیشن عروسکی) در سمافور ساخته شده است که صدها جایزه برای آن به ارمغان آورده است که از آن میان می توان به دو اسکار برای فیلم های "تانگو" اثر زبیگنیف ریبچینسکی در سال 1983 و "پیتر و گرگ" ساخته سوزی تمپلتون در سال 2008 اشاره کرد.

جدا از کارگردانها و انیماتورهای متعددی که تا بحال در سمافور کار کرده اند، هنرمندان و سازندگان لهستانی متعددی در عرصه های مختلف هنری در طول عرصه کاری استودیو همکاری کرده اند. در ابتدا، سمافور به عنوان اولین و تنها سازنده فیلم های عروسکی در لهستان مشهور بود اما سپس توانایی خود را در تمام سبکها گسترش داد و فیلم های بلند و مستند نيز ساخت. در میان مجموعه های عروسکی بسیار محبوبی که برای کودکان ساخته شده اند باید نمونه های زیر را نام برد: "خرس گوش آويزان"، "ماجراهاي كولارگول"، "پنگوئن پيك پوك"، "سه خرس"، "موريسي و هاورانك"، "دنياي رنگي پاچيك"، "مومينز"، "جادوگر شهر از"، "پلاستوس" و .... سمافور همچنین مجموعه های کارتونی نیز برای کودکان تهیه کرده است: "فيلمون گربه هه"، "مداد جادويي"، "ماجراهاي تويت گنجشكه" و فیلم های تجربی (از جمله توسط زبیگنیف ریبچینسکی، استفان شابنبک، هیرونیم ناومَن).

Semaforساختمان استوديو سمافور

استودیو در ابتدا نام های متعددی داشت –در ابتدا استودیو فیلم عروسکی "فیلم لهستان" نام داشت، سپس مجتمع فیلم عروسکی استودیو وُوج، و بعدها استودیو مستقل فیلم عروسکی توسین نام گرفت، از سال 1960، نام آن به "استوديوي فيلمهاي كوتاه"، از سال 1990 استودیوی فیلم سمافور تغییر نام داد. پس از انحلال استودیو فیلم سمافور دولتی در نوامبر 1999، تعدادی از تهیه کنندگان این استودیو تحت رهبری زبیگنیف زمودزکی، یک شرکت بازرگانی دایر کردند که در واقع جانشینی رسمی برای استودیو پیشین نبود اما ادامه دهنده برنامه ها و آرمانهای استودیوی دولتی پیشین بود. نام "Se-ma-for" با توجه به لوگوی قدیمی شرکت که پیش از 1990 نصب شده بود انتخاب شد. رئیس کمیته در نامه ای به تاریخ 12 دسامبر 1999 نظر خود مبنی بر انتخاب این نام را برای شرکت اعلام کرده بود.

سمافور با وجود تلاطمی که تجربه کرده است همچنان پیش می راند و پیشرفت می کند، فیلم های بیشتری می سازد، و مخصوصا آثار هنرآموزان مدرسه فیلم وُوج را اکران می کند. در ماه می 2008 استودیو از خیابان پابیانیسکا به خیابان 1.3 تارگوا، به ساختمان انبار کارخانه برق و حرارت EC1 منتقل شد. در همین سال سازمان فیلم سمافور نیز تاسیس شد و حالت یک سازمان عام المنفعه را به خود گرفت. از جمله مهمترین اهداف این سازمان راه اندازی موزه Fairytale سمافور است، جاییکه بازدید کنندگان می توانند عروسکها و صحنه های انیمیشن های معروف و همچنین تجهیزات فیلم سازی ار از نزدیک ببینند. آنها همچنین می توانند به داستانهای جالب درباره ساخت فیلم گوش کنند یا حتی فیلم ببینند.

تاریخچه کوتاه سمافور:

آغاز سمافور – 1960-1947:
آغاز کار سمافور به 1947 بازمی گردد، تاریخی که زنون واسیلوسکی –هنرمند هنرهای بصری- با کمک دوستانش که شدیدا به انیمیشن علاقه مند بودند اولین فیلم عروسکی –Za krola Krakusa- را در شهر وُوج و در آپارتمان شخصی خود در خیابان رادوانسکا تولید کرد. این فیلم در پاییز 1947 اکران شد. این گونه بود که استودیوی فیلم عروسکی "فیلم لهستان" شکل گرفت.

قدم بعدی در روند پیشرفت استودیو، افتتاح قسمت عروسکی به عنوان بخشی از استودیو فیلم بلند وُوج (Wytwornia Filmow Fabularnych “WFF”) بود. این مجتمع در ابتدا در زیرزمین اتاق فیلم سازی واقع بود و سپس به سالن انتقال یافت. در ژانویه 1950 قسمت فیلم کارتونی در WFF افتتاح شد.
در 1956 قسمت فیلم عروسکی به استودیوی مستقل فیلم عروسکی تبدیل شد و به شهر توزین در نزدیکی وُوج منتقل شد.

Tango"تانگو" ساخته زبیگنیف ریبچینسکی كه اولين اسكار را در سال 1983 براي سمافور به ارمغان آورد

استودیو فیلمهای کوتاه - 1990-1960:
در سال 1960، ریشارت برودزینسکی ایده های بزرگی در تولید فیلم های کوتاه در کنار روند تولید فیلم های انیمیشنی ارائه کرد. او به فارغ التحصیلان مدرسه فیلم وُوج پیشنهاد همکاری داد. عنوان استودیو به استودیوی فیلمهای کوتاه سمافور تغییر کرد و شعبه های وُوج در خیابان پابیانیسکا و بدنارسکا شروع به فعالیت کردند. اولین فیلم های کارتونی و کات اوت در همان سال تولید شدند.

در دهه 60 تولید مجموعه های مشهور کلید خوردند: مجموعه عروسکی كولارگول، مجموعه کارتونی مداد جادويي، یا مجموعه Klub Profesora Tutki برای بزرگسالان و با حضور بازیگران. مجموعه هایی نیز در دهه هفتاد و هشتاد برای کودکان ساخته شدند.
در ابتدای دهه هفتاد، فیلمسازان تجربی جوان به سمافور راه یافتند که بزرگترین موفقیت ها توسط زبیگنیف ریبچینسکی با فیلم هایی مثل "کتاب جدید" و "تانگو" به دست آمد.

استودیو فیلم سمافور - 1999-1990:
در سال 1990 کارگردان یاتسِک گِویزدالا نام استودیو را به استودیو فیلم سمافور تغییر داد. از آن پس وظیفه عمده استودیو ساخت فیلم بلند بود که شامل بازیگر نيز بودند. متاسفانه برنامه ها با شکست روبرو شدند. تنها دو فیلم انیمیشنی کامل ساخته شدند: Siedmiomilowe Trampki توسط كريستف رينكيويچ و فیلم Mamo czy kury potrafia mówić توسط كريستينا كروپسكا و تادوش ویلکوش. با انصراف تلویزیون لهستان از ساخت مجموعه های کودکان، انیمیشن لهستان نیز به بن بست رسید. در آن زمان همچنین استودیوهای خصوصی فراوانی در رقابت با سمافور برخاسته بودند. بهترین فیلم های این دوره DIM ساخته مارک اِسکروبسکی، O największej kłótni ساخته زبیگنیف کوتسکی، مجموعه Nerwowe życie ساخته شده توسط پيوتر دومالا و قسمت های اولیه مجموعه Mordziaki توسط ماریان کیلباشچاک می باشند. در دهه 90، پیوتر چاسکالسکی برنامه های تلویزیون تولید می کرد که بعدها خود کارگردان شد. در نوامبر 1999 کمیته فیلم برداری اقدام به انحلال استودیو سمافور دولتی کرد.

استودیو سمافور – از دسامبر 1999 تا سال 2008:
شرکت در بیستم دسامبر 1999 در هیئت بازرگانی شهر وُوج به ثبت رسید. علاوه بر انیمیشن عروسکی (فیلم هایی چون: Ichthys, Fantastic Flower Shop, Peter and The Wolf, Danny Boy, Maska مجموعه هایی برای کودکان، چون: Flapper the Hare) سبکهای دیگری نیز در استودیو تولید شدند، از جمله انیمیشن دوبعدی (فیلم هایی چون: “Caracas”, “Joyets”, “Return”) یا گونه های دیگری که تلفیقی از تکنیکهای مختلف اند (فیلم هایی نظیر: “The Lost Town Of Świteź”, “City Flows”). همچنین فیلم های مستندی نیز ساخته شدند، برای نمونه فیلم شعری Out of the depths i cry... بر اساس خاطرات کودکان اقلیتهای شهر وُوج، و یا The Bug Trainer که داستانی درباره ولاديسلاو استارويچ است. در فوریه 2008 انیمیشن کوتاه "پيتر و گرگ" جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه را از آن خود کرد. این دومین فیلم ساخته شده در استودیو بود که برنده جایزه اسکار می شد –اولین فیلم "تانگو" اثر زبیگنیف ریبچینسکی در همین ژانر بود.

peter and wolf"پیتر و گرگ" ساخته سوزی تمپلتون دومين اسكار را در سال 2008 نصيب استوديوي سمافور كرد


سازمان فیلم سمافور – از 2008 تا به حال:
سازمان فیلم سمافور در آوریل 2008 توسط استودیو تولید فیلم سمافور تاسیس شد و تابحال تمرکز آن بر روی تبلیغات گسترده، حمایت و پیشرفت فعالیتهای فرهنگی و هنر فیلم، و بخصوص فیلم انیمیشن و فیلم کودکان بوده است. این سازمان فعالیتهای غیرتجاری مربوط به هنر انیمیشن را نیز اداره می کند و موزه انیمیشن و جشنواره فیلم را نیز سازماندهی می کند.

جشنواره فیلم سمافور (جشنواره ای بین المللی برای انیمیشن عروسکی و دیگر فیلم های با تکینیکهای استاپ موشن سه بعدی) دومین جشنواره بین المللی و اولین جشنواره اروپایی اختصاص یافته به استاپ موشن، به خصوص انیمیشن سه بعدی و عروسکی است.
این سازمان، یک بنیاد عام المنفعه است و به همین دلیل از 1 درصد کسر مالیات برای انجام اهداف اختصاص یافته اش برخوردار است.


اطلاعات تماس و لينكها:

وب سايت رسمي

ايميل: biuro@se-ma-for.com

آدرس: Se-ma-for Studio, 1/3 targowa st. (building 24), 90-022 Lodz, Poland

تلفن: 0048426815474

فكس: 0048426402854

Share |

آرشیو انیمک